Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
submotorizare ....te referi la raport putere-cuplu:greutate...? pai cam la asta ma refer si eu...acum aici e o discutie destul de ampla..la motoarele mici li se asociaza de obicei o cutie de viteze cu rapoarte mai scurte, deoarece au nevoie de o turatie mai mare pentru a scoate un cuplu acceptabil...etc

important este masa masinii cat si modul cum e proiectat motorul in combinatie cu nevoile userului..inainte, sa fiu sincer, aveam o parere f proasta despre "motorase"...la r*****t clio-ul meu campus cu un amarat de 1.2 75cp 16v pot spune, ca atat timp cat am maxim 1 pasager, e mai mult decat vioi in comparatie cu ce spun cifrele..ce-i drept la 90kmph ai vreo 2600 rpm (la vectra 1.8 aveam 2000) si datorita treptei 5 foarte lungi, accelerezi destul de greoi peste 100kmph..

dar eu zic pentru viata urbana si atat timp cat nu cari nu stiu cati oameni cu tine zilnic in masina, un motoras 16v de 1.2 etc e suficient pentru maxim 1000kg.

parerea mea Very Happy
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@b28cxh
campusul tau e un bicorp sau un sedan?


Ultima modificare facuta de ovidiutm la Mie 16 Jan, 2008 9:00 pm
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sedan
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@All Bandi, sa inteleg ca ii stii masina...
si la caroseria aia cu motor de 1.2 16v nu consuma multicel?
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
bandi..sorry ca te dezamagesc..campus e o editie bicorp..e un fel de astra classic...se fabrica si se vinde in Vest (cel putin la noi nu poti cumpara in prezent decat symbolul, desi in trecut s-a gasit si campus) si merge in paralel cu noul lclio..e facut in slovenia or smth...din cate zic gurile rele Smile
al meu e similar cu cel din poza, ma rog ala nu e campus, e ceva mai vechiut (iti dai seama dupa semnalizatoarele laterale)..ma rog..

asa cum am zis..daca ai masina cu maxim 2 pasageri...am un consum mediu de 6% in regim mixt...trafic de bucuresti..am avut maxim 7.5% consumul, in zile in care am stat sa scot masina din nameti..extraurban la condus moderat ma incadrez in 5% cu mici variatii...si asta confirmat inclusiv de calcule cat si de scangauge.

dar in schimb cand am 3 sau 4 pasageri ...deja e ca si cum as merge cu frana de mana trasa Smile
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
inseamna ca e masina super-sport... stii, deaia cu 2 locuri! Very Happy
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Greseala mea. Stiam ca modelul tau se numeste bicorp si doar simbolul a avut mai multe nume legate de promotii si echipari - ex. fidji.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
eh nu ca in general asa e...francezii s mai dusi..de ex exista si noul clio (parca e III sau cum i-o zice) in versiune campus, ca si echipare...in rest s-au gandit ei sa ii zica campus ca sa nu bage un "classic"...vorba aia se adreseaza tanarului student parizian cu buget auster si care vrea sa isi care baghetele ieftin Smile

iar ca editii, francezii s mai obsedati ca nemtii...si peugeot si renault au tone de editii..alizee, husky, mistral, campus, extreme, fidji, si cate si mai cate...orice gogoasha cu care sa mai combine cativa cumparatori intr-un anumit sezon...

@ovidiu..dap, exista si clio 187...sau 197..e o editie cu aceeasi culoare doar ca are, intamplator, sub capota, un 2.0 turbo de 187cp/197cp..dar tot o javra de masina e..si daca ar avea 300 cp cum are parca modelul ala cu motorul in spate..3.0 v6 or smth...lol..dar iti faci treaba cu ea, de ce sa mint, cu toata repulsia mea fatza de re****t...e o masinuta ok pt a ajunge de la A la B...ca nu as da o vectra A cheala pe un clio, fie el si full option..e partea 2..dar asa sunt eu, mai nostalgic si imi plac lucrurile bune si simple
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
stai linistit, nici eu nu sunt fan "romburi"
  • air_catalin

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Avantaje Hatchback: - loc mai mare de depozitare in spate - haionul fiind mare si bancheta rabatabila iti poti baga frigiderul in spate fara probleme
- mult mai usor de parcat deoarece in luneta vezi exact unde se termina masina
- cica ar consuma mai putin
Avantaje Sedane : - sta mai bine pe sosea la viteze mari (stabilita) + atinge cu aceasi motorizare viteze mai mari
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
de ce ar sta mai bine la viteze mai mari? fiind practic aceeasi caroserie dar cu vreo 10-15 cm mai lunga..
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
vladf a scris: dar cu vreo 10-15 cm mai lunga..

Exact. Wink
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
O fi ea mai si lunga si mai stabila dar nu la fel de agila Smile
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
10-15 cm? Pai ii pui un eleron si gata = portanta + lungime
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@vladf: pai asa cum au zis si ceilalti...conteaza lungimea..asta e adevarul trist :p eh tine de aerodinamica...ca sa nu supradezvoltam subiectul si sa ne rezumam strict la exemple..cate masini supersport sunt hatchback si cate sedane (ma rog, coupe)
  • nolo

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cum vad eu, masinile Hatchback au un aspect mai sportiv si mai tineresc, Sedanul este mai elegant, iar la caravane nu conteaza aspectul, cu doar utilitatea.

Din punct de vedere al utilitatii, diferenta dintre HB si Sedan este volumul mare in cazul in care se rabateaza bancheta. Nu car eu deseori butoaie de vin si mobila, dar de cite ori am avut nevoie, HB-ul si-a facut datoria, fie ca era Peugeot 307 sau Matiz.

In ce priveste caravanele, desi noi nu parem a intelege, cred ca nemtii si italienii probabil nu ne inteleg pe noi cum ne place sa ne inghesuim toata familia intr-un sedan sau hatchback, ca masina de familie... dar, probabil ca si romanii si-ar lua caravane, daca ar avea buget Embarassed
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mie imi plac hatch-urile mai mult, insa cind e frig si deschid usa de la portbagaj, exista riscul sa imi raceasca zmotocelul din scaunul de bebe.
Very important!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eh chiar crezi ca romanii si-ar lua caravane? Cate dacii combi sau MCV-uri ai vazut in comparatie cu daciile normale?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
MCV nu e caravan.e un minibus sau un transporter Laughing .
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
dacii combi? aa..breakurile Smile

pai stati linistiti ca daca MCV-ul nu ar fi asa scump in raport cu loganul sedane cred ca s-ar umple tzara de aceste creaturi...cel putin pt firme mici si mijlocii MCV-urile sunt super ok mai ales ca sunt mult mai ieftine decat un doblo panorama parca...dar, ma rog, nu vreau sa intru in latura de vehicule comerciale
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR