Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Liviu_ro

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Va salut! Imi poate explica si mie cineva care a mai facut operatiunea, care sunt pasii pt schimbarea cablului franei de mana la un Astra H Caravan, 1.7cdti si discuri fata-spate?
Sau daca stiti vreun tutorial, ceva, ca eu n.am gasit..

Ms!
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Asta cu cablul si pe mine ma intereseaza!
Cu discurile e relativ simplu.Dai roata jos,apoi etrierii si ai un imbus pe mijlocul discului.Desfaci imbusul si bati cu un ciocan de plastic in disc si iese imediat.Pui altul si faci operatiunea in sens invers!O chestie totusi....Pe fata (parca) cilindrul care apasa placutele de frana se baga prin presare-insurubare.Adica se apasa si se si invarte de el ca sa il poti presa.O sa ai nevoie pentru ca daca schimbi discurile ,cele noi o sa fie un pic mai groase si o sa trebuiasca sa il presezi ca sa bagi placutele pe etrier!In rest e usor....Mie mi-a luat cam 15 minute de roata cu tot cu demontatul rotii!
  • Liviu_ro

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
discurile le.am schimbat.. dar mi s.a rupt cablul de la frana de mana.. Very Happy
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Schimbarea cablului de la frana de mana- un subiect de care si eu sunt interesat... si nici eu nu cred c-am vazut un astfel de tutorial pe undeva.
Singura "chestie" legata putin de acest subiect este reglajul acestui cablu din habitaclu si o gasesti in video-tutorialul din link-ul urmator.
Multumiri inca o data echipei...
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=92425
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salutare colegi,
am schimbat si eu placutele pe spate la masina din semnatura iar singura neplacere de dupa este ca dupa ce am tensionat-o ca la carte din intinzatorul de sub ea, treburie sa trag destul de mult pana sa prinda la primul dinte. ea tine de jos dar pana la primul dinte cred ca mai intrau 3-4.
pana sa schimb placutele nu aveam o frana de mana f buna dar blocarea incepea imediat ce incepeai sa tragi de ea.
  • Liviu_ro

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat cablul franei de mana fara vreun tutorial.. la service Smile) Problema e ca nu.mi tine decat pe o roata.. Frana de serviciu e ok, dar dupa operatiune putin cam moale.. E posibil sa fie etrierul spate defect? sau cablul nu a fost pus bine de cei de la service?
  • r0b3rt

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2013

  • Mesaj Privat
salutare ,

imi cer scuze daca postez gresit ...un tutorial detaliat pentru schimbarea cablului de frana de mana la astra g caravan 1,7 dti ! trebuie schimbat pentru ca la actionare blocheaza rotile .. dar la lasarea manetei jos rotile raman blocate !plus schimbarea placutelor de frana fata !

Multumesc,
Colegi care au schimbat sau care imi pot oferii detalii despre cum se schimba as ramane recunoscator!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR