Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • stefan1.2i

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua.

Imi cer scuze daca s-a mai discutat acest subiect si nu l-am gasit eu.
Am tot cautat pe acest forum si bineinteles si pe alte forumuri despre taxa de timbru si nu am gasit nimic care sa ma convinga.
Ideea este urmatoarea:
Detin un corsa b din 97 motor de 1.2 (x12sz) simplu msi vreau sa stiu care sunt costurile pentru a o putea inmatricula.
Pe diferite site-uri care au acel calculator de taxa si pe care le-am incercat imi arata diferite sume intre 320 si 360 de euro.
Eu am incercat si am calculat si cu acele tabele date de anaf si surprinzator mi-a iesit o taxa de 175 de euro. Acum sincer eu nu stiu ce sa mai cred. Am mai avut o astfel de exeperienta inainte si am fost foarte dezamagit de acele calculatoare de taxa.
Rugamintea mea este:
A inmatriculat cineva acest model de motor de curand?
Imi poate spune cineva exact suma pe cxare trebuie sa o platesc la finante pentru acest motor?
Restul taxlor le stiu R.A.R 420 RON, Finante 57 CEC 34 asigurare si numere etc.
Ma intereseaza in special taxa respectiva.
Si inca o problema.
Masina pe care am detinut-o anterior am vandut-o. A fost facut R.A.R la ea si am scos trei numere rosii. Din aceasta cauza a intrat la impozit. Vreau sa o scot de ka finante ca sa nu mai platesc aiurea pentru ea.
Am copia de pe cartea masinii de Romania si vreau sa stiu daca in baza ei pot face un contract de vanzare cumparare intre mine si oricare alta persoana pentru a demara acest proces. Pateste ceva persoana cu care fac acest contract de vanzare cumparare. Statul roman obliga aceasta persoana la ceva anume. Mentionez ca masina era inmatriculata pe Bulgaria in timpul tranzactiei.
Daca se sa primesc raspunsuri clare si la subiect as fi cel mai recunoscator,
Va multumesc pentu atentie
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
legat de taxa, cel mai simplu mergi pana la RAR
Legat de vandut masina in cauza, daca o vinzi la cineva, persoana respectiva trebuie sa si-o inscrie la impozit. Da' tu cum ai vandut-o? Asa, pe vorbe? Ca nu prea reiese clar ce ai facut cu ea, ba a fost cu numere rosii de RO, ba cu numere de BG...
  • stefan1.2i

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Masina cand am vandut-o era inmatriculata pe Bulgaria. Am dat-o la schimb cu masina pe care o am acum.
Este la finante deoarece am scos numere rosii la ea de 3 ori.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si cand ai vandut-o/ai facut schimb? Acte, ceva?
Skip ads

  • stefan1.2i

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Am facut schimb. Acte am facut intre mine si respectivul doar pentru opelul pe care il am acum.
Contract de vanzare cumparare pentru opel intre el si mine. dar asta mai tarziu la vreo saptamana
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu renunt.
Tu vrei ajutor, dar sa ghicim noi ce ai facut. Prea complicat...
  • stefan1.2i

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
pai nu este greu de inteles.
Am avut o alfa pe care am dat-o la schimb cu opel. In momentul tranzactiei am facut schimb de acte si masini. Atat. O saptamana mai tarziu am facut contract intre el si mine precum ca mi-a vandut opelul ca sa pot sa scot eu numere rosii pentru opel.
Acum eu vreau sa scot alfa de la impozit. Vreau sa fac contract de vanzare cumparare precum ca i-am dat alfa deoarece am nevoie de acest act ca sa scot alfa de la impozit.
Alfa se afla la impozit deoarece atunci cand a fost in posesia mea am scos numere rosii am facut rar toate necesare pentru inmatriculare pana cand m-am lovit de taxa imensa si am inmatriculat-o pe bulgaria.
La finante mi-au zis ca am nevoie de CV intre mine si cumparator fisa fiscala si copie dupa carte de romania.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E greu pentru tine sa te explici
Ai zis ca alfa ai vandut-o cu numere de BG. Tu, ca cetatean roman, din cate stiu eu, nu poti inmatricula masina pe BG. Deci, inseamna ca inainte de a face schimbul, ai apelat la unul din arfiticiile traditionale, adica scriptic s-a schimbat proprietarul. Or something

Intelegi cat e de incalcita? Intelegi ca lipsesc o gramada de informatii?
Si-atunci, cum vrei sa capeti un sfat pertinent?
Skip ads

  • stefan1.2i

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Nu am apelat la nici un artificiu traditional.
Am dat afla pentru opel.
De ce trebuie sa ne complicam atat?
Eu am intrebat daca in baza unei copii de pe cartea masinii pot face un contract de vanzare cumparare.
Ce legatura are aritificiu cu numerele de bulgaria si cu cartea de romania.
M-ai bagat mai tare in ceata decat eram.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Scosul alfei de la impozit nu are nicio treaba cu opelul. Cu taxa pentru opel am clarificat-o, zic eu, in sensul ca cel mai simplu e sa mergi la RAR sa intrebi. Nu de alta, dar algoritmul de calcul s-a modificat de n ori, si calculatoarele de pe net nu stii ce algoritm aplica.
Daca alfa, cand ai vandut-o, era cu numere de BG, inseamna ca scriptic DEJA avea proprietar bulgar. Cu acte in regula, ca altfel nu aveai cum sa ii faci inmatricularea la vecini.
Pe baza actelor respective ar trebui sa o scoti de la impozit
Daca faci acuma un contract de v-c pe alfa, ca sa o scoti de la impozit, cumparatorul trebuie sa si-o bage la impozit pe el. Nu stiu daca nu cumva, ca sa ti-o radieze de la impozit, chestia asta nu e conditie obligatorie. Altfel, maine fac si eu un contract de v-c cu unul din Cucuietii din deal, si imi scot masina de la impozit...
  • stefan1.2i

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca eu acum trebuie sa ma duc sa o intreb pe tanti de la caserie ce acte am nevoie in cazul in care masina a fost inmatriculata in alta tara?
Cand am inmatriculat-o in bulgaria din cate imi aduc bine aminte nu am facut contract intre mine si bulgar precum ca i-am vandut masina.
Bulgarul mi-a dat cartea de bulgaria itp asigurare contract de talon si acele hartii precum ca eu am drepturi totale asupra masinii.
Cum ii dovedesc eu doamnei de la caserie ca masina a fost instrainata cu actele de bulgaria cand pe acte sunt trecut tot eu?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu stau sa ma intreb cum a reusit bulgarul sa faca dovada ca masina e a lui...
Intereseaza-te ce acte iti trebuie (probabil un contract de v-c, si ceva dovada ca masina a fost lauat in evidenta in alta tara).
Iti sugerez sa iei legatura cu superdragos, el e familiar cu topicul.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Fara contract de vanzare cumparare cei de la fiscal nu o scot.
Este posibil ca cel care a cumparat-o sa se trezeasca cu notificare sa plateasca impozit.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Bre, spune daca mai ai sau nu cartea de identitate de la Alfa.
In functie de raspuns iti spun ce ai de facut mai departe.
  • stefan1.2i

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
O copie
  • stefan1.2i

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Alte pareri? Idei?
Saptamana viitoare vreau ma apuc de treaba si nu vreau sa alerg ca nebunul mai ales ca acum stau in Bucuresti iar ceea ce am de rezolvat pe tema asta trebuie sa le fac in Pitesti.
Va rog frumos
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Scuze de intarziere, am fost prins cu alte treburi.
E cam greu sa o scoti de la impozit fara cartea de identitate.
Practic, procedura ''NORMALA" ar fi cam asa:
-Te duci cu o alta persoana, nu conteaza cine la un birou care face acte auto.
-Se face un act de vanzare - cumparare intre tine si persoana respectiva.
-PE BAZA CARTII DE IDENTITATE se face fisa de inmatriculare.
-Cu contractual de vanzare-cumparare, CARTEA DE IDENTITATE si fisa de inmatriculare te duci la administratia financiara unde ai masina inregistrata si se scoate de la impozit. Aici e punctul unde te opresti, nu mai trebuie nimic facut dupa aceea.
Problema ta este lipsa cartii de identitate, nu stiu daca poti sa faci toate astea numai cu o copie.
Cel mai bine te duci la un birou de acte auto, dai o ciocolata si explici situatia amanuntit. Probabil iti vor face actul de vanzare-cumparare si fisa fiscala, nu stiu cum o sa te descurci la administratia financiara fara cartea de identitate. Probabil tot cu vreo "ciocolata" dar mai mare.
  • stefan1.2i

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Am rezolvat-o.
Multumesc forbidden27 pentru sfaturi.
Am reusit si am facut contract de vanzare cumparare si fisa de inmatriculare doar cu copia de pe cartea masinii.
Am platit la primarie tot ce era de platit si gata.
Acum sper doar sa nu se intoarca tot la mine impozitul deoarece respectivul a dat masina si din cate am inteles este pe undeva prin brasov.
Masina daca a avut trei randuri de numere rosii si apoi a fost inmatriculata pe bulgaria este cumva si in evidenta politiei?
Ce trebuie sa fac sa o scot de acolo?
Sau are ceva daca este acolo?
Ma afecteaza pe mine cu ceva?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu te afecteaza cu absolut nimic. Nu a fost inmatriculata decat temporar, nu definitiv. La politie nu ai de ce sa te duci, nu este inregistrata in baza lor de date.
  • stefan1.2i

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru sfaturi forbidden27.
Revin luna viitoare cand ma apuc de inmatriculat si reconditionat buburuza. Un corsa b din 97 motor x12sz.
Pana atunci numai bine
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR