Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Deabia am scapat de o problema ca am dat de alta...
Same car... Vectra X20DTL... Nu mai merge turbo. Nu stiam ce are de nu mai trage... m-am gandit ca i-oi fi resetat eu ECU cand am scos bornele de la baterie si s-o las sa se acomodeze... Am lasat-o vro 200 Km dar tot asa... Nu mai vroia sa demareze ca inainte... Dup-aia am observat ca nu se mai aude sunetul ascutit produs de turbina care se invarte la turatie mare. Am oprit si am turat motorul si turbina = 0 nu se auzea decat motorul turat...

De la ce poate sa fie ? Vreun senzor defect? vreun fir intrerupt ? Se poate sa se fi blocat singura ? Acum vin de la masina cu observatia asta si nu am apucat sa mai investighez problema... o sa mai pun ce mai aflu dar daca cineva are vreo sugestie/test sau altceva va rog sa-mi spuneti si mie...
Skip ads

  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Daca nu merge turbina, ar trebui sa traga mai rau ca o dacie, incazul tau, daca ai diesel, aproape deloc.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu trage ... nu vrea sa treaca de 100 ... trage FOARTE greu de la 100 si am ajuns la top speed 130 dupa care moare nu mai accelereaza...
In plus turbo incepe de la 1500 rpm si se simtea cand intra in functiune... dar acum nu se mai simte si nici nu se mai aude...
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Naspa cu turbina. artrebui sa mergi la un service ca nui de jucat cu turbina.
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
M-ash duce dar pe-aici prin Ploiesti nu stiu de vrun service sa aiba Tester pt asta... Cum e cu testerele ca nu stiu prea bine... Se potriveste testerul Tech 2 la toate? Poate sa-mi faca o diagnoza completa? Sau le trebuie softulete speciale pt fiecare model ?
Cel mai apropiat Service este Opel Victoria de la BV dar este departe si nici nu ma dau banii afara din casa sa-mi fac turbina la ei... Si nu cred ca se complica ei... baga mufa, zice testerul ca e turbina defecta si ma fac cu o factura de $1500... Ma gandesc sa nu fie vreun fir intrerupt, vreo siguranta arsa ceva de genul asta minor care sa nu cupleze turbina... O sa desfac putin mai tarziu izolatia de pe turbina sa ma uit pe-acolo ce fire chestii sunt poate o fi vizibil defectul... sau poate ma ajuta cineva pe forum poate o mai fi intalnit problema si are vreun remediu. Daca tot nu reusesc sa-i dau de cap o sa ma duc la BV Sad
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Vitoria e si la noi in MS si au tester k-lumea. intradevar esti destul de departe. dar nu poti sa umbli asa mult timp. grija la turbina cand desfaci ceva pe acolo. e foarte sensibila si sa nu o strici. o turbina noua te usuca la bani.
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Problemele pur mecanice nu se pot diagnostica cu tech2. Daca e problema cu turbina nu cred ca au ce sa-i spuna.
Ti se aprinde becul cu motorul pe bord?
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Gata Very Happy am rezolvat... Era vina mea... Cand am aranjat furtunele de retur de la injectoare am scos un furtunel de vacuum dintr-o chestie si cand l-am pus la loc nu l-am apasat pana in capat si tragea aer pe acolo... Valva care dadea drumu la esapament pe turbina era un astfel de furtunas si cum nu se mai facea vacuum pe sistem din cauza scurgerii cauzate de mine, valva nu se mai deschidea si turbina nu mai intra in functiune...
Skip ads

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Bine ca ai rezolvat problema
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Acolo se monteaza si boost controllerul
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Era de la valva EGR
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
meshtere Smile de ce nu ai venit la Bucuresti pt diagnoza? aici sunt vro cateva stive de service-uri Opel, plus o alta stiva de service-uri AUTORIZATE Opel Smile, ceea ce inseamna preturi pentru meshteri Smile.

Oricum, bine ca s-a rezolvat!! Pretul la astfel de reparatii tot timpul suna urat de tot.

Smile
Skip ads

  • cameleonu85

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
salutare.!cand se aprinde becul de check engine la o turare constanta peste 1500 e clar ca nu functioneaza egrul si nu are masina putere pt ca nu deschide turbina...deci vaccumul are pierderi.eu am patit-o si unii se uita ca la nave spatiale..aveam pompita aia de vacuum din partea dreapta de langa rampa de admisie cu ulei si mizerie..deci a cedat garnitura de cauciuc din ea si pierdea vacuum...am inchis furtunul cu un surubel si am accelerat masina...suiera turbina cum ttrebuie.am cautat piesa si am rezolvat problema.bafta celor cu problema descrisa mai sus.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR