Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
stie careva daca conexiunea dintre catalizator si toba mica are pe suruburi si arcuri? sau e legatura fixa(ma refer la flansa). Sunt prea ruginite suruburile si nu-mi dau seama daca a avut arcuri.
Skip ads

  • RAMsys

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c16nz2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
te referi probabil la intermediara -"toba mica"
arcurile sunt de la iesire motor la catalizator, dupa catalizator ai suruburi normale fara arcuri , apoi la finala ai un colier.

Ai grija la garnitura de la catalizator sa nu o rupi - desprinde-o cu atentie.
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
exodum a scris:stie careva daca conexiunea dintre catalizator si toba mica are pe suruburi si arcuri? sau e legatura fixa(ma refer la flansa). Sunt prea ruginite suruburile si nu-mi dau seama daca a avut arcuri.




[img]http://http://outcat.tecdoc.net/toc/ro/D388C79B5C1825DFB58302BDE23CCB5C.toc14.srv;jsessionid=D388C79B5C1825DFB58302BDE23CCB5C.toc14?view=VIndexFramesetJsp[/img]
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
Intre catalizator si toba mica nu ai arcuri, ai decat suruburi . Doar ce m-am ocupat si eu de a mea (tot rugina) .
Arcuri exista decat intre flansa catalizatorului si flansa galeriei de evacuare care pleaca de la motor .
Ar fi bine sa schimbi si acele garnituri dintre catalizator si galerie, daca tot o sa il dai jos. Nu sunt scumpe, le-am schimbat eu acum vreo doi ani si am dat cativa lei pe una sau 10 lei, nu imi mai amintesc exact. Sa ai la indemana si niste pasta de etanseizare tobe .
Spor
Skip ads

  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
intradevar asa este ; suruburi fixe ; singura legatura flexibila e la iesire din galerie evacuare ...flansa e prinsa cu 2 suruburi cu filet limitat si arcuri conice, de altfel si imbinarea e tot pe con.
mai nou a trebuit sa schimb garnitura la baie ca pierdea ulei...si a trebuit sa desfac teava de evacuare din galerie sa pot da baia jos, am constatat ca la mine conul de la teava de evacuare ...pot zice ca a fost , am ramas cu bucati arse in mana. Mai nou masina sa transformat in diesel Smile .a cumparat cineva de la dezmebrari sau ....alte surse ca o iau razna sa mai dau 200 lei pe o teava . e masina prea veche ptr suma asta .
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca e doar conul stricat se poate cumpara nou, nu costa mult, cateva zeci de lei.
  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
intradevar... e ieftin...conul de sarma. problema e ca surubul stanga sa rupt in galerie...; stau la etajul 10 e greu sa cobor cu bormasina iarna in parcare Sad ; e cineva din cta care are extractoare? e masina prea veche sa mai fac investitie in ea Sad.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR