Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
In urma cu o luna si ceva am avut un accident (fiind nevinovat)...devizul de reparatie a iesit 20.000ron in concluzie cred ca ar fi iesit dauna totala masina , azi am fost sunat de cei de la asigurari ca mi sa aprobat dosarul si ca imi dau 14.000ron in regie proprie.... din ce stiu in regie proprie se scade tva-ul si as ramane undeva la 10.000 ron ,se poate face cumva sa mi se dea suma intreaga cu tot cu tva?
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
14mii reprezinta suma de 20mii fara tva 24% si impozit 16% ....adica -40%
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ofertele in regie proprie nu se calculeaza printr-o metoda anume. Fiecare asigurator are propria metoda.
Daca ti s-au oferit 14.000 lei in regie proprie inseamna ca asta este suma pe care trebuie sa o primesti in cont , dupa depunerea cererii de despagubire . Termenul legal este de 10 zile de la data depunerii acestei cereri , in cazul in care nu ai fost deja instiintat ca se mai fac cercetari suplimentare !
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cel care se ocupa de dosarul meu ma sfatuit sa cer o recalculare spunand ca o sa imi dea undeva la 16000... la recalculare e posibil sa imi dea mai putin decat suma primita prima data?
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca prima oferta ti-a fost comunicata oficial , in scris, nu pot face ulterior alta mai mica , mai ales daca ai apucat sa completezi cererea de despagubire !
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ma sunat cel ce se ocupa cu dosaru meu si mi-a spus ca mi sa oferit 14000ron (cei din Bulgaria, deoarece am avut incidentul cu un bulgar) iar cand am ajuns acolo nu mi a aratat nici o foaie care sa imi comfirme aceasta suma doar a venit la mine si mi-a zis sa conpletez aceste foi pentru a imi vira bani in cont...pe devizul meu de reparatie suma totala a iesit 20 600 RON ....i am zis ca nu imi comvine suma iar el a zis bine atunci o sa va sun in 2-3 zile si o sa va spun din nou o suma...Mi se pare ciudat asa...n am completat nimic nici o contestatie ceva doar verbal...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
trebuie sa faci galagie mare ca sa primesti toti banii ca altfel ei vor incerca sa iti dea cat mai putini posibil...
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Da nu inteleg un lucru,pe deviz a iesit 20600ron asta nu inseamna dauna totala la masina? este vorba de un astra g 1.6 16v 2001....mie sincer si 14 000ron cat mi-a oferit prima data mi se pare destul de mult...dar na am zis sa fac contestatie pentru ca mi sa parut aiurea asa sa vina si sa imi zica suma oferita doar din "gura"
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu ieri am calculat o despagubire la o Astra G Caravan, dauna totala , tot cu vechime mai mare de 10 ani si au rezultat aproape 1900 euro ! Probabil ca tu ai putini kilometri si masina impecabila de au oferit asa mult.
Eu cred ca trebuia sa accepti suma de 14000 lei . Ce naiba , iti luai alta masina si iti ramanea asta bonus !
Cum ti-am spus si pe privat , inspectorul de daune isi da seama cand o despagubire este profitabila si cand nu si in functie de asta poti avea parte de o despagubire usoara si rapida ...sau nu.

Firma de asigurari iti poate trimite acum o adresa de genul:
" bla , bla, .. in urma analizarii dosarului de dauna ...... si a devziului de reparatii intocmit de X va aducem la cunostina ca suntem de acord cu suma de 20600 lei . Pentru despagubirea dosarului va rugam sa ne puneti la dispozitie factura si DOVADA PLATII acesteia si in urma verificarii reparatiei de catre reprezentantii nostri veti primi in contul personal valoarea prejudiciului "
Si cu asta te cam "inchide" pt ca mutarea asta este perfect legala !
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR