Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ultima interventie pe tigra mea a fost inlocuirea sigurantei termice de pe aeroterma
modulul care este responsabil de functionarea ventilatorului respectiv aerotermei pe toate treptele de viteza (mie nu imi mai functiona treapta 1)

pentru inceput va spun ca aveti nevoie de scule asta insemnand o trusa de tubulare in care sa aveti articulatii mobile deoarece sunt cateva surubele foarte ,,bine'' pozitionate

cheile si sculele utilizate


pasul 1:
-se demonteaza stergatoarele,se da jos bateria
stergatoarele cu cheie de 13 iar bateria cu tubulara de 13 si prelungitor lung
pasul 2:
-se demonteaza grila de la stergatoare,suruburile sunt indicate cu punctele rosii
utilizand surubelnita stea

pasul 3:
-sub grila stergatoarelor avem plasticul ce acopera filtrul de polen respectiv cutia acestuia.pentru a-l detasa este necesar scoaterea piulitelor din plastic ce se afla pe axul stergatoarelor,eu am utilizat un patent cu gura mare de deschidere
tot odata detasam si chederul de sub capota

pasul 4:
-ajunsi aici trebuie data jos cutia filtrului de polen,in prealabil cu atentie se scoate filtrul de polen care cu aceasta ocazie se inspecteaza iar daca nu a fost inlocuit recent este bine a se inlocui
cutia este fixata in 8 suruburi cu hexagon de 8 mm (tubulara de 8 necesara scoaterii),doua din suruburi anume cele indicate cu sageti in poza sunt acoperite cu capacele care se scot cu ajutorul unei surubelnite drepte

pasul 5:
-se scoate cutia filtrului de polen,cu atentie si necesar imperios rabdare deoarece trebuie miscata in cateva pozitii pentru a se scoate iar sub cutie se observa capacul ce acopera aeroterma respectiv siguranta termica
acest capac se scoate cu surubelnita stea

pasul 6:
dupa ce se detasaza capacul vom observa siguranta termica care la fel este fixata cu un surubce se scoate tot cu tubulara de 8

inainte de a desface surubelul recomand a se scoate mufa din siguranta,operatiune ce se executa prin interiorul masinii

pentru a scoate surubelul ce fixeaza siguranta cat si la remontarea lui recomand atentie si fixarea acestuia cu tubulara de 8 si surubelul fixat in aceasta deoarece exista posibilitatea sa il scapati in cutia aerotermei

remontarea subansamblelor se face in ordinea inversa demontarii
spor la treaba va doresc
pentru nelamuriri va stau la dispozitie pe forum
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR