Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am un astra g din 2001. Am observat ca la lonjeroane cam in dreptul portierelor fata, sub scaun sofer e decojit antifonul si ceva rugina. Nu par sa fie si gauri, de asemenea nu e nici chiar superficiala rugina. Am vazut ca tabla e destul de groasa acolo. Mult mai groasa decat la vechile dacii (desi nu credeam ca si astea pot avea asemenea probleme daca nu vedeam). Oare e chiar asa grav? O iau din nou de la capat cu tinichigeria ca la dacie?. Daca ii dau cu antifon sau vaselina cam cat credeti ca mai tine pana sa o duc la casare?
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Colegu, de ce nu cauti o rampa, curata locul cum poti mai bine, daca e mai adanca merge si un pic polizata, data apoi cu grund si antifonata bine, si iti zic eu ca nu mai ai problme multa vreme! Si incearca nu o mai raschetezi urcand bordurile! Bafta!
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Acum, nu pot sa spun daca e sau nu multa rugina. Ca si intindere e de aprox 10 cm de-a lungul lonjeronului. Ca si gravitate nu imi pot da sema cat a afectat, in sensul ca nu am avut timp sa cicanesc lonjeroanele cu ciocanul (am obs abia spre seara), doar am impins cu degetele si nu se sfarama. Am uitat sa precizez ca asta se vede doar pe fata dinspre sol a lonjeornelor. Ma gandesc, in cazul in care acolo ar fi ca o carie de cativa cm, ar afecta in urmatorii 2-3 ani situatia masinii?
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu colegu! Si eu am avut tot asa, inceput in capatul lonjeronului, am mai sterso cu bordurile, dar am facut ce am zis mai sus, si vad ca nu a mai aparut nimic! Asa ca daca poti sa o aranjezi, nu ai treaba multa vreme!
Skip ads

  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc cristyliviu, m-ai incurajat. Sunt putin ingrijorat pt ca am masina de cateva zile, asa mi-a dat-o fostul proprietar(de fapt e adusa). Bine ca acolo nu e urma de lovitura sau sudura si asta sa fie cauza ruginii.
Sunt si putin dezamagit pt ca abia scapasem de o dacie cu asemenea probleme. Si pana la urma nici in aia nu aparusera gauri ci tot inceput de rugina. Ma bucura sa vad ca acolo e mult mai gros lonjeronul decat la dacie si cred ca va mai dura ceva timp pana va fi un crater pe acolo.
Acum ca doar am luat-o, nu imi vine sa merg la service sau sa ma apuc sa mesteresc pe la ea (iti dai seama de situatie). Ii dau pana la primavara cu ceva de protectie pt sarea din iarna asta si apoi dupa ce imi trece dragul de ea si s-ar justifica in fata „societatii” ceva reparatii am sa le fac.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Atunci, sa ia parte de ea, drumuri bune si km fara probleme! Stai calm ca nu faci crater, trebuie doar un pic de mentenanta, cand timpul permite!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR