Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
am aflat cu stupoare ca am de platit impozit la un bun care nu este al meu.
si culmea mi-au spus ca daca nu platesc imi iau bunul ... care nu e al meu.
si si mai culmea, eu am platit la banca cheltuieli administrative in care sigur intra si impozitul pe care bancaa l-a platit si ar trebui sa il plateasca pe masina, ca doar e a ei.
si mai sigur e ca banca va plati si ea in continuare impozit pe masini, ca doar le are in posesie.
Romania , tara de kkt.
nu le platesc nimic si astept sa ma dea in judecata. probabil ca cu prima ocazie o sa ma apuc sa muncesc la negru sa nu le mai da si kktul de impozit pe salariu ca sa il fure toti jegosii. si o sa caut modalitati de emigrare in tari mai normale ...
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Un articol foarte bun despre acest lucru:
http://www.turatii.ro/index...og&articol=51
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Traim in Romania si asta ne mananca toti bani Mad
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si a mea e tot in leasing, deci masina, cel putin in acte, e a firmei care m`a creditat. Normal si LEGAL ar fi ca ei sa plateasca RCA, impozit si rovigneta. Intr`adevar, ei le platesc, numai ca mi le trimit mie spre decontare. De asta, leasing`ul e considerat o mare TEAPA !!! Oricum, la dobanda e mai avantajos decat un imprumut bancar. Putem considera ca un astefl de imprumut e mai scump decat un leasing, chiar daca mai platim si alte minuni la cel din urma. E drept nu e tocmai legal, dar pe asta mizeaza si institutiile de leasing. Doar nu`s prosti nici ei; stiu ca e mai avantajos leasing`ul decat imprumutul si aici isi jupoaie clientii. Doar traim in tara tuturor posibilitatilor. Inca o data, "Traiasca Romania!"
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Mie mi s-a spus ca, eventual, impozitul pe masina va fi platit de banca urmand ca eu sa platesc la sfarsitul contractului toate aceste sume.
Teoretic nu exista temei legal pentru a te obliga sa platesti impozit pe un bun care nu este al tau. Bancile nu pierd nicio data! Asta este vorba sfanta.
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
http://www.protv.ro/filme/a...id_file=9741#9741

Multumesc pentru aprecieri. In linkul de sus sunt chiar eu la Stirile Pro TV, descarcandu-ma nervos...
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am dat un email la firma de leasing si le-am cerut explicatii daca se modifica rata de leasing pentru ca anul acesta am platit eu impozitul si iata ce mi-au raspuns:

"De anul acesta impozitul pe masina intra in obligatia clientului, este o plata separata, care nu are legatura cu ratele la ctr. de leasing.
Prin urmare, valoarea ratelor ramane aceeasi." - firma leasing

Eu nu cred ca pana acum nu isi recuperau ei acesti banii de la cei cu care au contracte si plateau din buzunar firmei sute de milioane in fiecare an !!

As dori sa stiu daca mai e cineva in aceasta situatie si ce rezolvare a gasit!
  • pok

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2003 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2007

  • Mesaj Privat
love4cars, sunt de acord cu tine ca bancile nu pierd niciodata, dar referitor la ctr de leasing, bancile nu fac contracte de leasing.
referitor la dubla impozitare pe auto in leasing mi-e greu sa cred ca se va face ceva. platesti impozitul firmei de leasing (prin intermediul ratelor sau direct cu titlu de impozit) si-l mai platesti si la administratia financiara pt aceeasi masina, care nici nu e in proprietatea ta. unde mai pui ca, mai nou, la dobanda se aplica tva.
desi lucrez in banca nu intentionez sa fac reclama, ci incerc sa va dau un sfat. cei care doriti sa va luati masina si sa o platiti in rate, mergeti si la o banca sa va faca o proiectie a creditului. o sa ramaneti surprinsi de oferta pt creditul tip auto de la unele banci, iar eu personal va stau la dispozitie pe pm.

mii de scuze pt offtopic, dar m-au luat nervii cu toate taxele, impozitele si accizele pe care le platim la buget, buget supt de atatea guri infometate.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@pok, am auzit ca la creditul auto bancile te restrictioneaza la anumite marci... fiecare banca cu marcile care .. asa. E adevarat?
Orium, a mea nu a fost noua, asa ca nu am putut accesa credit auto, dar m-am descurcat cu unul de nevoi personale... Wink
  • pok

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2003 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pt @je si pt toti cei interesati, detalii doar pe pm sau la intalniri, pentru a nu strica topicul lui acidMan si pentru a respecta regulamentul.
multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR