Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
In termen de 4 luni, incepand de astazi, cei sub 35 de ani trebuie sa opteze obligatoriu pentru o societate de asigurari care sa le adune bani din salariul de acum pentru pensia de la batranete. Recunosc ca nu am citit multe despre asta, dar cand vine vorba de firme de asigurari si de obligativitate (ca si la RCA-care stim cu totii cat de "folositor" este si cat de mult are grija asiguratorul sa ne repare masinile avariate) pe mine ma apuca groaza! Ce-mi garanteaza mie ca peste 30 de ani in Romania asta amarata si plina de borfasi eu voi avea vreo pensie de orice fel ar fi ea? O fi vreo alta magarie la nivel national sau o fi ceva care cu adevarat sa ne ajute in saracia noastra cronica?
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
comisioane.
asta e cuvintul de ordine. am vazut la tv pe unul bagat in asta spunind ce comisioane isi vor trage la absolut orice operatie cu banii astia. in plus si statul isi va lua taxe si impozite tot fin banii astia.

ca sa nu mai vorbim de comisioanele implicate in actiunea de "lobby" pentru a ajuta luarea deciziei, stabilirea criteriilor de acceptare a societatilor de pensii private etc.

acum, daca tot e obligatoriu, nu ne ramine decit sa comparam conditiile (macar ipotetice) oferite de fiecare si sa alegem cumva.
daca nu alegem, banii tot ni se iau si alege statul unde se duc (la care din societatile acceptate). dar stai, ca statul asta ... cum alege? un comision, o scobitoare, o maslina, ceva?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
in2003 mi-am facut la aig asigurare+pensie privata. toate bune si frumoase dupa discutia cu agentul de asigurari.cand mi-a venit acasa contractul(prin posta) am vazut ca lucrurile nu erau asa cum am discutat cu agentul.dupa20ani luam exact suma care o plateam anual fara macar o mica dobanda.am platit 2 ani dupa care(13mil pe an) dupa care am renuntat. nu luam dacat suma stransa in rate lunare sau tot odata.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
in cazul de fata, statul garanteaza ca iti iei banii depusi MINUS comisioanele de administrare.
adica se folosesc de banii tai si iti mai opresc si comision.

misto, nu gluma.
Skip ads

  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
eu nu am incredere in aceste pensii pr
de ce ?
simplu
cine imi garanteaza ca anumite societati nu "dispar "de pe piata?
eu cotizez acum dar peste "x" ani de la cine mai primesc ?
e ca la o banca (nu dau nume) care face contracte de economisire pentru cumparare de locuinta-la care am participat sieu si in 2 ani legislatia s-a schimbat de trei ori si cind am facut socoteala pirdeam mai mult(comision de deschidere nu se return) asa ca am renuntat
daca se schimba legislatia-ca in rom nimic nu e batut in cuie ?
etc
din pacate-fericire am depasit virsta
vad eu cum ma descurc cu pensia de stat -daca mai apuc
sanatate
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
aveti aici cam tot ce trebuie sa stiti despre aceasta campanie(daca aveti rabdare sa cititi)


http://w4.csspp.ro/ro/
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Eu m-am bagat in branza sa fiu "agent" de pensii private. ce pot sa va spun asa pe scurt si ce mi se par a fi mai importante din cate am citit eu din documentatii:

- un fond de pensii private nu poate fi declarat falimentar, deci nu exista riscul sa cotizezi si sa nu ai pensie.
- fondurile de pensii obligatorii vor trebui sa se incadreze intr-un prag minim de randament, la un nivel ce va fi definit de Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private. Numarul mare de companii care vor intra pe piata va asigura un mediu concurential, insa, in timp vor ramane pe piata doar administratorii competitivi. Conform legislatiei, un fond de pensii trebuie sa detina minimum 50.000 de participanti, nivel care trebuie atins in primii trei ani de la data constituirii acestuia.
- randamentul se zice ca ar fi de 7-9 %/an, dar nimeni nu poate garanta asa ceva.
- un participant se poate muta de la un fond la altul, in general dupa cel putin 2 ani de cotizatii, in schimb se percepe un comision (cam 5 %) din fondurile deja acumulate
- angajatii pana la 35 de ani sunt obligati sa adere la un fond de pensii, daca nu vor adera pana la sfarsitul perioadei, vor fi repartizati aleatoriu (is curios si eu de aleatoriul asta Smile )
- angajatii intre 35-45 de ani pot opta daca sa adere sau nu la un fond de pensii.

Deocamdata nu se poate spune ca un fond de pensii este mai bun decat altul. Totul tine de notorietatea firmei (ING, AIG, AVIVA, Interamerican, BT, BCR, OTP,.....). Un mic criteriu ar fi sa vedeti in ce investeste fondul respectiv (ca exemplu... fondul x investeste 20% din fonduri in actiuni cu grad ridicat/mediu de risc).

Daca pot sa va mai dau ceva detalii intrebati la concret si incerc sa va raspund.
Asa ca idee eu sunt agent la BT Aegon Very Happy
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
situl ala mi se pare slab rau si se incarca atit de prost ca nu iti mai vine sa citesti ceva (de aia nici nu am insistat). la "intrebari frecvente" are numai 2 (DOUA) articole. bla-bla-ul legislativ nici nu prea rost sa fie citit, oamenii vor sa stie alte lucruri, care nu sint scrise in lege.

ceva nu mi se pare in regula in ce scrie Silex.
la 1 ianuarie toti angajatii sub 35 de ani vor fi automat inscrisi la un fond sau altul. sint multi iar societatile sint putine. cum ramine cu aia 50000 in primii trei ani? daca repartizarea aia automata e chiar aleatoare* atunci probabil ca toti vor avea 50.000. ce, nu sint 1.000.000 de tineri pina in 35 cu carte de munca in tara asta? sau poate ca trebuie sa ii mentina, sa mai aiba 50000 si dupa 3 ani?

*adica in mod egal pentru ca altfel va iesi cu paruiala intre societati si stat. si asta e oricum o prostie. ma vinde statul sclav la un particular? statul baga bani in buzunare particulare, alese pe sprinceana? (de parca asta nu se face oricum).

apoi... nu pot fi declarati falimentari. bun, dar fug administratorii cu banii. sau ... egon (sau cum s-o fi chemat). sau dispar cumva (chiar mai sus scrie ca vor ramine mai putini). nu conteaza cum dispar banii, dar e posibil sa dispara. cine ii plateste inapoi si la ce nivel? ce valoare are "garantia statului"? si daca da statul banii inapoi, de unde ii da? nu tot de la noi? mie imi miroase a caritas/fni/etc. cu binecuvintarea statului.

e cu totul altceva daca una din societatile astea vine singura pe piata cu o astfel de oferta (de fapt venisera dinainte, dar succesul era destul de mic). atunci ma simt altfel, ma duc, studiez ofertele. imi place bine, nu imi place mai caut. nu ma obliga nimeni, sint liber sa fac cum vreau.

eu unul as fi vrut sa nu ma mai jecmaneasca statul cu contributiile alea turbate la pensie si asigurari de sanatate, banii aia sa ii investesc eu la ce societate de asigurari aleg eu.


Ultima modificare facuta de Sezran la Mar 18 Sep, 2007 2:27 pm
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
http://www.pensieprivata.info/
am gasit ceva mai detaliat si mult mai rapid de accesat
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
@sezran... in linkul de mai jos ai raspunsuri la intrebarile tale. astea sunt raspunsurile oficiale. mai mult de atat nu cred ca poate sa-ti zica nimeni.

http://www.pensiaprivata.eu/raspunsuri.html

"ma vinde statul sclav la un particular?" Very Happy asta-i tare faza Very Happy

ideea e ca daca nu-ti alegi tu, atunci iti aleg ei.. dupa care daca nu-ti convine te poti muta contra unui comision.
nici mie nu-mi convine ca statul ia toate taxele astea, dar sincer nu ma deranjeaza ca o parte din ele vor fi redirectionate la unii care dupa parerea mea sunt mai competenti.
oricum, nu-ti ia nimeni bani in plus pentru asta... practic din aceeasi bani care ii platesti tu sub forma de impozit se constituie un fond de pensii pentru tine si nu pentru pensionarii de acum.

apropo, mai este si pensia pilon III (privata facultativa), unde statul iti deduce din impozite 200 eur/an.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
http://www.evz.ro/article.php?artid=323089
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:http://www.evz.ro/article.php?artid=323089


articolul este excelent, nici ca se putea spune mai pe sleau o treaba ca asta. tocmai ca nimeni nu-ti poate garanta nimic, dar oricum statul te obliga.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
silex, e adevarata faza, pentru ca ma obliga sa platesc. nu ma intreaba daca vreau. imi ia banii si ii da o parte unui particular, alta parte ii retine. Sad

autorul articolului are dreptate.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Una peste alta sunt convins ca este o alta magarie obligatorie la nivel national, niste maini bine alese or sa se infunde in niste fonduri pe care omul de rand le va vira (e drept, fara sa simta asta) intr-un fond in speranta ca intr-o perioada a vietii in care n-o sa mai poata face multe va fi linistit! O sa traim si o sa vedem, dar, mai bine dupa cum spunea cineva, ar fi sa ne apucam sa strangem bani in beci pentru batranete, ca traim in Romania si am avut si Bancorex si DaciaFelix si FMI, avem RCA-uri care ne sunt de mare ajutor si...asa mai departe. Dar suntem OBLIGATI sa trecem la pensia privata! Cum suntem obligati sa facem si RCA! (am si eu damblaua mea cu RCA-ul asta obligatoriu! Evil or Very Mad )
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai pentru a evita situatia de a asculta pe unul si pe altul in problema pensiilor private m-am inscris ca agent de asigurari la una din firme (evident, lider mondial - cum naiba avem numai lideri mondiali pe piata asigurarilor, nu stiu!). Am fost convins de faptul ca pentru a ma face respectivii sa le "vand" pensia, primul lucru pe care il vor face va fi sa imi explice cat se poate de clar sistemul. Deformarea profesionala (deh, inginer) ma facea sa visez la niste calcule clare din care sa rezulte fabulosul avantaj al pensiilor private fata de sistemul de stat. Evident, la toate intrebarile s-a raspuns la fel, completat cu jumatate de gura ca "de fapt, nimeni nu poate garanta nimic". Si atunci? Daca tot este atat de bun acest sistem administrat privat (nu contest asta - chiar poate fi), de ce nu iese un baiat destept (aici nu ma refer la ministri ca ... deh) si sa puna pe hartie niste calcule, simulari, la salariul minim pe economie, la salariul mediu pe economie - dupa care fiecare va trage concluzia.
Din toata vorbaria de cateva ore la care am asistat la cursurile de pregatire (ore intregi in care rezistat eroic tentatiei de a dormi - asa se intampla cand asculti povesti) am inteles urmatoarele: 70% din fondul de pensii este investit cu un grad foarte scazut de risc si evident cu castiguri mici. Restul de 30% este investit cu grad mai mare de risc si posibile castiguri mai mari (tocmai aceste 30% vor face diferenta intre rentabilitatea fondurilor de pensii).
Si atunci stau si ma gandesc: daca sistemul de lucru este cunoscut, de ce nu face statul acelasi lucru? De ce trebuie sa platesc eu, viitor pensionar, din viitoarea mea pensie si impozite la stat si comisioane la fondul de pensii?

Concluzia este una dureros de clara: romanii vor adera in turma la un fond sau la altul (fara sa fie foarte clar informati - pentru ca oricum nimeni nu stie sau nu vrea sa spuna) impinsi de la spate de insistenta agentilor de vanzari (un aspect foarte interesant al interesului pe care il acorda viitorii administratori este chiar comisionul pe care il acorda pentru fiecare pensionar pacalit). Dupa care ... Dumnezeu cu mila.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
magarie?
ce nu este o magarie in RO? Smile
acum serios..in tarile civilizate asigurarile, in general, sunt mult mai bine intelese..din pacate la noi nu sta nimeni sa cultive acest domeniu asa cum ar trebui ci sar direct la a te agasa cu oferte si a prinde contracte.

cine se intreaba daca fondul X de investii sau firma Y va mai exista, ar putea foarte bine sa se intrebe daca si firma Opel va mai exista ca sa isi mai gaseasca piese la masina peste 20 de ani, si daca firma la care lucreaza va mai fi etc.

ganditi-va ca Aviva, fosta Commercial Union, exista de vreo 3 sau 4 sute de ani. In acelasi timp banci-mamut precum Barings a dat faliment in anii 90 datorita celebrului lor angajat (Nick Leeson) si a fost preluata pe 1 lira sterlina de ING (de aceea ii zicea ING BARINGS pana mai acum ceva vreme, pt necunoscatori).

Ma rog, explicatiile oricarui asigurator ar fi cum ca firma e asa de bine pusa la punct financiar incat poate suporta anumite pierderi. In general asa e, dar cand va fi cazul unei crize, nici fondul de pensii ales, nici banca X la care ai cont, nici compania la care lucrezi nu vor avea ce face....este pur si simplu un risc pe care ti-l asumi asa cum nu pot sti daca voi mai trai inca 40 de ani sau maine intra o basculanta in mine.

@GIM...Rca-ul obligatoriu..te cred..nimic ce e <obligatoriu> nu e de obicei placut altfel nu ar mai fi <obligatoriu> Wink si totusi nu cred ca iti doresti sa stai cu anii prin tribunal sa te judeci cu nea Gigi care a intrat in tine cu papucul fara frane si care nu are RCA si nici vreun chior ca sa iti dea sa iti repari masina.

ca tarifele nu sunt proportionale cu veniturile romanesti, e partea a 2-a, de obicei cred ca ei calculeaza aceste prime de asigurare in raport cu salariile anumitor demnitari + nivelul banilor negri + salariile managerilor de prin unele firme de asigurari, mai mult sau mai putin stabile (ma abtin de a da exemple dar pentru anumite persoane, "mai putin" competente, intr-o companie nationala de asigurari romanesti, poate cea mai romaneasca dintre asigurari..lol..un salariu de 12.000 RON (adica aprox 3.500euro) pentru un director de divizie in conditiile in care respectiva companie e cam muci mi se pare exagerat.

banuiesc ca la 3.500euro/luna de ex, te doare in cot ca daca ai o masina cu motor peste 2.5l sau cat e baremul ala, platesti un RCA de iti blestemi zilele sau mai stiu eu ce.

dar ma opresc aici ca dam in alte discutii
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Obligativitatea RCA-ului ar fi un lucru bun daca as sti ca indiferent ce se intampla, in cazul unul accident in care nu sunt vinovat, voi primi integral valoarea pagubelor. Fara prostii de limite de raspundere, grile de calcul sau alte tertipuri in urma carora singura solutie ca sa recuperezi ce ai pierdut, absolut nevinovat, este sa il dai in judecata pe autor. Asa ca, cu tot RCA-ul cu care suntem datori (tampita reclama), tot in sala de judecata ajungi. Iar de nivelul RCA-ului .... cred ca sunt forumuri intregi cu discutia asta.

PS. La fel vom discuta si peste 3 luni cand vor incepe asigurarile obligatorii pentru case. Atunci sa vezi balci si bataia naibii pe clienti.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
uite, ca sa intamplat si in alte state ale europei
"nu e reclama mascata a grupului"

http://www.netsun.ro/netmar...viva%20grup_2.htm
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
"Aviva este recunoscuta ca lider la nivel european in domeniul asigurarilor de viata si pensiilor private."
Laughing
Vad ca lumea are o mare problema cu aceasta sintagma: "LIDER MONDIAL/EUROPEAN/UNIVERSAL". Ce mai, suntem un popor de lideri.
Laughing
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
si polonia e cu mult mai breaza decit romania?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR