Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • adelyin

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut colegi!
Ieri cand mergeam prin oras,am fost opritt de un echipaj al politiei rutiere.Totul a fost bine pana cand s-au ''luat'' de pleoape si de instalatia xenon montata pe faza scurta. Nu am avut scapare pana cand nu mi-au retinut talonul,6 puncte de penalizare si amenda in valoare de 480 lei.
Stie cineva ce e de facut in cazul acesta?
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da-te jos si dusa la RAR.
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Ori pui pe original tot ( faruri cu lupa + spalatori faruri + senzor reglare faruri automat) ori le dai jos ce ai deja pus ca sa nu mai iei si alte amenzi .

Bafta,
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Montezi becurile halogen la loc,dai ploapele jos,eventual folii fara omologare,apoi mergi la RAR,faci reconfirmare cu originalul,dupa care te duci la politie cu hartia de la RAR si-ti recuperezi certificatul.Amenda o platest la 1/2 in 48 de ore (daca nu au trecut).RAR-ul nu mai stiu cat e.Ultima data parca am platit 110 lei la Cta.Cat despre
faruri "bizon",bine ti-a facut,fara ofensa,dar parca ne-am saturat de "blituri".Iti fac ochii in cap ca la sarpele boa din Cartile Junglei cand trece un csenon din asta pe langa tine,mai ales la Matiz...
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca au inceput astfel de controale ,stim cu totii ca lumina stock este slaba calitativ ,dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne orbim precum se joaca copiii cu laserele.La pleoape nu stiu de ce au comentat ,dar daca vrei sa te ajute farurile ..fa-le sa ne ajute si pe noi.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,516
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De citit legea. Asta in prima faza, apoi au explicat deja colegii ce si cum.
In alta ordine de idei nu esti primul si nici ultimul.
Si DA noi suntem invidiosi ca nu avuram 3 lei pentru neste csenoane adevarate.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ti-ai cam meritat-o cu Xenoanele! Amenda + Rar fac cam cat 3 kituri xenon, deci mare paguba! Adevaraul este ca pretul unui kit a ajuns teribil de mic si s-au inmultit in prostie! Foarte bine ce face politia, eventul sa faca si o camapanie media cum ca sunt ilegale si care sunt amenzile sa ii mai sperie un pic de doritorii de asa ceva! Sunt totusi curios daca in propunerea asta imbecila de cod rutier sunt prevazute amenzi astronomice si prentru asa ceva?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Foarte bine ti-au facut si ma mai mir ca ceri sfaturi pe aici ...

CristianTM.
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
adelyin a scris:Salut colegi!

Stie cineva ce e de facut in cazul acesta?


Da, sa te pui in locul celor cu care te intersectezi noaptea !
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E, dragii mei, nu va bucurati prea tare
Erau baietii de la rutiera in urma cu targetul, si nu or avut de ce sa se ia.
Din pacate Sad
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Lor, politistilor de la circulatie, cine le retine cetificatul de imatriculare? MCV-ul de la TG. Neamt are statie CB si XENOANE pe farurile stoc!
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cei cu xenoane montate in spatele blocului,merita aceasi pedeapsa ca cei care merg bauti la volan.
Skip ads

  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Atunci, trebuie si o evaluare/verificare in fiecare an a piesei dintre volan si scaun...(multi nu au nici o treaba cu volanul)netinand cont cine este, functie, ocupatie, stare materiala, nepotul lui nu stiu cui..., etc. Daca e sa facem verificari , atunci sa verificam totul si care nu suntem in regula , sa raspundem. si faruri stok dereglate care bat in toate partile numa unde trebuie nu, si rotile late care ies de sub caroserie si iti arunca toate pietrele pe caroserie si in geamuri, si daciile de 30 de ani care scot 5 metrii de fum, de nu mai vezi nimic, si exemplele mai pot continua.
Numai ca, cum a zis colegul de mai sus JE, erau baietii in urma cu planul de amenzi si...primul venit, primul servit. Va rog sa nu va suparati pe mine, da asta e parerea mea. Stima tuturor.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Florin, statie CB... aia nu e ilegala, daca nu depaseste o anumita putere.
de acord cu keddy, legea nu ar trebui sa fie aplicata discriminatoriu.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Generalizati. Farurile cu csenoane aftermarket daca sunt reglate decent nu ar trebui sa te orbeasca. In schimb am intalnit "soferi" care reglau farurile dinadins sa bata mai sus sa vada mai bine, chiar si cu becuri halogen. O alta problema a multor astfel de kit-uri e ca sunt ineficiente pe ploie/asfalt negru, dar tot se gasesc diversi sa mearga asa si sa nu vada cate un cap de pod. Inainte de toate ar trebui inoculata ideea de a ne proteja si a proteja pe altii.
Cat despre politie, intotdeauna ma amuza cand au prins un periculos infractor/contravenient cu csenoane, jante mai mari si alte brizbrizuri. Pana la urma la asta se rezuma activitatea organului. Panda, amenda la amarati si pot continua.

ON topic. O vizita la RAR cu becurile originale/masina originala + cu hartia de la RAR ca totul este in regula, la politie ar trebui sa rezolve talonul retinut.
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Si eu sunt de aceeasi parere cu colegii de mai sus .posesorii de xenon pe faruri fara lupa si care mai bat si prost ar trebuii trasi pe dreapta imediat. Si mai ales ca un far cu xenon fara lupa se diferentiaza imediat in trafic decat unul cu lupa si reglaj automat.

Un reportaj la tv ar fii numai bun , poate asa incepe sa isi faca treaba si politia .
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@DB77AAA - poa' sa le regleze pana le scoate melcii pe parte cealalta,ca tot faci ochi de chinez cand iti apar pe traiectorie.Ca focalizeaza pe asfalt este una,dar ca disperseaza pe sticla farului pe intreaga suprafata,este alta.Ca nu vede nimic daca asfaltul este ud,si-si mai aprinde si faza lunga,este apogeul... (sa mai adaug ce fain se vede un far "bizon/csenon" murdar ?...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
no gata, ca o dam in telenovele.
Este topic dedicata de injurat bizonii cu csenoane, asa ca ramura asta a discutiei va rog sa o continuati acolo.
Aici ramane sa il ajutam pe colegu' (daca vrem) cu sfaturi referitor la demersurile de intreprins pentru a-si recupera actele masinii.
  • tipsyone

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salutare,

daca mai e cineva abonat la topicul asta am rugamintea sa imi dati si mie un raspuns.
am un prieten caruia i-a fost retinut certificatul pentru csenon. el are un golf 4 care e si mai hartanit asa. are itp-ul luat in statie autorizata acum cateva luni (probabil pe....ochi frumosi). i-a pus instalatia originala si i-am promis ca i-l duc eu la RAR si vroiam sa stiu daca in cazul asta inspectorii se uita punctual doar la faruri (motivul pentru care a fost retinut talonul) sau se leaga si de eventuale alte nereguli (cum ar fi ca are toba sparta).

stiu cum suna....dar am nevoie de un raspuns ca sa stiu ce fac, sa nu ma duc degeaba acolo.
va multumesc anticipat.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,516
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu te du degeaba!
Se uita la tot.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR