Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am un vectra b si jante OZ pe 16". Acuma vreo 3 saptamani am schimbat bucsele si mecanicul, care imi e si prieten a strans la sfarsit toate prezoanele de la roti cu cheia pneumatica (sa fim siguri ca nu zboara).

De vreo 2 zile am tot auzit un fluierat la roata de pe spate, l-am sunat, ca si mine a banuit ca este rulmentul, tinand cont ca are vreo 12 ani vechime Smile

Aseara cand am ajuns de la lucru am zis sa ma uit totusi la roata sa vad ce se intampla ... si ... minune, din cele 5 prezoane 4 erau desfacute cam pe jumatate, probabil la al 5-lea nu au mai reusit sa il scoata, partea interesanta e ca pe mijlocul jentii vine un capac de aluminiu care acopera toate prezoanele si continua spitele rotii, ala era pus la loc, nu perfect, dar pus Smile

Acuma .. ma gandesc ca la cei vreo 300km cat am facut in 2 zile putea oricand sa se rupa prezonul si sa-mi dau capatul, in general merg extern si viteze 90 - 130km/h.

Concluzia ... prezoane anti furt de la Real Hipermarket (costa 60lei/5 prezoane si fiecare are cap diferit) + camera de filmat cu infrarosu (190lei de pe okazii) care o sa o montez pe casa (stau la casa).

Pe final, cu toate ca nenorocitii astia nu mi-au luat nimic, ma costa 500lei + stresul sa scap de ei Smile

Pana acuma am 'pierdut' capacelele de la ventile de vreo 4-5 ori (erau verzi), astea le-am vazut la copii la biciclete unde am stat inainte, capacul de la carligul de remorcare din fata de 2 ori, antena o data, capacul de pe cuiul de remorcare (banuiesc ca au vrut cuiul, dar inchis cu cheia si nu se putea demonta).
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
... si da, prefer sa umblu cu rotile stranse la maxim si cu bara sa-mi fac prelungitor in portbagaj (in caz de pana).
  • raul-constantin

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
aia 500 lei de la ce sunt, ca n-am inteles. cred o sa iau si eu prezoane anti furt; mi-au furat o data capacele
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
prezoane antifurt + camera de filmat cu infrarosu/nightvision Smile
Skip ads

  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca ele s au desfacut sau nu au fost prinse.. Nu cred ca cineva a vrut sa le desfaca si le a desfacut pe jumatate. Eu merg pe 2 posibilitati- 1.( din experienta unui preten prezoanele nu fost stranse sau s au desfacut) . 2. ai dusmani si au vrut sa iti faca un rau.
Daca era de furat ti le fura si gata.
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Prezoanele alea mai mult ca sigur s-au desfacut singure, iar daca mai practici strangerea asta ca la "tara" pune bani deoparte de niste fuzete noi.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu as miza neaparat pe desfacutul singure. Tot asa le-am strans in ultimii 5 ani. Banuiesc ca am desfacut la roti de cel putin 2 ori pe an (schimb de cauciucuri) si este prima data cand patesc. De neglijenta mecanicului nu se pune problema. A mai ramas el cu piese dupa montaj (aparatori de plastic) dar tot timpul verifica rotile de 2 ori. Odata le strange cu cheia pneumatica si dupa le incearca manual.

Fiind prieteni buni asist tot timpul la reparatii si cafea.

Tind sa merg mai mult pe dusmani (m-am mutat intr-un sat de langa timisoara de ~6 luni), ca mi-au pus si capacul de plastic la loc sa nu se vada, ori pe cineva care a vrut sa fure si nu a reusit sa le desfata si s-a lasat pagubas.

Acum ceva ani am cunoscut pe cineva care fura jenti, casetofoane, etc, prin nush ce orase/tari si povestea cum fac. Unu sta de 6, desface toate prezoanele aproape de tot, dupa cricul pe o roata, caramida, lasa jos ... tot asa, si dupa ce pun caramide sau ce gasesc sub toate rotile le dau jos. Povestea atunci mandru ca la nush ce masina au pus capre dinalea de la magazin ca era prea faina masina sa o zgarie si sa o indoaie. Era genul de tigan la 1,50, tot taiat si cicatriza, sincer chiar nu imi mai aduc aminte cum il cheama dar era ceva de genul Jiva, Jina ...

Am auzit un caz in Timisoara, undeva intre tm si sat Giroc, ziua in amiaza mare au desfacut un seria 7 si i-au luat rotile, farurile si nu mai stiu ce.

Sincer as vrea sa se fi destrans singure sau sa nu le fi strans mecanicul bine, in cazul asta as dormi si eu linistit dar ... Smile
  • RolyB

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am patit ceva asemanator la fosta masina , un BMW.
Am umblat la masina cand am schimbat bara spate iar peste cateva zile am observat un zgomot si un dezechilibru de la partea din spate.Am crezut initial ca este de la cardan/grup insa cand am umblat la roti , cea de pe stanga se mai tinea in 2 prezoane din 5.
Am dat vina pe neatentie intrucat umblasem cu cateva zile in urma.
Din nefericire , peste fix 1 saptamana am ramas fara roti , cu masina suspendata pe 4 BCA-uri Smile
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu astept ... am camera de filmat montata, cainele dezlegat si boata langa usa Smile).

Sunt curios sa vad daca se mai intampla ... avantajul e ca stau la casa, de cele mai multe ori las masina afara, imi este peste mana sa deschid poarta sa o bag inauntru.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Automatizeaza poarta! E una din cele mai bune imbunatatiri pe care le poti face cand stai la casa.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stiu ... dar ... coasta mult si mai am de investit vreo 5000e in casa. O sa vina si aia, dar e pe ultimul loc Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cauta pe ebay/etc, gasesti sistem de automatizare la o treime de pret
Atentie la greutatea suportata, daca ai poarta masiva de fier forjat de 2.5 m inaltime nu poti folosi sistem care duce 50 kile.
Ai sanse majore sa iti recuperezi investita repede, nemaifiind nevoie sa repari masina dupa un eventual fort ori vandalizare
Pana iesi tu din casa, aia ti-or spart geamul si-or taiat-o
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR