Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • MicheluRV

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare. Am gasit la cineva o instalatie gpl sh rulata aproximativ 10.000km este omologata rar, carte service, etc. Spune ca a fost montata pe un opel astra f din 1993 monopunct. As vrea sa o montez pe masina mea(astra f 1.6i 8v 1998). In primul rand ma intereseaza sa stiu cam cat de complicata si costisitoare este procedura de trecere in cartea masinii instalatia de gaz. Si cam cat m-ar costa sa o montez pe masina. Stiti cumva pe cineva prin Ploiesti?. Multumesc
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salu
Complicata, nu stiu exact cat ar pute fi, aceasta operatiune.
Sper ca nu te vei apuca tu sa o montezi . Lasa pe cineva care a mai facut sau un atelier specializat. Trebuie reglata si multe altele ...
Costisitoare ... depinde unde te duci . Intreaba si tu in vreo 2-3 ateliere ca sa iti faci o idee.
Omologarea in cartea masinii - nu cred ca vei reusi acest lucru, dar bafta. Cine stie ...
Iti spun din proprie experienta
Sie eu am procedat la fel si nu a vrut ,in ruptul capului, nici un atelier sa imi dea un certificat de omologare, pt ca ulterior sa o pot trece in cartea masinii . Asta acum cativa ani .
Ei considerau acea instalatie, o instalatie veche si neconforma cu standardele. Putea instalatia sa fie noua nouta, atata timp cat ea era cumparata de la o persoana particulara, de pe o alta masina . Nici cand le-am propus sa mi-o monteze ei, contracost bineinteles + ca eram si eu ''atent'', nu au vrut sa imi ofere acel certificat de omologare.
Repet, asta acum cativa ani, in Craiova . Nu stiu ce si cum o mai fi astazi .
Asa ca, mare atentie inainte de a o cumpara . Pune intrebari pe la cateva ateliere . Eu nu am facut asa.
Eu unul nu as mai repeta aceasta operatiune, chiar daca ar merge cu unele''atentii, ca deh ...
Daca stai sa aduni cat dai pe o instalatie second + montat + ''atentii'' ... , mai bine te mai ''storci'' putin sau mai astepti putin si iti pui una noua direct de la ei (de la ateliere), cu montaj gratis din partea lor si certificat de omologare.
O instalatie pt monopunct ( merge si de carburatie) este cu mult mai ieftina decat cea pt multipunct, cred ca la jumatate din pret. Si ai si garantie la ea
Sfatul meu : pune toate intrebarile astea la cateva ateliere, apoi tragi linie si vezi ce si cum . (pret pt una noua, montaj gratis sau nu, omologare, cat de ''atent'' trebuie sa mai fii, montaj pt una s-h, omologare sau nu ...)
Bafta
  • MicheluRV

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
multumesc mult de tot pt raspuns ...ma bucur ca mi-a raspuns cineva care a trecut prin asa ceva...deci sa inteleg ca merge sigur 100%sa pun instalatie gpl de carburatie pe monopunct da? stiu ca este mult mai ieftina de asta intreb. multumesc
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
100/% merge
ai grija cine ti-o monteaza, sa nu fie niste ageamii
  • MicheluRV

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
ok . multumesc . o sa tin cont de toate sfaturile . oricum nu aveam de gand sa las pe oricine sa o monteze, pentru ca nu vreau sa merg cu bomba in portbagaj. voi merge la o firma specializata in asa ceva care sa-mi ofere si garantie. multumesc inca o data.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR