Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kataleen07

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Citeam mai devreme un topic si toata lumea spunea ca nu trebuie nu stiu ce masina pentru incepatori,nu tractiune spate ,nu putere prea mare.De ce toate astea?Lipsa de experienta?Nu cred...poate in anumite situatii un incepator reactioneaza mai bine decat un sofer cu "prea" multa experienta.
Deci ce masina ai condus\avut dupa ce ti-ai luat carnetul?
Incep eu prin a spune ca la doua luni dupa ce am luat permisul am avut un gols 5 GTI...si totusi nu am patit nimic ,nu am omorat pe nimeni.Eu consider ca daca ai toate mintile in cap nu ar trebui sa ai probleme indiferent de ce masina conduci.
Vreau doar o parere si un raspuns la intrebare.Daca este ceva in neregula cu topicul,sau are cineva nemultumiri se poate sterge fara nicio problema.
(Daca mai exista un topic pe tema asta acesta se poate sterge).
Skip ads

  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu sunt in tara, si cred ca asta a fost si norocul meu pt ca prima masina mi-am luat-o cu doi ani inainte sa imi iau permis, Twisted Evil un Mitsubishi lancer, evo 1 din '92.(prima dragoste, desi am cumparat-o indoita pe toate partile, o dadeam cu ceara in fiecare sapt) Laughing de ce noroc? pt ca in doi ani nu m-a oprit niciodata politia desi faceam in medie cam 200km pe saptamana. ceea ce e amuzant e ca abia dupa ce am luat permisul am avut "parte" de cateva filtre in trafic Very Happy
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu am inceput direct pe astra G, care o am acum, dupa aceea am inceput cu condusul altor masini.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mi-am luat permisul prima oara in America si am avut un Dodge Stratus 2003
2.4 L EDZ I4 150 hp (152 PS)
Dupa care la scurt timp mi-am luat Chevrolet Malibu 2005:
3.5 L High Value LZ4 V6
217 hp (162 kW) 220 lb·ft (298 N·m)

Si nici macar nu le-am zgariat, dar sa mai am probleme sau sa ma opreasca politia.

Acum ca Politia Romana nu-mi recunoaste carnetul de acolo am facut scoala din nou si am Opel Vectra B2 2000:
X25XE 2498 cc
125 kW (170 PS; 168 hp)

Cu care sper sa nu am nici-o problema.
Skip ads

  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu sunt incepator, de 6 luni am carnetul, iar prima mea masina este un Opel Tigra 1.6 16v, 106 cai, din Austria, pe care mi-am cumparat-o singur anul trecut in noiembrie. Adusul ei in Bucuresti a fost si primul meu drum la volan dupa terminarea scolii de soferi (cu Logan 1.4 pe gaz :p).

Toata lumea spunea ca nu e bine sa ma incumet la drum lung din prima, mai ales si singur, ca nu am experienta si restul lucrurilor, dar...stiindu-mi capacitatile mi-am adus masina acasa intreaga si fara nici o problema. Am condus atat pe zi cat si pe noapte, fara harta (doar un netbook cu un stick la care cu greu prindeam cate o unda de internet prin anumite zone), mers noaptea in coloana de tiruri, prin serpentine si toate cele.
Daca esti cu capul pe umeri si nu ai idei gen NFS in lumea reala...poti conduce la fel de bine precum cei cu mai multa experienta.

Alte masini conduse de mine, ar fi cateva dacii (1300-1400), opel astra caravan, hatcback, logan, tico.

Pana acum nu am fost oprit niciodata de politie si nici o amenda primita.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Dacia 1300
  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dacia 1310 ... ce amintiri ... ce mai suflam in jigleoare Smile)) si dadeam la pompa Very Happy sa umflu rotile ... ooo amintiri Smile)
  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Fac si eu peste o luna un an de cand am permisul si conduc un opel manta,motor de 2,tractiune spate,115 cai..Nu am avut probleme doar ca am zgariato langa perete ca trag masina cu 4-5 cm fata de peretele casei si am zgariat-o in spate.Acuma depinde in ce lume traiesti cea de la nfs si lumea reala..Si eu fac cateva dracoveni dar unde am loc si ma asigur ca nu lovesc nu stanjenesc pe nimeni..Nu amenda doar o mica avertizare ca am iesit de pe judetean pe european si am uitat sa aprind faza scurta ziua..
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
JustCrazy a scris:Dacia 1310 ... ce amintiri ... ce mai suflam in jigleoare Smile)) si dadeam la pompa Very Happy sa umflu rotile ... ooo amintiri Smile)

nici macar aia nu era a mea.
  • kataleen07

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca topicul prinde viata.Dupa cum spuneti voi cam am dreptate,cand spun ca nu totdeauna soferii cu multa experienta conduc cel mai bine.
@valy cu manta:Ehh toata lumea mai face cate o boacana chiar daca unii recunosc si altii nu.
Eu am permis de aproape 2 ani si am schimbat cateva masini pana acum si nu am avut niciun incident,amenzi ce e drept am luat vreo 2 Very Happy.
Am avut dupa G5 GTI(preferata mea dintre cele pe care le-am avut care avea 250 cp la un momentdat inainte sa o vand ) un saab 9-3 1.9 tid 175 cp,un alt G5 2.0 tdi,si acum signumul din dotare care este 3.0 tid (in curand va avea 210 cp)Very Happy si nu am avut incidente.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Boacane facem toti, eu ma refeream la cele exagerate Very Happy. Sa vedeti cum o parchez eu, la 2-3 cm de gard...fff atent la oglinda.

As vrea sa incerc noul Astra, J, 1.4 si 1.6 turbo, in 6 trepte. Imi place mult cum arata, daca as avea bani mi-as lua una.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Marius_20 a scris:Boacane facem toti, eu ma refeream la cele exagerate Very Happy. Sa vedeti cum o parchez eu, la 2-3 cm de gard...fff atent la oglinda.

As vrea sa incerc noul Astra, J, 1.4 si 1.6 turbo, in 6 trepte. Imi place mult cum arata, daca as avea bani mi-as lua una.


si masina ?
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am invatat pe Aro 243 diesel pe la 14 ani. Ce mai trageam de volan ca nu avea servodirectie. Smile
Apoi Dacia 1310, motor de 1,3 si 4 trepte, masina pe care am condus-o si cateva luni dupa ce mi-am luat permisul.
Prima masina a mea a fost tot o dacia 1310, cu motor de 1,4 si 5 trepte.
Prima motocicleta CBR 600 F4i Smile

Nu-i o problema sa ai o masina puternica atat timp cat esti cu capul pe umeri. De obicei o masina puternica te tenteaza sa mergi mai tare si nu prea e bine la inceput.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dupa masina de scoala, un Matiz, a urmat masina mea: Dacia 1325 Liberta.
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
OLTCIT CLUB 11 RTA fabricat in 1991, inmatriculat in 1993, motor 1129 cm3, CV 4 ro, aprindere electronica, carburator dublucorp.

JustCrazy a scris:Dacia 1310 ... ce amintiri ... ce mai suflam in jigleoare si dadeam la pompa sa umflu rotile ... ooo amintiri


Chestia cu suflatul jicloarelor era mecanica fina domnule Laughing Cine a avut Oltcit stie ca se vindea masina cu o mina de pix Laughing
Multe amintiri frumoase am de pe spinarea ei. Jar manca masina, nu alta Embarassed
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Prima masina condusa dupa ce am luat permisul a fost Dacia 1300 din '81, apoi am trecut la Dacia 1310 din '86.
Dupa vreo 5 ani de condus Dacia din '86, timp in care am investit bani peste bani, triplandu-i valoarea, am facut pasul cel mare si mi-am cumparat un Cielo din '96. Masina am tinut-o vreo 2 ani dupa care am trecut la un Astra H 1.7 CDTI 101 cp. Tot 2 ani am tinut-o si pe aceasta, si mi-a parut foarte rau cand m-am despartit de ea, la fel cum mi-a parut rau si dupa celelalte masini, desi in tot acest timp imi doream Vectra GTS. Dupa aproximativ 10 luni in care nu am mai detinut masina personala, am gasit si GTS-ul dorit. In Noiembrie 2010 am achizitionat un GTS de aici de pe forum, cu motor 2.0 turbo benzina, aproximativ 215 cp dupa remap ( inca nu am depasit 120km/h cu ea), cu foarte multe dotari. O masina superba si aproape de ceea ce imi doream ( lipseste tapiteria de piele, proiect la care lucrez acum).
Pot sa va spun ca am condus foarte multe masini, cu puteri care variau de la 50 cp la 300, dar am luat-o treptat si am ajuns dupa 10 ani de condus sa nu am accidente la activ ( nu din vina mea). Important este, ca indiferent de masina, trebuie tinut cont ca, teribilismele la volan nu isi au locul si e pacat ca pentru un moment de teribilism sa iti pui in pericol viata, sanatatea, banii din buzunar. Valabil si pentru cei de langa tine cat si pentru ceilalti participanti la trafic.
Va urez sa fiti cu capul pe umeri si mare atentie la volan.
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Acum multi ani Dacia 1310, masina parintilor la acea vreme. De atunci si pina acum numai avioane nu am condus Embarassed
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
1998-2010 am condus dacia 1310 din 1983, 4 trepte
am avut escapade si pe la alte masini, cam orice masina pe care m-a lasat proprietarul sa o conduc
unele le-am condus 50 de metri, altele mii de km...
la lumatatea lui octombrie 2010 batranei dacii i-a cedat chiulasa prin clasica ovalizare (vina mea, termostat busit, temperatura se ridica si eu am ignorat-o)...
nu am mai vrut sa bag banii in ea pentru moment (poate inspre vara o sa ma apuc sa o repar... sa vedem)
in noiembrie mi-am luat o vectra C din 2005 (din semnatura si avatar)
insa sincer sa va zic ca ma simt putin handicapat la volanul opelului...
prea multe sisteme de asistenta,
la dacie fara nici un sistem electronic de asistenta simteai ca conduci o masina...
altfel simti o masina fara pic de electronica in ea...
exceptand problema la motor dacia mea ar trece oricand de ITP fara vreo reparatie...
a fost tinuta din scurt si ingrijita mereu...
nu stiu daca va ajunge la rabla aceasta masina...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
prima masina( defapt a parintilor pana sa iau permisul) citroen visa 1124 cm3 vreo 50 cp.avion cu motor.acum imi pare bine ca nu avea 150 cai ca nu cred ca mai eram intreg.nu aparuse nfs-ul dar era colin. masina aia a facut offroad,slalom prin oras,etc. nu prea eram cu tigla pe casa.deh copchil de 18 ani.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
BMW 730iA e32
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR