Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Billy

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut.
A mai folosit cineva astfel de aditivi?
Ma tenteaza sa fac un astfel de tratament petru injectie dar vreau sa va stiu parerea inainte pentru a nu face o greseala.
Astept opinii din experienta nu din auzite.
Multumesc.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa nu afli numai parerea mea da CAUTARE.
Parerea mea, nu fac mai nimic. Si daca curata, ei bine curata si antreneaza mizeria din rezervor.
Se curata pe instalatie/stand sau cum vrei tu sa-i spui si cu solutie. Cel mai bine se dau jos, se schimba si garniturile, si vezi si ce este de capul lor.
Asta e parerea mea, unii poate au alta....
Eu prefer sa vad cit tisneste din fiecare si cum...
  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
De cand am luat masina am folosit mereu Metabond (pentru motorina). Am niste prieteni si cumparam impreuna.ei baga in ale lor si eu in a mea.Este diferenta intre cum merge fara sau cu aditiv..
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu prea fac mare lucru aditivii...singurul mod de a readuce un injector in parametrii lui este curatirea cu ultrasunete.Daca insistati se poate face si o verificare a debitelor fiecarui injector inainte si dupa curatare,veti avea surpriza sa constatati ca dupa ceva timp de functionare apar mari diferente intre ele ,mai ales la debit datorita depunerilor de tot felul de reziduuri.Operatiunea se face obligatoriu cu inlocuirea sitei din capul injectorului,care se umple cu rugina in timp si mai ales schimbat filtrul de combustibil.
Curatirea ca la carte salveaza si ceva din consum...deci se amortizeaza dar si ceva putere,relantiu mai putin instabil si diferenta mare la noxe.
Inainte de a incepe orice metoda de curatire fie ultrasunete fie aditivi,faceti o diagnoza si verificati timpii de injectie ,daca nu sunt ceva mai mari decat in mod normal,daca sunt in parametrii operatiunea nu-si mai are rostul .
Skip ads

  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sa stii ca totusi este diferenta intre motorina pe care nu o aditivez si cea pe care... Motorul merge mai rotund si e mai silentios. Parerea mea...
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Diferenta aia probabil vine dintr-o lubrifiere mai buna. Pt. aceasta lubrifiere suplimentara am luat si eu azi Diesel Kleen Octane Booster. In rest, nu stiu daca face ceva...m-as mira.
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu am facut acum 40000km o curatare cu solutie la cineva priceput,care mi-a dat apoi un aditiv sa mai pun in rezervor;combinat si cu un mers mai sportiv rezultatul e f bun,am iesit cel mai bine la ITP (0.6 din maxim 3) nu scoate pic de fum e instare perfecta motorul
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stiti cum se numeste aditivul pe care vi la rrcomandat? de unde se poate procura? sau stie cineva de unde se poata luoa "metabond" pt. ca am si eu nevoie si ma intrebam ce sa folosesc.
Skip ads

  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cam cat ar mai ajunge acum o curatare a injectoarelor cu ultrasunete?
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Aditivul este acesta http://www.firepowergroup.c...t.aspx?MenuID=30;
firma este de curind in tara,nu cred ca au apucat sa deschida magazin.
Pentru curatare injectoare cu ultrasunete dar doar motoare pe benzina, http://www.dandon.ro/reparatii_auto.html
(40 ron de injector)


Ultima modificare facuta de 1.7dti_edition2000 la Joi 10 Apr, 2008 11:28 pm
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@1.7 dti_edition200 : cam cat ar costa o curatire cu ultrasunete la firma pe site-ul ? M-am uitat dar nu am vazut o lista de preturi . Poate mi-a scapat mie.
Eu am cumparat zilele trecute un curatitor de injectoare concentrat , intr-o sticuluta de plastic transparenta . Solutia are o culoare albastra. Am adaugat-o la 25 de litri de benzina.
Oricum : am folosit solutii din acestea si voi folosi . Macar de ar face pe jumatate din cat scrie pe prospect si tot e bine.
  • Tilea Gabriel

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In Timisoara se curata cu 150 RON parca ,din auzite de pe la prieteni care au avut aceasta problema, probabil preturile sunt sensibil egale .
Skip ads

  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sal!
Imi spui, te rog, unde in Timisoara?
  • daniel0001

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dorohoi
  • Masina: Vectra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut,as vrea si eu sa-mi curat singur injectoarele cu ultrasunete dar nu stiu cat timp se tin si ce solutie se foloseste,poate ma ajutati voi.Multunesc. (motor c20ne)
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu o poti face singur, curatarea cu ultrasunete implica un aparat special care sa genereze aceste sunete de inalta frecventa, care nu sunt in spectrul auzibil. Nu este o curatare chimica. Incearca sa gasesti un service care are asa ceva si care face si la Opel . Ca multi fac, putini stiu si mai putini o nimeresc.
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pentru cei interesati....ieri....9.04.2008 trecand pe la Reprezentanta Skoda Brasov am intrebat un pret pentru aceasta operatiune la un Opel bineinteles .... aprox 100 ron (TVA inclus Very Happy )
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ok in brasov , dar are cineva o idee in bucuresti ?
mii de multumiri
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
CONSTANTA : https://www.clubopel.com/vie...p?p=265698#265698
  • GNV
  • *
  • 7 mesaje
  • din 15 Sep 2007
  • Corsa 2003 Z12XE
  • Bucuresti
  • GNV

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pe cine intereseaza sa dea o cautare pt. METABOND pe net. Sau sa se intereseze la service HYUNDAI. Sunt cele mai cautate produse in ultima vreme.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ticodriver a scris:Diferenta aia probabil vine dintr-o lubrifiere mai buna. Pt. aceasta lubrifiere suplimentara am luat si eu azi Diesel Kleen Octane Booster. In rest, nu stiu daca face ceva...m-as mira.


Ma citez singur. Revin cu impresii dupa folosirea aditivului. Motorul este mult mai elastic decat inainte, de exemplu, accelereaza lin si fara simptome de subturare de la 1200 rpm si nu se mai simte atat de tare intrarea turbinei (in sensul ca accelereaza bine si inainte de intrarea ei, nemaifiind o diferenta atat de mare) - oricum NU recomand un astfel de stil de condus, am facut doar un test.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR