Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am o camera Sony miniDV (inreg pe caseta din aia mica). Cand transfer filme de pe caseta pe PC se pierde f. mult din calitatea imaginii; folosesc Movie Maker. De pe caseta pe TV se vede lacrima.
Daca stiti careva un program de comprimare video eficient (sa comprime si in acelasi timp sa pastreze si calitatea) va rog postati aici. Orice parere este binevenita.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Acum 3 sapt am intrat si eu in comunitatea cameramanilor amatori Smile si m'am lovit de exact aceiasi problema ca tine. Am gasit solutii pe diverse forumuri cu ajutorul google. ideea e sa nu transferi prin USB pt ca USB"u nu reuseste o viteza de transfer suficienta si pierzi mult din claritate. Eu mi'am comandat de pe un site adaptor PCI - Firewire (sau i.link in dictionarul Sony), cu ajutorul caruia la trasnfer camera-PC nu se pierde aproape deloc claritatea. Si eu folosesc Mowie Maker dar nu compresez cu el ci cu DivX.
Ce model de camera ai? Eu am DCR-HC 23.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu am DCR HC 17 E. Te rog sa`mi zici si mie pls de unde ai comandat cablul si daca poti sa`mi trimiti si mie pe mail (alex_arhire@yahoo.com) divX`ul ala de comprimat. Eu am avut Dr.DivX si a mers binisor (tot pe USB); pacat ca era trial de 15 zile. Poate imi explici mai detaliat cum faci operatiunea. Movie Maker`ul, din cate stiu eu, comprima orice ai face. Sa inteleg ca scoti in PC cu movie maker si dupa aia comprimi cu divx`ul? In PC am reusit sa scot necomprimat numai cu sony picture package..... In plus, 10 minute de film necomprimat ocupa cam 3 GB si nu prea am spatiu pe hard, mai ales ca fac filmari de 45-60 de minute. Sad
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
H.264 formatul nativ QuickTime (ca dealtfel si standardul HighDefinition)

pe macintosh lucrurile sint extrem de simple...
conectezi camera si gata... nu drivere nu nimic.

a, si zic unii ca USB care are 480MBps e mai tare ca firewire cu doar 400...
Asa e, dar nu in SUSTAINED DATA TRANSFER, adica exact ceea ce e necesar pt transfer din camera in calculator
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Tin sa ii multumesc lui Elegance pt. interventia prompta si pt. faptul ca mi`a explicat mai in detaliu unele lucruri. Maine ma duc sa`mi iau placa firewire cu tot cu cablu la locul indicat tot de el.


Ultima modificare facuta de alex_arhire la Lun 15 Jan, 2007 11:33 pm, modificat de 2 ori in total
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
FireWire ...all the way
Daca calculatorul nu are interfata FireWire care se mai cheama si IEEE 1394 ( la placa de baza sau la placa video...mai rar ) atunci se poate cumpara o cartela FireWire pentru slot PCI ( se monteaza in unul din sloturile PCI de pe placa de baza ) .
O astfel de cartela FireWire pe slot PCI costa cam 40 -50 RON si are si cablu inclus....
Atunci cind incarci filmele pe calculator ...de ex cu Windows Movie maker...poti sa comanzi camera derulare/play/stop din calculator si poti sa alegi tipul de compresie ...avi necomprimat ( calitate DVI ca pe caseta...dar care ocupa spatiu foarte mult ..ceva parca la 100 -140 MB un minut sau formate comprimate ca de ex .wmv adica Windows Media Video .La wmv se ocupa cam 14 MB pentru 1 minut. Acum tu faci probe si vezi cum iti place...
Alte program care le poti folosi ( dar nu sunt free Smile ), unele chiar foarte profi...sunt:
- Adobe Premiere Elements
- Adobe Premiere
- Pinnacle Studio
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Foarte corect ce a spus orinoco dar as mai adaoga la programe potrivite pentru comprimare video DivX (un program extrem de simplu) si Virtual Dub (ceva mai complicat dar si rezultatele finale sunt ceva mai bunicele).
Bafta!
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pentru captura Firewire in format DV spatiul necesar pe hard-disk este de circa 13 GB/ora dar calitatea materialului capturat este maxima. E bine sa instalati un alt codec DV (de ex. MainConcept), deoarece cel nativ din WinXP de la Microsoft e cam slabut.
Legat de codarea ulterioara a materialului am sa explic pe larg despre ce e vorba. Materialul video capturat DV prin Firewire este de tip intretesut ( un cadru e compus din doua semicadre, specific sistemului TV ) iar pe calculator (care nativ afiseaza progresiv, deci un cadru intreg ) nu va fi afisat corect fara un player care stie sa interpoleze cele 2 semicadre deci in principiu captura facuta va arata "varza" pe calculator desi in realitate ea este identica cu materialul de caliate de pe caseta DV.
Daca vreti sa salvati materialul pe un DVD in format DVD-Mpeg2 sau DivX si il veti citi pe un player stand-alone (gen E-Boda sau altele) conteaza ca la setarea codecului MPEG sau DivX sa NU faceti deinterlace, pe TV captura se va vedea OK. Nu softul de captura conteaza f. mult ci codecul folosit si foarte important este sa alegeti o rata de 4-8 MB/s in cazul MPEG2 sau 2,5-6 MB/s in cazul DivX ca sa pastrati cat mai mult din calitatea originala.
Problema la afisarea pe calculator a materialului va ramane dar de exemplu daca ai transformat materialul video in DVD acesta se va vedea bine si in orice player DVD software datorita algoritmilor de deintretesere inclusi in soft.
Pentru cei ce vor mai multe amanunte: http://www.100fps.com/

Recomandari:
- Soft captura : WinDV
- Soft editare: Adobe Premiere, UleadVideo Studio, VirtualDUB
- Codecuri: MainConceptDV, TMPEGEnc-MPEG1-2 Encoder, CinemaCraft MPEG2 Encoder, DivX, Xvid, LAME MP3 encoder
- Soft authoring DVD: DVD-Lab


Ultima modificare facuta de viorelb la Lun 15 Jan, 2007 10:32 am
Skip ads

  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
firewire + hard mare + pc rapid + adobe premiere = succes
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Win XP curat fara antivir si firewall, office si altceva pe el in afara de app pentru video editing + firewire + hard IMES ( de preferat pe SATA2 ) pe un HDD sistemul de operare, pe al doilea numai pt editare video ( captura / prelucrare ) + pc rapid ( minim 2 GB la proc si 1,5 Giga la RAM ) + AVID EXPRESS = Calitate HD .. televiziunea = copil mic - Razz !!!
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Sony DCR-TRV-140E, folosesc placa de captura Pinnacle, usor de prelucrat filmul (efecte de trecere, titlu, fond muzical) si posibilitati de alegere a comprimarii (DVX, DVD etc). Sunt super multumit.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Inca un amanunt de care m-am lovit:
hardul pe care tragi de pe caseta sa fie formatat NTFS nu FAT, pentru ca FAt-ul are limita la marimea unui fisier si va trebui sa intrerupi descarcarea de pe caseta.
Este naspa cand il lasi sa mearga si te culci... Smile ... ca trebuie sa te mai trezesti din cand in cand Smile
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am procesor de 2 Ghz, 1Gb de RAM, placa video de 256 DDR. Zilele astea imi iau si placa firewire. Intre timp am facut rost si de Pinnacle si Ulead Studio. Cu spatiu o sa fie mai greu; am 120 GB, dar mai mult de 20 n`am liber pe nici o partitie. Multumesc inca o data.

Later edit: Acuma am luat si Adobe Premiere Pro 7.0. E bun?
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Incercati si Premiere Pro 2 Wink
  • chihuahua

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
au mai spus si altii: ULEAD VIDEO STUDIO 10, is THE BEST. calitate super, configurare usoara, rezultat pe masura.

...enjoy!
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
EU folosesc Pinacle video studio plus 9 si este bestial chiar daca te chinui putin faci si o editare frumoasa!
Mult succes!
  • Blackwater

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2011 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cine vrea sa faca doar un filmuletz de familie, recomand Pinacle care are o interfata user friendly, este usor de folosit si comenzi intuitive. Captura direct cu programul, export final in multe formate deja presetate.
Adobe Premiere este un program profesional de editare video. Uneltele puse la dispozitie si posibilitatile de animatie si cheiere sunt impresionante. E mai dificil de invatat si merita doar daca faci lucruri profi.
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
De bagat in seama este si CyberLink PowerDirector5!!
  • chihuahua

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa nu mai deschidem alt topic haideti sa incercam sa ne spunem parerea despre acest subiect ceva mai amanuntit. Sunt f. interesat de acest subiect si asa cum la masina incerc sa-i scad consumul , asa in capturarea video incerc sa reduc dimensiunea capturii/min. Fiecare am putea sa ne expunem aici punctele de vedere asupra unui program, setari reusite, finalitate. Stiu ca acest subiect e f. discutat si in alte parti, insa de ce sa nu ne facem noi viata mai usoara?
Ce pot spune eu despre Ulead Video Studio 10 e ca, cu minim de setari (si cunostinte) poti transfera intr-un mod elegant si usor materialele filmate cu camera miniDV.
-Costuri: daca nu ai bani iti iei o placa IEEE 1394 (cca. 70 RON cu cablu si soft), daca ai e preferabila una cu chipset propriu pentru a mai elibera procesorul (cca.350-400 RON dar poate ajunge si la 750 RON), cablu dedicat.
-Experienta mea:
pana acum nu mi-am luat o placa de captura digitala, dar poate ca vor veni si vremuri mai bune, deci lucrez pe IEEE 1394, soft cel mai sus mentionat, intentii bune si sperante mari.
-Setari:
format DVD la care nu am adus nici o modificare in afara de audio in 5 canale surround, bitrate-ul la 7500 e ok si cam atat (din cate imi aduc aminte ca nu-s acasa si nu am softul in fata). Mie imi iese cam 45 mb/min dar cu o calitate a imaginii foarte apropiata de cea originala. Fara sacadari, fara clustere pe ecran, sunet impecabil. Pierderile sunt infime si aproape insesizabile.
Dupa captura, editarea (text, taieri, slow motion, efecte, meniuri, adaugarea unei alte coloane sonore) cu acelasi soft.
Realizarea dvd-ului, (caci la asemenea dimensiuni nu ne putem gandi la cd), se poate face cu Ulead DVD Movie Factory 4, sau 5 fiecare cu bunele si relele lui. in plus realizarea produsului finit cu acest soft poate fi chiar semiprofesionala (meniuri, capitole, fundal).
Inca un plus la Ulead MF : daca dupa realizarea editarii si crearea meniului realizati ca depaseste capacitatea unui dvd, no problem: softul este capabil si de comprimarea materialului final in timpul crearii acestui.
Produs final: captura de o calitate f. buna, atragatoare asemanator filmelor de pe dvd.
Format discutat: captura initiala: .mpeg, produs finit: .vob.
Realizarea unui dvd cu meniu se poate face usor si cu InterVideo. Mai sunt si alte aplicatii dedicate insa eu am lucrat deocamdata doar cu acestea.
Sper ca nu am uitat ceva.

...enjoy!
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mi`am luat placa firewire. Nici nu o vede Windows`ul, nici driver nu are; cica ar tb. sa o vada windowsul automat. Nici camera nu vede nimic.......Sunt disperat! Ce ma sfatuiti sa fac? Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR