Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

Am si eu o nelamurire. Tariful la polita de asigurare RCA creste in mod constant, la fiecare reinnoire, in ciuda faptului ca nu am avut parte de vreun eveniment rutier de orice fel.
In mod normal ar trebui sa scada, nu? (avansarea in varsta a soferului, experienta acumulata, lipsa incidentelor)
Ce parere aveti?

Multumesc
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da, asta am observat si eu. Iarna mai ales urca destul de mult, datorita conditiilor prielnice accidentelor. Probabil o sa se ajunga si la noi la preturi comparabile cu restul tarilor UE, iar chestia asta are 2 parti: Buna - dobitocii o sa fie mai atenti pe drumuri ( ma refer la inconstientii care habar nu au de reguli intrafic) REA - preturi ca in UE, dar salarii... pauza, iar asta o sa ne afecteze pe restul, cei care trebuie sa circulam pe acelasi drumuri cu dobitocii.
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Mie mi se pare absolut stupid si inadmisibil.
Practic, RCA-ul fiind obligatoriu, preturile pot creste oricat. Nu e ca si cand avem de ales...RCA-ul trebuie incheiat...
Ca exemplu, o firma cunoscuta mi-a facut o oferta care depasaste 1800 RON pentru 6 luni. Si nu am 18 ani, nu am luat permisul ieri, si nici nu conduc un bentley......
In conditiile astea nu ma mira ca tot mai multa lume alege asigurarile ieftine si "dubioase" oferite de anumite firme pe care le stim cu totii, si in cazul unui incident apar probleme mari cand vine vorba de reparatii.....
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Creste pretul de lista al asigurarilor si de aceea se poate intampla ca asigurarea noua sa fie mai scumpa decat cea precedenta chiar fara sa fi avut vreun eveniment !
Din pacate pretul asigurarilor va continua sa creasca . Factorii sunt multi si toti sunt de natura economica . Firmele de asigurari sunt societati comerciale si primul lor scop este sa faca profit. Odata cu criza au devenit si avocatii mai saraci in cazuri si au inceput sa isi indrepte atentia catre segmentul asigurarilor, mai exact al despagubirilor pentru vatamarile corporale si decese. Astfel au inceput sa creasca si sumele pe care instantele le imputa asiguratorilor in astfel de cazuri . Din pacate o mare parte nu ajunge la pagubiti ci la avocati . Omul cand e la necaz de cele mai multe ori accepta rapid sumele cu care avocatii cumpara drepturile de despagubire urmand ca acestia sa castige in instanta chiar si de zeci de ori mai mult.
Marea parte de vina o poarta totusi asiguratorii care ar trebui sa se implice mai mult si mult mai devreme in solutionarea pe cale amiabila a dosarelor de vatamare corporala pentru a nu se mai ajunge pe mana lacoma a avocatilor !
La mica societate de asigurari la care lucrez aceste cazuri sunt tratate cu deosebita seriozitate si in cazuri de accidente grave juristii fac primul pas, de multe ori chiar ajungand in spitale pentru a intra in contact direct cu pagubitii si oferindu-le bani ca avans din viitoarea despagubire. Pagubitii apreciaza faptul ca asiguratorul s-a implicat chiar cand ei aveau nevoie mai mare de bani si devin mai maleabili in negocierile pentru despagubirea integrala cerand cume corecte fara ntentia de a face mare profit in baza dreptului la despagubiri.
Ar fi cazul ca si firmele mari sa adopte aceasta strategie daca nu vor ca cea mai mare parte din despagubiri sa ajunga in conturile caselor de avocatura . Din pacate acest lucru este greu de facut cu mult personal incompetent pus in functii de conducere !
Skip ads

  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
" Firmele de asigurari sunt societati comerciale si primul lor scop este sa faca profit."

Total de acord cu tine. Singura problema e ca legea in sine ne obliga pe noi sa aducem profituri uriase companiilor de asigurari. Asa zisul "pret de lista" e o notiune cel putin abstracta si cat se poate de relativa pentru soferul "'platitor de asigurare RCA". Cu alte cuvinte, ma pot astepta ca in urmatoarele 6 luni sa primesc o oferta dubla pentru asigurarea RCA, si singurul argument sa fie "pretul de lista a crescut datorita factorilor x,y,z" . Mai mult, o sa fiu obligat sa platesc aceasta suma daca vreau sa utilizez autoturismul. Revoltator! Doar mie mi se pare?
In alta ordine de idei, cum e posibil ca oferta primita de un amic sa fie considerabil mai mica, in conditii asemanatoare cu ale mele? (aceeasi varsta, permisul obtinut in acelasi an, fara incidente, autoturism din aceeasi clasa si motorizare asemanatoare)
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
modul de calcul al valorii politei de asigurare rca e scamatorie sa ne arda pe noi! tot asa ne arde pe noi,propietarii de masini cu taxa anuala ca ai masina, cu benzina care chipurile creste ca valoare ca sa fasait unu si vrea sa atace siria sau nu stiu ce tara scaldata de petrol! .
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cu exceptia trecerii de la B0 la B2, sau B2 la B4 unde reducerea suplimentara acordata este de 10%, de la B6 in sus reducerea creste cu 6% pe 12 luni.
In cazul meu cei 6% castigati din lipsa de daune au fost anulati fix de cresterea de pret: am platit 502 RON anul trecut la Allianz si fix 502 si anul asta, tot Allianz, aceiasi masina si tot eu, doar un pic mai intelept! Very Happy

@sebontz - ceva e foarte diferit intre situatiile voastre daca diferenta este considerabila: adresa, de cati ani aveti masinile [ce se traduce in clasa de Bonus], motorizarea, care desi asemanatoare s-ar putea sa va bage in clase diferite de taxare.
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@pocris : In primul rand, multumesc pentru informatii. Din ce am mai citit, sistemul se numeste "bonus-malus". Conform descrierii pe care am gasit-o aici , in conditiile in care nu exista daune, si reinnoirea se face pentru 6 luni, se urca o clasa. Mai exact, in cazul meu, clasa ar trebui sa devina B3. B3 inseamna 14%reducere. Compania la care sunt momentan asigurat mi-a facut o oferta cu aprox. 12% mai mare decat cea precedenta. Sa inteleg ca toata diferenta o constituie asa zisa crestere de pret?
Skip ads

  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
sebontz - pe langa cresterea generala a preturilor, s-ar putea sa mai "beneficiezi" si de marirea taxei pe erectie. Cu cat esti mai tanar, cu atat platesti mai mult! Very Happy
http://www.capital.ro/detal...mania-183824.html

Verifica totusi daca asiguratorul a tinut cont de B2-ul pe care il ai deja cand a facut oferta. Am un coleg la care au uitat intentionat, si nu e singurul patit! Very Happy
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1196291
Daca treci de la B2 la B3, teoretic noul RCA ar trebui sa fie mai ieftin cu 4% fata de anul trecut [treci de la 10% reducere la 14% ]
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
bine zis "teoretic" (cuvantul asta are o insemnatate din ce in ce mai mare la noi romanii Smile )
desi, dupa cum ai spus si tu, teoretic reducerea ar fi trebuit sa fie de 4%, voi beneficia de o penalizare de 12%. Si asta pentru ca la 27 de ani sunt mai predispus la accidente decat un mos care nu mai vede chiar asa de bine si nu mai are aceleasi reflexe ca in '68 cand a trecut de la tramvaiul tras de cai la dacia 1300.

P.S. tare asta cu taxa pe ercetie Smile) si are si logica gandirea asiguratorilor....e foarte probabil ca in timpul condusului sa apara erectia, sangele din cap sa se duca in alte extremitati ale corpului si sa intervina lesinul si apoi accidentul Smile)
  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
atata timp cat avem sub 30 de ani ne ard ei cum vor la buzunar. cazul meu am avut asigurare la astra ( execrabila companie , iti ia banii si se spala pe maine daca ai vreo problema) si am platit anul trecut 478 lei( pe an) . Anul asta cand am vrut sa reinoiesc asigurarea la mai toate firmele de asigurari au explodat pretul de la 980 - 1200 lei asta cu reducerea pentru B9. Am intrat pe un site (daca e reclama sa se stearga http://www.rca-ieftin.ro/ ) si am facut urmatoarea chestie si anume daca sa zicem ca asigurarea ta expira in cateva zice. si vrei sa iti faci asiguarea aproape de perioada de expirare o sa constati ca pretul este destul de mare ... dar daca faci o configurare cu o luna in avans o sa vezi ca asiguarea pentru un motiv pe care nu l-am inteles este mai mica.

si uite asa am eu acum asiguarea la ardaf... care ma costat doar 650 lei (tot mult dar na) dar daca il faceam in luna precedenta expirarii politei ma costa 1400 lei. acum incercati si voi configurarii in advans a politei si o sa vedeti despre ce vb.
o seara buna
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Care Ardaf ? Poate Generali !
Skip ads

  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
da, scuze .. generali ... nu stiu dece aveam in minte ardaf Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR