Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salutare! Am un opel astra h 1,9 cdti, iar la viteza mari peste 130-140km/h, imi vibreaza volanul destul de tare, si masina are un fel de balans lateral. De asemenea, cand stau la relanti, resimt niste vibratii pronuntate in volan, iar daca pun mana pe el si il misc foarte putin, acestea dispar, si tot asa. A mai patit cineva asa ceva?
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nimeni nimic?
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Si la mine in plajele de viteza 80-90 km/h si 115-130 km/h imi vibreaza foarte tare volanul. Rotile au fost echilibrate de 5 ori ( 3 ori in romania si de 2 ori in italia ) Eu pe partea dreapta am un arc rupt, o bucatica in jur de 5 cm. Nu am reusit sa ii dau de cap pana acum. Peste vreo doua saptamana am sa ii schimb cauciucurile sa vad daca face la fel. Ciudat este ca daca am in jur de 2000 - 2500 de ture la vitezele de care am zis tremura volanul. Daca merg cu vitezele respective dar peste 3000 de ture nu mai tremura deloc volanul. Ma gandesc sa nu fie din capatul de planetara ceva.
  • stancu_rad

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Oscilatiile volanului pot aparea intr-o plaja de viteze , mai rar in 2 plaje, datorita unor jocuri in articulatii ( mec. directie / rulare) chiar daca rotile sunt " perfect echilibrate".
Skip ads

  • stancu_rad

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Oscilatiile pot aparea la diverse viteze ( de regula intr-o singura plaja ) datorita jocurilor din articulatii ( sistem de directie/ rulare) chiar daca rotile sunt "perfect echilibrate".
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu neaparat roti neechilibrate sau jocuri la capetebara sau pivoti.
Eu m-am confruntat cu vibratia volanului la -sa spunem-peste 100km/h;dupa echilibrari la mai multe modele de aparate si verificari componente (articulatii directie)un baietas(20-24ani) ,dupa ce am povestit ce si cum a demontat o roata ,a montat-o pe masina de echilibrat si ridicand aparatoarea masinii de echilibrat mi-a aratat ca ,cauciucul are [ bataie ] pe partea de rulare(practic era excentric).Pt ca masinile de echilibrat invart roata cu doar cateva sute de rot/min,fac echilibrarea pt aceasta viteza,insa nu iau in calcul deformarea cauciucului(pe partea de rulare).
Dupa schimbarea anvelopei nu ammai avut probleme.
  • andrei_jr80

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si la mine e ciudat rau de tot. Ori cu rotile de iarna ( tabla - 205:55:16 ) ori cu cele de vara ( aliaj - 225:50:16) pe la viteza de 130 km / h am trepidatii mari in volan , se simt f tare si in scaun. Daca trec de aceasta viteza, nu se mai simt. Din ce cauza pot fi tinand cont ca nu trepideaza tot timpul, doar cateodata. De ce si ce poate fi ?
  • stancu_rad

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Are dreptate gcom61, deformatiile radiale sau in sectiunea balonului sunt suficiente ptr. a produce oscilatii ale volanului . Dupa echilibrarea rotii verificati totodata si eventualele deformatii ale rotii sau jantei cu o tija palpatoare , ochiul mai inseala.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR