Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De multa vreme imi zdrangane ceva pe dreapta spate. A mai patit cineva? E un zdranganit cu frecventa mare cand trec prin denivelari, e ca si cand vibreaza un cablu sau ceva de genu.
Skip ads

  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu am o problema asemanatoare dar la mine mi-a spus cineva ca e de la telescop..asa ca nu ezita sa incerci sa vezi si la tine Razz
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur este dus amortizorul ... aceasta problema am avut-o si eu pana ieri cand am schimbat amortizoarele >> exact ala de pe spate dreapta era spart si cursese tot uleiul din el iar la denivelari, gropi etc se auzea un zgomot ciudat si se simtea ca si cum tremura ceva in spate iar la peste 100 km/h intra arcul in rezonanta si tremura toata masina ! Acum nu mai face. Very Happy

Ps. 250 Ron de amortizor
  • g30vany_88

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema o am si eu . Am o vectra B caravan 2001, si am avut un zgomot pe dreapta spate. am schimbat amortizoarele si tot se aude din ce in ce mai tare. Bucsele au fost si ele inlocuite si tot degeba. Aveti vreo solutie.?
Skip ads

  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poe a scris:De multa vreme imi zdrangane ceva pe dreapta spate. A mai patit cineva? E un zdranganit cu frecventa mare cand trec prin denivelari, e ca si cand vibreaza un cablu sau ceva de genu.



Sfatul meu este sa faci un test de amortizoare si articulatii, la o statie ITP sau service si apoi sa te apuci sa cumperi si sa schimbi !
  • catalin chirila

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut
unde se poate face un test de amortizoare si cat ar costa
multumesc
  • petro

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acelasi zgomot il am si eu la vectra c. Am schimbat amortizoarele( 2 buc.) -Sachs- 295 ron/ buc. si surpriza: acelasi zgomot persista. Unul din amortizoare era scurs si trebuia schimbat dar nu stiu de unde provine. Bucsele sunt ok. Un mecanic imi spune ca ar putea fi o bucata de armatura de la caroserie desprinsa si bate , dar nu se vede nimic. Asa ca..... dau muzica tare!
  • tataee421

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu am o vectra B caravan din 2000 si am aceeasi zdranganeala. nu cred ca e de la amortizoare. daca sar in portbagaj nu se aude, nici daca ma apas repetat. daca gasiti solutia anuntati-ma si pe mine. ms
  • petro

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Zgomotul provenea de la placutele roata dreapa. Era slabita sarma care fixeaza etrierul pe calaret. Am tensianat acea sarma prin indoiere si totul este normal. Zgomotul a disparut .
  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la vectra b din 96 - la partea din spate la trecerea peste denivelari - suna la roti la fel cum suna prezonul cand il strangi mai tare.
nu se aude din masina, decat daca am geamul lasat si circul pe langa vreo cladire din care sa reflecte sunetul.
a mai avut cineva problema asta? daca da, cum a rezolvat-o?
multumesc
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am aceaºi problemã si eo. Mâine voi da jos roþile de pe spate. La mine zdrãngãne ºi în interior. În exterior se aude ca metal, ca ºi cum ai bate douã bucãþi de metal. In interior zdrãngãne doar la drumuri mai vechi parcã nu ar avea amortizare.
  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Hordy a scris:Am aceaºi problemã si eo. Mâine voi da jos roþile de pe spate. La mine zdrãngãne ºi în interior. În exterior se aude ca metal, ca ºi cum ai bate douã bucãþi de metal. In interior zdrãngãne doar la drumuri mai vechi parcã nu ar avea amortizare.


ce se aude in interior poate fi de la bucsile de bara stabilizatoare. alea se cam consuma destul de repede daca e drumul rau. noroc ca nu sunt decat 6-7 lei fiecare. daca gasesti rezolvare la sunetul de metal pe metal sa-mi zici si mie, te rog
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR