Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • jeton19

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salut ! Am mai citit pe forum despre problema mea,vesnica problema cu acceleratia..vin de la munca, parchez masina,imi vad de ale mele si a 2 a zi dim cand sa plec nu mai se tura masina...statea la relanti si atat...tester pe masina si => P1122 (senzoru 2 a decedat) , P1550 , P0650, P1120..omu zice ca e pedala, senzoru etc..cumpar pedala, alta decedata...am citit pe net ca ar fi de la ECU..maine o sa incerc curatarea mufei de la pedala si cele 2 mufe de la ecu...problema este ca nu prea stiu unde se afla cu exactitate si daca pot ajunge la el fara sa dau jos aripa...mentionez ca nu sunt din bucuresti, sunt la facultate aici..stau in lacul tei langa fac de constructii...daca se pricepe cineva si are buna voita sa ma ajute ii sunt recunoscator...masina este un g 1.6 se cc 2002.multumesc
  • jeton19

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2013

  • Mesaj Privat
da.ce sa zic, multumesc pt sfaturi, pareri

cat despre masina, nu a mers nici prin curatarea mufelor ecu si de la pedala...urmeaza maine sa o duc la un service,poate stiu ei ce sa ii faca..o sa mai incerc si cu o alta peda sa vedem poate si cea cumparata este stricata...exista posibilitatea ca noua peda sa fie pusa si apoi tester sa se reseteze sau ceva de genu?
  • jeton19

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2013

  • Mesaj Privat
da, ce sa zic, din nou multumesc pt pareri si sfaturi

si acum pt cine s-a mai confruntat cu astfel de problema, rezolvarea este una singura, reparatia/inlocuirea ECU..dupa lungi discutii cu diferiti oameni/mecanici/meseriasi, schimbari de pedale, tester, service, etc nimik..si dupa spusele a 2 persoane m-am oprit la varianta asta pt ca altceva nu are ce sa fie...un inginer de la opel mi-a zis din start ca e calculatorul, apoi un meserias doar in opel (si in special pe partea electrica) a intrebat doar ce senzor mi-a dat pe tester la eroare 1 sau 2...omu si-a dat seama si stia problema..i-am raspuns ca 2 si atunci direct este ecu...am tot citit ca sa cureti mufa, sa schimbi pedala, etc..nu..care aveti probleme si dupa rezultatul testerului apare asa :

P1122 - ( 2 ) Accelerator Pedal Position Sensor 2 Voltage Low
P1550 - ( A ) Limp Home - Electronic Throttle Control Limited Performance
P0650 - ( 2 ) Malfunction Indicator Lamp Voltage Low
P1120 - ( 8 ) Acceleator Pedal Position Sensor 1-2 Correlation

trebuie reparat ecu sau altu nou/sh configurat pe masina
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR