Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cu alte cuvinte azi am luat unul plus 4 puncte de penalizare ca cica nu am centura pusa si vrb la mobil asta in timp ce ma uitam la ei si zambeam brumos.
Ok am gresit recunosc si in consecinta nam obiectat nimic deci am semnat procesul verbal dar si aici vine intrebarea ???? cum putem noi scapa de plata amenzilor sau a altor probleme de genu??
Propun postarea de metode des intilnite sau mai putin.


Mersi mult


PS :

Vin cu o idee auzita si practicata,adica atunci cind vine cu procesul verbal la obiectii zici exact contrariul(evident te certi cu gaborul) da tu pui ce vrei tu chiar daca aduce el martor de pe strada, si ii zici ca te duci in instanta,cica merge perfect si in anumite cazuri stiu ca nu au mai venit pv acasa iar la fisc nu erau inregistrate.
Acuma fictiune sau nu asta am auzit
Plus ca toata treaba asta mi se pare vinatoare de vrajitoare Exclamation ,pai sa puna mana domnii politisti si domnii instructori sa fie severi la darea carnetului si sa vezi ce frumos o sa se mearga pe strada,nu toti pacalici sa-si ia carnet ca are tata firma sau mai stiu eu ce ca sunt si din alte categorii destui inconstienti.
Vorba aia germani scot "regulile" de circulatie si noi punem mai multe,de fapt ce mai zic nimic nu e imposibil in tara asta.

bafta si drumuri usoare
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca daca ai gresit e normal sa platesti.Am observat ca cei care vb le mobil in timp ce conduc isi pierd mult din atentia necesara traficului.Ian alta ordine de idei,da, nu semna pv-ul, spune-i ca va intalniti in instanta..etc, sau nu ii da actele.Eu nu sunt mitocan decat daca vad ca este si el un badaran care vrea sa imi cautre nod in papura neaparat.In general daca gresesc platesc.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Daca primesti o amenda, poti sa faci contestatie si se suspenda plata pina la rezolvarea in instanta a contestatiei.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si pe urma platesti si costurile procesului, daca esti gasit vinovat...
Skip ads

  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Nu sunt costuri; actiunea e scutita de taxa de timbru, iar reprezentantul in instanta al Militiei este un jurist salariat de-al lor care nu are onorar de reprezentare.
Cheltuieli ar mai putea fi generate si de expertize diverse, dar nu cred ca este cazul la o plingere contraventionala.

Trust me !! Smile
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca politistul e singur, depuneti plangere si gasiti un "martor" care sa va sustina in instanta, unde o sa spuneti ca politistului i s-a parut sa ati gresit.
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
de obicei in instanta din partea politiei nu prea se prezinta nimeni (99% din cazuri), iar la faptele marunte nu iti trebuie niciun avocat, trebuie decat sa te prezinti si sa-ti spui punctul de vedere(cam 80% au bafta).
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Parca era un site www.amenda.ro unde se dadeau indicatii si exemple de cum se contesta in instanta un pv al politiei, dar subscriu si eu ideii ca daca ai gresit, platesti, asa inteleg eu democratia, nu ca fiecare face ce vrea, asta e deja haos. Daca gaboru' a iesit la shmen, atunci e cu totul altceva, e abuz.
Skip ads

  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
aprpopo.
mi-a venit scrisoare de la politie pe care scria Guvernul Romaniei.
In scrisoare scrie asa:
Incepand cu data de 01.03.2007 vi se suspenda permisul pe o perioada de 30 zile . Mad
Motivul: Cica pe 01.11.2006 am fost orit de catre politia rutiera si nu aveam asigurarea pe numele meu.
Culmea e ca nu ma mai oprit politia de aproape un an de zile iar asigurarea este pe numele meu inca din august.
Mai mult la sfarsitul scrisorii scrie ca daca nu este adevarat sa nu i-au in considerare aceasta scrisoare. Very Happy
Ce zice-ti de asta
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
E spam. A propos nu spunea si ca s-a apucat sa-ti dezinstaleze Windows-ul?
Scuze de off topic.
E precis o gluma a unui prieten. Ai vreun prieten politist? Cum a fost trimisa de politie si inauntru are antet de Guvern? Probabil din dorinta de a te convinge ca e reala, prietenul a exagerat fara sa-si dea seama de nepotrivire (ce are guvernul cu IGP-ul?).


Ultima modificare facuta de LDivora la Vin 12 Jan, 2007 11:56 am
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Florin M a scris:aprpopo.
mi-a venit scrisoare de la politie pe care scria Guvernul Romaniei.
In scrisoare scrie asa:
Incepand cu data de 01.03.2007 vi se suspenda permisul pe o perioada de 30 zile . Mad
Motivul: Cica pe 01.11.2006 am fost orit de catre politia rutiera si nu aveam asigurarea pe numele meu.....



la care asigurare te referi? la RCA? pai de cand RCA-ul asigura soferul si nu masina? de exemplu la mine masina e pe numele lu' nevasta-mea, deci RCA, CASCO, impozit totul il platesc pe numele ei (avantaj la RCA si CASCO ca primesc reducere ca e ptr femeie Wink ) dar ea nici macar carnet nu are.... Embarassed
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mi`e sila de domnii politisti. Eu vad lucrurile altfel: de ce stai sa dai amenzi, luam exemplul vitezei, cand poti pune o limita superioara de viteza in localitati, cum ar fi 70 km/h? (vezi DN1 si varianta Focsaniului). In felul asta, stai si tu ca politisit linistit, fluidizezi si traficul si soferii sunt si ei multumiti ca nu le mai tremura motorul intr`a 4`a.
Si eu am luat una in decembrie, pe 13. Very Happy Obligatoriu la dreapta si am facut stanga. Erau la ciuguleala; mi`au zis ca aveam viteza mare si cand le`am cerut sa vad filmuletul, au strambat din nas. Nici radar macar n`aveau Very Happy Cat de prost poti sa fii..... Dar amenda a fost maxima: 6 puncte de penaliare si 495 RON, jumatate platibil in 48 h. Le`am urat Sarbatori Fericite si iesire rapida la pensie.
O sa mai treaca muuult timp pana cand politistul va ajuta la fluidizarea traficului, nu la formarea de ambuteiaje.
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@Florin M: poti sa pui o poza cu scrisoarea ?
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sunt de principiul: gresesti, platesti. nu vad logica si rostul faptului sa ma plimb prin tribunale cu politia. te-a prins vbind la mobil, platesti. de aia eu nu vbesc cand conduc. singura problema e ca grangurii nu se supun legilor ca si noi.
exemplu concret: m-a oprit pt ca nu aveam centura anul trecut in decembrie. noroc ca nu era inca treaba cu punctele. ok, am tras pe dreapta, am vbit frumos cu politaiu, la fel si el cu mine. in timp ce scria procesul verbal treceau prin fata lui si a mea masini de masini cu tot felul de umflati si lantosi la volan. credeti ca a oprit pe careva? imi venea sa il intreb nu are ochi decat pt astia cu masini mai ieftine(aveam astra)? dar nu am zis nimic. mi-a gasit si faptul ca pe buletin aveam o adresa iar pe permis alta. ce sa fac, se mai muta omu. amenda 1 mil. dar deaorece am vbit frumos cu el, m-a iertat de amenda asta si mi-a dat doar pt centura. asta in baza promisiunii ca schimb permisul. ei bine, cu 1 mil cat luam amenda am schimbat permisul. daca ma ratoiam la el ma umfla si cu amenda asta de 1 mil. si eu eram razboinic la inceput cu ei dar mi-am dat seama ca mai multe rezolvi cu vorba buna. cred ca sunt si ei satui de amenintari genul "tu stii cine-i tata?" sau "ala cu 2 grade peste tine e unchiu-meu" - ala negru de respira greu Laughing
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Perfect de acord. Eu intaream ideea ca politistul ar trebui sa ajute soferii si sa vegheze la buna desfasurare a traficului. Corect: m`a prins in ofsaid, m`a faultat. Very Happy Asta e, daca m`a mancat, m`au scarpinat ei.
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
aici ai dreptate. sper sa ajungem si noi ca afara sa iti fie dor sa vezi cate un politai pe strada. pe noi ne pandesc dupa colturi iar de impartialitate nu are rost sa mai vbim.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Oameni buni, legea e lege!

Daca ai gresit, platesti.

Daca ai fost nedreptatit te duci in instanta si rezolvi.

Fazele de genul hai sa vedem ce variante avem ca sa ii pacalim sau sa nu ne mai dea amenzi nu le prea suport.

Mie imi luasera carnetul pentru ca l-am lovit pe unu care a venit de pe interzis. Am fost in instanta si am castigat fara nicio problema.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@foca, in principiu sunt de acord cu tine, problema e ca te scarbesti cand vezi ca ei nu sunt corecti cu tine, si nu iti prea vine sa mai fii corect.
te intreb: cum te-ai simtit cand ti-au luat carnetul, cand era evident ca ala a intrat pe interzis? si ti-a dat cineva ceva compensatii financiare pentru perioada in care ai stat pe bara, pentru timpul pierdut pe la tribunal?
Si eu zic ca daca ai gresit, sa platesti. Si chair daca nu prea sunt de acord cu ideea geneara a topicului, mi se pare util, pentru ca e o sursa din care mai inveti niste trucuri si subterfugii (a se citi detalii) legale
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
jE a scris:@foca, te intreb: cum te-ai simtit cand ti-au luat carnetul, cand era evident ca ala a intrat pe interzis? si ti-a dat cineva ceva compensatii financiare pentru perioada in care ai stat pe bara, pentru timpul pierdut pe la tribunal?


M-am enervat si de aceea am facut actiune in justitie pt ca altfel ma duceam la seful sectiei in audienta si mi-l luam inapoi repede. tin sa precizez ca nu am platit nici amenda si am circulat pe toata perioada procesului, cu dovada ce-i drept.

Despre trucuri si subterfugii legale iata:

Spre aducere aminte!!!!

Reguli pentru intilnirea cu POLITIA pe drum!!

Politistul:

1 - trebuie sa se prezinte (ai dreptul sa-i ceri legitimatia, sa ti-o arate. Pe care este inscris numarul sau. E foarte folositor acesta .....).
2 - sa-ti spuna motivul opririi (care este motivul: filtru organizat si cauta ei sa zicem alcool, benzina sau dude).
3 - daca este filtru ai dreptul sa ceri ordinul de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru, strazile pe care actioneaza si numele pers. care participa din echipaj.
4 - actele se cer pe un motiv (legea nu mai permite sa se opreasca masini si apoi sa se caute motive de amenda)
5 - deci la oprire se comunica soferului motivul si nu poti fi sanctionat decat pe acel motiv (asta daca nu cumva ai portbagajul plin cu arme si doua cadavre legate la spate).
6 - la amenda ai doua locuri unde semnezi: unul prin care recunosti fapta si al doilea ca iei la cunostinta de amenda. Sooo ..., puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda .....
Dar sa nu recunoasteti fapta, si sa-l convocati la Tribunal sub asistenta juridica competenta pe D-nealui.

7 - CEL MAI IMPORTANT: ori de cate ori aveti un necaz cu Politia, fie noapte fie zi, puteti sa sunati la *112 (Apel National de Urgenta)* si sa spuneti ca sunteti <abuzat> de catre echipajul cutare. In maxim 10 minute (in Capitala) apare un echipaj de la "Capitala" si astia nu se uita ca sunt colegi de-ai lor, vor face imediat un raport. Care poate fi util la orice Tribunal .....

8: fiti intelegatori cu politaiul ..... Totusi sta in strada de atata timp (asta daca nu incepe sa abereze)

sint mai nou, politisti de pe radare care nu mai au voie sa dea filmul inapoi . Deci, daca va opresc si stiti ca nu ati comis-o prea rau le cereti foarte ferm sa va arate:
A. Legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina de radar ..... Sa aiba vizele la zi .
B. Copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu modelul si seria aparatului .
C. Legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce masina Ministerului de interne .... Sa fie vizata .
D. Daca mai fac scandal le cereti as va arate "ordinul de serviciu" ..... Este un fel de foaie de parcurs in care scrie locurile unde au voie sa-is desfasoare activitatea respectiva.

Aceste acte trebuie sa fie intotdeauna asupra agentului de pe radar. Dar faptul ca-l intrebi de ele de cele mai multe ori duce doar la un ..... simplu <AVERTISMENT> pt. tine, pt. ca de multe ori aceste acte nu prea se regasesc la ei ...

Numai bine .
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Foarte interesant ce zice foca.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR