Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • alex.oltean

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Probabil ca nu este prima data cand cineva pune aceasta intrebare, insa sunt nelinistit in legatura cu decizia ce trebuie sa o iau in urmatoarele ore:
- sa cumpar o masina care a fost verificata in service, dar nu are RAR facut inca. Mentionez ca si eu si vanzatorul vrem sa incheiem asta cat mai repede.
Despre masina, este totul ok, adusa din Olanda, etc.
Ar putea sa apara complicatii din cauza ca nu i-am facut rar / am inteles ca nu stiu ce fisa fiscala trebuie sa imi elibereze el dupa ce fac RAR-ul.

Astept orice raspuns!

O zi buna,
Alex
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit.
Certificat fiscal trebuie sa-ti dea chiar daca nu e facut RAR-ul. Ideea era sa vezi noxele pe cartea de identitate inainte s-o iei ca sa calculezi taxa.
  • alex.oltean

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca poate elibera fiscal? eu am auzit ca trebuie RAR-ul facut si dupa imi va da fiscalul.

Mersi!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Certificat fiscal se elibereaza de circa financiara pt. proprietar.
E adevarat ca la Circa financiara inscrierea pe rol se face pe baza CIV. Uitasem.
Skip ads

  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa inscri masina trebuie sa ai pe langa talonul masini tradus in lb. romana si alte acte de provenienta cum ar fi;factura fiscala din care reiesa ca are tva-ul platit altfel nu poti sa o inscri la financiarul de care apartii, iti mai trebuie la rar un act din care trebuie sa -ti reiasa norma de poluare si cum a fost omologata masina;EC CERTIFICATE OF CONFORMITY si are sigla GM pe prima pagina , dupa asta se face civ-ul .Vezi ca factura fiscala tr. sa ti-o dea vanzatorul , cauta pe internet ce acte iti trebuie si etapele pe care trebuie sa le parcurgi ,ca sa nu ai surpriza sa dai banii si sa nu mai poti inscrie masina.Eu am luat-o din Belgia acum 4 ani sau mai schimbat legile de atunci.bafta si mare grija cu samsari astia.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu mai cumparati masini care nu au civ. se poate intampla sa umblati pe banii dvs pentru a repara probleme care se pot ivi! prima cartea costa bani.care se adauga deci la pretul masinii! daca seria motor nu se poate citi trebuie mers la notar si facute niste acte si intors cu ele la comisie rar. astea iar costa . putini bani dar multi nervi! cumperi masina si daca nu are carte si te duci si o faci si nu trece rar trebuie sa duci masina in service si deci alti bani si nervi!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR