Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pe langa cele 2 amortizoare de cauciuc mai tre sa urmaresti si placa aia de deasupra...din pacate mai face si aia zgomot din cand in cand. dar se rezolva si aia Very Happy ... numa' sa vrei
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
deh ce sa facem...romania...nu stiu cate griji isi fac cei din vest ca le va scartai hayonul...bine ca macar poate fi reglat nu ca la supernova.

acum, pt ca nu tin partea nici a sedaneurilor si nici a hatchurilor (pe mine ma intereseaza sa meraga ok masina, ca oricum folosesc portbagajul 1 data pe luna maxim...ma incadrez in categoria celor carora 2 usi le sunt suficiente..la vectra bancheta spate e un fel de depozit pt mine, de la ambalajul shaormei de acum 3 zile pana la actele firmei etc Smile ...dar nici sedaneuri labartate gen seat cordoba nu agreez..(nu pomenesc de loganuri ca e prea expirat)...adica ditamai umflatura...nu am condus cordoba dar nu cred ca e o mare veselie sa parchezi cu spatele, mai ales daca esti mai scund (oricat s-o regla scaunul ala pe inaltime).
  • dragoshelu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ticodriver a scris:Eu unul prefer hatchback-urile la design, nefiind un fan al masinilor mari si lungi.
Ca ar fi mai elegant sedan-ul...discutabil; multe masini care la origine erau hatch, le-au facut sedan si arata ca un hibrid: skoda fabia, chevrolet kalos, ford focus etc.

cum este cazui si la opel astra G ...e mai misto caravan-ul decat sedan-ul! parerea mea.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Gaby a scris:
dancuciureanu a scris:Cine da de haion nu se mai intoarce la portbagaj, parerea mea...

Daaaa...
Am avut, e drept, 3 Dacii Embarassed cu haion: break, supernova si solenza. Toate noi.
NU MAI VREAU HAION ! Drept pentru care acum am o Astra G Saloon din '99 in care e linisteeeee ....
Poezia cu portbagajul in interiorul habitaclului, cu toate cele dansand pe acolo, nu mai am de gand sa o recit prea curand.


Cand vei exploata o masina hach nu o dacia brec vei vedea ca nu este nici o diferenta. Nu povesti cu zdranganeli, cu frig sau mirosuri. Lucrurile astea se intampla doar la dacia sau la masini de acum 20 de ani.
Eu sunt pro hach. Este vorba de design, de stergatorul spate care iarna face minuni si de o tinuta de drum mai buna.
De noul concept nu vorbeste nimeni? Asa numitul three doors body... Mai nou, opel lanseaza trenduri Very Happy
Skip ads

  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Stergatorul de spate mi se pare util numai la hatch. La Sedan nu se murdareste geamul ca la hatch (nu stiu sigur, dar curentii de aer care se creeaza in spatele masinii nu lasa sa se aseze apa sau mizeria aruncata de roti).
In ceea ce priveste zapada, ea cade imediat ce se incalzeste geamul.
Si mai cred ca sedanul este o masina mai eleganta, sa zicem, iar hatch-ul mai sport.
Depinde de fiecare, in functie de necesitati, de temperament si de varsta sa aleaga ceea ce doreste ...
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
treaba cu stergatorul ar trebui sa fie asa cum spui tu..desi, culmea, am vazut sedane-uri (niste japoneze de prin anii 80 - cred ca mazda sau mitsubishi) cu stergatoare.
  • laca

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu am trecut de la un sedan la opel astra hatchback si imi place mai mult cu haion este mai practic Very Happy
  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dupa un Vectra A Sedan, am vrut neaparat sa imi iau o Astra G Sedan, dar parca la Astra nu-i mai sta asa bine cu portbagaj. Oricum cred ca este mai bine cu portbagaj, cel putin pentru ce am eu nevoie.
Parerea mea este ca cu cat masina e dintr-o clasa mai mare cu atat ii sta mai bine in varianta Sedan.
Skip ads

  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
eu nu zic nici una nici alta (sincer imi place hatch-ul nu sedanu care arata picat din spatiu) imi place caravanul am spatiu berechet, am carat si un sifonier in patru canate cu masina,era strins cei drept da lam carat.
astea scurte mi se par mai mult pentru tineret in sensul larg al cuvintului adica cei ce nu au belciuge "inca" ca de altfel stiti voi mai caram muraturi tuica vin soacre socri frati veri prieteni dusmani cosciuge ce sai faci trebuie sa le cari.

deci hatch dar prefer intotdeauna caravanul orice ar fi el vectra astra etc
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
toma_marius a scris:... imi place caravanul am spatiu berechet, am carat si un sifonier in patru canate cu masina,era strins cei drept da lam carat...


CORECT
Cand iti cumperi o masina, cred ca te ganesti bine la ce ai de gand sa o folosesti.
Daca iei caravan - cari sifoniere sau alte alea ...
Hatch - mai sport
Sedan - mai domol.

"Parerea mea !"
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am ales hatchback din considerente financiare. Am dat si ultimul leutz posibil ca sa-mi iau opelul in loc de logan cum intentionam. Preferam sedan ca mi se pare o idee mai elegant dar daca as mai fi avut 800euro as fi ales motorul de 1,6 si doar daca as mai fi avut inca 800 as fi luat sedanul. Caravanul e clar pentru frigidere si muraturi si nu ma intereseaza deloc. Dar e OK imi place si hatchback.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
te-nteleg..si eu am ales hatchul pt ca nu prea mai imi venea sa dau cei 800e, mai ales ca deja urcasem la 1.6, plus ca pt sedane as fi fost nevoit sa astept vreo 3 luni spre deosebire de hatch care mi-a venit in 30 zile.

poate sunt nostalgic, dar mie tot sedaneul si implicit cazanul de vectra A imi place mai mult decat astra..o fi vechi de cand lumea, depasit si ca design, si ca motor, dotari etc...dar are totusi un feeling aparte Smile

hatchul din pacate ma scoate din minti, cum am mai spus, atunci cand e nevoie sa umbli la portbagaj intr-un spatiu nu prea inalt (gen un garaj cu tavanul mai jos, etc). in rest, recunosc, e practic cand mai cari un televizor, ceva..tot nu voi intelege, insa, pe cei de la Renault, cu laguna lor hatch (ca sa nu mai zic de VelSatis) care e considerata "limuzina" sau, ma rog, din clasa superioara, in cazul VelSatis..adica, la Festiv francofoniei, mi s-a parut cam ciudata prezenta VelSatisurilor ca masini de protocol (nu stiu altii ce cred, dar poate avea masina aia 1001 de gadgeturi, ca un E-klasse din anii 80 are o prestanta mult mai de efect ca masina de protocol.

de data asta, parerea MEA Smile
Skip ads

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca mai toata lumea opteaza pentru hatch. Pe mine unul ma mira, pentru ca atunci cand mi-am luat masina am alergat de am turbat doar sa gasesc un sedan (e adevarat, eu am luat la mana a doua). Criteriile de cautare au fost extrem de clare: 1. Opel Astra diesel; 2. Sedan; 3. cumparat si rulat numai in Romania. Am avut norocul sa gasesc exact ce am vrut si sunt pur si simplu indragostit de masina asta.
Asa ca eu votez din toata inima pentru sedan (desi nu am copii sau familie numeroasa) - pur si simplu mi se pare mai elegant. Inca nu am trecut cu masina printr-o iarna sa pot aprecia utilitatea stergatorului spate, iar in portbagaj am carat pana acum: un scaun directorial de la Metro (l-am luat pe ultimul asa ca mi l-au dat pe cel montat de la raft si nu l-am mai desfacut), iar cu alta ocazie intreaga instalatie de aer conditionat pentru acasa. Ce pot sa cer mai mult de la o masina?
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@criss...ce poti cere mai mult? o omega sau o vectra GTS Smile

glumesc...stergatorul spate nu mi se pare chiar asa mare smecherie...de ex taica-meu nici nu-l foloseste pe astra..nu prea a fost cazul...iar pe vectra..iarna nu am avut probleme, dai drumul la degivrare si gata, se topeste zapada. ce-i drept vezi clar cu stergatoarea spate dar,totusi, nu stai niciodata numai cu ochii pe luneta...iar cei care conduc autoutilitare stiu f bine ca te poti descurca si fara vizibiliate prin luneta.
  • sefmars

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu sunt pro haion , este foarte util , la parcare vizibilitate excelenta , volum mai mare pentru carat dupa ce pliezi spatele, cat despre trancanit am haion de 6 ani nimic , deci e doar un mit , am avut ford fiesta , acum am vectra hatch
Stergatorul este de un real folos, cat despre stabilitate , mi se par mai stabile, probabil ca stiu sa le manevrez mai bine , oricum masinile sport tind sa fie hatch(ex: audi coupe)

P.S. nu comparati dacia cu alte masini, si nici ford-ul cu opel (daca vreti astfel de comparatii , comparati dacia berlina cu dacia breck , troncane portbagajul la amndoua)
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am avut caravan si am trecut la sedan.
mi-a placut caravanul si imi place si sedan-ul.
pana la urma topicul nu are un titlu bun din motive subiective, trebuia numit "opelul tau sau al vecinului" bineinteles ca cel care are caravan, va spune ca e mai tare caravanul, cel ce are hatch va spune ca hatch-ul, iar cel cu sedan, sedan-ul.
iar daca propune-am un chestionar intre cele 3 am fi vazut cati dintre cei care au raspuns cati au caravan, hatch, si sedan Laughing
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea:
Astra G 1. hatch, 2. sedan (sedanul are portbagajul absolut nepractic)
Vectra B 1. sedan, 2 hatch (hatch este mai urat)
Chiar daca hatchul are portbagajul mai mic nu trebuie sa uitam ca el este calculat pana la nivelul placii de separare. Daca o scoti ai marit volumul portbagajului fara a afecta cei 5 pasageri din masina.
Mi-am luat caravan pentru spatiul pe care il am la dispozitie desi in mai mult de 14 ani de cand am permis nu am incarcat masina la volum maxim de mai mult de 5 ori.
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Uite pe astia nu ii inteleg eu. Sant constienti ca nu au nevoie de portbagajul lui caravan decat maxim odata pe an, ca te strecori mai usor cu hatch, ca ai stergator pe hatch, ca e o idee mai sprintena hatch si totusi ei opteaza pentru caravan ca sa aibe spatiu la dispozitie. Am un prieten care are caravan si mereu ma iau de el ca a dat bani degeaba in plus doar ca sa parcheze mai greu Smile. da dar are spatiu la dispozitie Smile
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Este o chestie de gust. Anumite masini arata mai bine sedan altele mai bine hatch. exista un raport lungime - inaltime peste care hatch-ul arata mai urit. (Mie nu imi place Ford Mondeo Hatch, de exp). Pentru nevoile mele, o masina de clasa compacta este ideala. Iar pentru aceasta clasa am preferat hatch (Hatch adevarat pentru ca Astra H - VW Golf - Peugeot 308 - eu nu le consider hatch pentru ca usa este prea aproape de verticala.
Mi-a placut mult Alfa Romeo 146, Citroen Xantia, Astra G. Din pacate, pentru clasa de masini sub 4300 mm, nu prea mai sunt multe hatch-uri adevarate. Honda Civic, Focus.
  • horpaz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dacia nova are hamac?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR