Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca stie cineva, a mai trecut prin asa ceva.

Vreau sa cumpar o masina.
Bun!

De la cine cumpar si el la randul lui a cumpar masina de la propietarul de drept al masinii( si in talon si in carte)

Bun, numele samsarului sa zic asa este trecut pe talon la "instrainat catre"

Intrebarea:

Daca eu o cumpar, pot sa inmatriculez masina? chiar daca pe talon apare instrainat altei persoane?
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
De inmatriculat se poate stai linistit,100%. Doar sa faci o copie dupa buletinul proprietarului si contractul de vanzare dintre proprietarul masinii si "samsarul". La inmatriculare o sa iti trebuiasca sigur ambele contracte de vanzare(proprietar-> "samsar" si "samsar"->Tu). Chestia ca scrie ca e instrainat nu te incurca prea mult. La autentificare nu se uita cine e scris la instrainat(nu conteaza ce nume e scris),ii intereseaza sa vada ca are ITP valabil,buletinul tau si cartea masini(contractul de vanzare cumparare nu iti cere). Daca samsarul nu si-a inregistrat-o pe numele lui la primarie pentru impozit,atunci o sa trebuiasca sa mergi la proprietarul masini sa iti de-a un certificat fiscal,altfel il ei de la samsar daca la impozit e pe el.
Pentru dosarul de inmatriculare ai nevoie de urmatoarele acte :
Cererea solicitantului; Cerere înmatriculare (Persoanã Fizicã in cazul tau)
Fiºa de înmatriculare, semnatã de fostul ºi noul propietar, vizatã la organul fiscal teritorial competent (în locul vizei fostului propietar se poate depune certificatul de atestare fiscalã emis de organul fiscal teritorial competent);
Cartea de identitate a vehiculului, în original ºi copie;
Documentul care atestã dreptul de proprietate, în original ºi copie;
Actul de identitate al solicitantului, în original ºi copie;
Dovada efectuãrii inspecþiei tehnice periodice, în termen de valabilitate;
Copia asigurãrii RCA, în termen de valabilitate;
Dovada plãþii taxei de înmatriculare stabilitã potrivit legii (vezi tabelul Taxe locale);
Certificatul de înmatriculare al fostului proprietar în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate;
Plãcuþele cu numãrul de înmatriculare, dacã fostul propietar are domiciliul/sediul pe raza altui judeþ;
Dovada plãþii contravalorii certificatului de înmatriculare de 37 lei (se poate achita la CEC);
Dovada plãþii contravalorii plãcuþelor cu numãrul de înmatriculare (dacã acestea nu se pãstreazã de fostul proprietar) în valoare de 40 lei pentru numãr la rând respectiv 85 lei pentru numãr preferenþial, sume achitate la ghiºeul de depunere documente;
Certificatul de autenticitate al vehiculului emis de Registrul Auto Român;
În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care sã ateste dobândirea personalitãþii juridice, denumirea ºi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerþului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora; Delegaþie
Procurã specialã autentificatã de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altã persoanã decât titularul.
În conformitate cu prevederile Ordonanþei de urgenþã a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule, în cazul în care se solicitã transcrierea dreptului de proprietate asupra unui vehicul rulat, solicitantul va trebui sã prezinte unul din urmãtoarele documente:

- dovada achitãrii timbrului de mediu pentru autovehicule stabilit potrivit legii (original ºi douã copii) ºi decizia de calcul eliberatã de organul fiscal competent din subordinea Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã, în cazul în care nu a fost achitatã taxa specialã pentru autoturisme ºi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementãrilor legale în vigoare la momentul înmatriculãrii;
- dovada cã proprietarului plãtitor al taxei speciale pentru autoturisme ºi autovehicule, al taxei pe poluare pentru autovehicule, al taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule sau al timbrului de mediu pentru autovehicule nu i s-a restituit cuantumul acesteia sau valoarea rezidualã, documentul care evidenþiazã aceastã situaþie se elibereazã de organul fiscal competent.
Si ca sa te convingi 100% poti merge la orice birou de copiat acte,eu in decembrie cand mi-am inmatriculat masina, mi-a dat de acolo o foaie cu absolut tot ce trebuie sa fac,mi-au exact ce si unde, ce ma costat? Nimica,am facut la tipa aceea asigurarea.
Bafta. Bye the way, ce te-ai hotarat pana la urma? Smile
  • Alex_ASE

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Z 1.7 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pustiu, actele trebuie sa aiba continuitate, cum ti-a spus si Cornel, fiscal, fisa inmatric si contract V/C de la proprietarul din acte catre intermediar, si de la intermediar acelasi lucru catre tine.
Daca vrei sa excluzi intermediarul (lipsa acte, diverse motive), iei legatura dirct cu proprietarul si faci fiscal, fisa si contract V/C direct cu el. In situatia asta, talonul il faci pierdut obligatoriu, si completezi o fisa tip pentru pierderea lui. Nu face taieri/stersaturi la rubrica 'instrainat catre', ca te intoarce de la ghiseu. Acum cateva zile am facut acelasi lucru, masina luata prin intermediar, continuitate la acte, dar la 'instrainat catre' erea trecut un al 3-lea care nu aveam nimic de la el. Am facut cum ti-am spus mai sus. Suna-ma daca nu te-ai lamurit 0722824905

PS
(A fost frumos la ghiseu, tipul verifica actele, si la un moment dat...,
-Talonul?
-Am scris acolo, e pierdut!
-Sa te controlez in buzunare?
-Da sefu Very Happy !
Stiu si ei cum se face!)
  • mihai_luminare

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Ii multumesc frumos lui alex pentru sfaturile lui chear daca ia fot inchis contul pe acest dlog el ma ajutat din toate punctele de vedere si ii multumesc mult cred ca ar trebui sa îi Deblocati
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR