Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • b0gDanel

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara! De curand , adica azi am achizitionat un opel vectra b an 1998 motor 2.0 16v si cum in masina nu prea s-a mai investit de ceva timp si anume 2 ani as vrea sa incep cu inceputul.
Vrea sa schimb distributia + filtre benzina aer+ulei motor+cutie daca e necesar+bujii si bucsaraie fata spate si ce o mai tine de directie si frane si ceva partea electrica.
Acum as dori de la persoanele care au acest motor sau care sunt in masura sa-mi raspunda ce e cel mai bun pt acest motor.
Bujii-de care
ulei motor-de care
ulei cutie- de care
filtre de care....si orice sfaturi pt intretinere sunt binevenite. Nu cunosc prea multe deci va rog sa ma luati incet.
Stiu ca sunt multe topicuri pe aceste teme dar am cateva zile libere si as vrea sa o pun cat de cat la punct.
Va multumesc anticipat!
P.S masina la relanti imi oscileaza +1000 rpm sub 1000rpm si chiar moare.
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Am motorizare asemanatoare. Studiaza tutorialele si videoclipurile mele. Poate o sa gasesti raspunsurile bune. Daca ai intrebari si pot sa te ajut cu raspunsuri bune la ele, poti sa le scrii si aici.
  • b0gDanel

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Multumesc de raspuns. Pai sa incepem cu inceputul....vreau sa schimb distributia, uleiul motor servo si cutie daca e nevoie, bujii, un computer bord becuri faruri ca are xenoane, si bucsaraie.
Acum tot ce vreau e sa imi recomandati, sa imi recomanzi tu cele mai potrivite piese pt ele( ulei, filtre, bujii, becuri).Daca se poate sa imi lasi un nr de contact prin pm sa vorbim.
O seara buna!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La distributie am folosit ceea ce am scris aici:
https://www.clubopel.com/vie...9164&start=20

Ulei pun GM SAE10W40 cu schimb la maxim 8000km. Poti folosi si SAE5W50 daca stai la munte si temperatura scade sub -20*C. Se introduc 4.5l. Filtru de ulei folosesc Bosch sau MAN.
Ulei la directie pun ATF Dexron IID. Intra 1litru.
Ulei la cutie(eu am F18) pun GM 19 40 768 sau 19 40 182. Ca si cantitate intra 1.9litri.
Bujii folosesc Bosch, cu doi electrozi.
La coputer de bord nu inteleg. Ai TID si vrei sa montezi MID cu maneta corespunzatoare sau cum?
La becuri pentru faruri folosesc becuri normale Philips H1-55W faza lunga, H7-55W faza scurta, 5W cu soclu pentru pozitii.
Bucsi Febi si Swag.
Eu ti-am scris ceea ce folosesc eu, poate alti colegi au alta parere. Numai bine.
Skip ads

  • b0gDanel

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Kasper pt informatii. Am cumparat tot ce inseamna distributie uleiuri becuri bujii antigel si filtre.
Dupa montaj urmeaza urcarea pe un elevator si facut lista cu bucsi, capete bare, pivoti, belete, cauciucuri de iarna, echilibrat roti+ unghiuri.
Cam atat pe anul asta. La anul urmeaza o noua tapiterie , de piele cel mai probabil si o foliere auto totala pt ca vopseau costa cam mult+ o linie audio buna. Am sa mai revin cu informatii dar si cu intrebari.
Inca odata multumesc mult colegului Kasper.
O seara buna!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Numai bine. Ai topic dedicat de prezentare a masinii. Iti poti prezenta masina acolo asa cumeste acum si ulterior poti adauga cu imbunatatirile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR