Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • costel21d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 12 SC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Hummerul isi ia bataie de la ucrainieni >>>


Armata ucraineana beneficiaza de un vehicul care ar putea speria si Hummer-ul american. Iata primele informatii despre VEPR Commander.

Masina operationala folosita de armata americana, Hummer-ul, a putut ajunge in propietatea doritorilor si a creat un segment de piata care, pana acum cel putin, nu parea deranjat de nimeni.

Concurenta a venit de unde ne asteptam mai putin, de la vecinii nostri, ucrainienii. Modelul armatei ucrainiene, VEPR Commander are o lungime de aproape 5.000 mm si o inaltime de circa 2.000 mm si cantareste 3 tone.

Desi inca nu exista informatii oficiale, se pare ca modelul soldatilor ucrainieni poate transporta 15 persoane adulte. Primele zvonuri privind pretul nu ne edifica cu nimic, unii sustin ca ar costa 20 de mii de dolari, altii spun ca ar ajunge la 70 de mii de dolari.

Daca la design intalnim elemente pe care le gasim la SUV-urile japoneze sau Van-urile americane, in ceea ce priveste motorizarea lucrurile sunt mult mai clare: monstrul ucrainean este propulsat de un turbo-diesel de 4.0 litri.



Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca nu-si ia bataie de la uratul din pozele de mai sus Very Happy
Tinand cont de faptul ca hummer avea inca de prin 80 rezistenta la mine si proiectile si tinand cont de cati bani baga sua in armata... mi se pare nejustificata afirmatia.
  • costel21d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 12 SC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu, mai vedem ... Personal imi place cum arata, arat mai futuristic decat Hummerul care e prea patratos, e ca o cutie de chibrituri Very Happy ... dar asa e parerea mea.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Daca stau bine sa ma gandesc si ARO sau autocamioane Brasov putea sa scoata un asa model atata vreme cat nu e patentat. Nu cred ca e mare lucru pentru un constructor de masini cu vointa sa scoata asa ceva avand singura problema cui il va vinde ca sa-si scoata costurile de proiectare si fabricatie.
In general un model nou de masina pe la constructori consacrati costa cateva milioane bune dar dupa aia scoate profit la greu.
Din poze parca ar fi vechiul sasiu de transportor blindat pe care sa aplicat o caroserie de Sang Yong. Sau e un trucaj foto?....
Skip ads

  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pare un suv cu rotzi mai mari , nu se compara cu blindatu ala de HUMMER , care are istorie Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asta NU e o masina militara (uitati-va doar la faruri si stopuri), miroase a Photoshop... Twisted Evil
Si dealtfel, nu prea vad unde poti baga 15 oameni in ea Question Question Question
  • costel21d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 12 SC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Asta NU e o masina militara (uitati-va doar la faruri si stopuri), miroase a Photoshop... Twisted Evil
Si dealtfel, nu prea vad unde poti baga 15 oameni in ea Question Question Question
eu zic ca incape ... uita-te in poza mai bine si fa diferenta cu camioneta rosie ... si nu prea "miroase" Photoshop
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
costele..in primul rand nu ar trebui citati niste culegatori de stiri de pe google care apoi posteaza pe site-uri romanesti...automotorclub etc...

nu stiu de ce in ultima vreme tot mai multa lume ia ca opinie pertinenta orice post/blog/articol de pe net. faptul ca un individ scrie pe net ca masinaria aia ar speria hummer-ul etc..e doar opinia lui si chiar nu vad de ce ar trebui luata in seama...chiar crezi ca cel ce a scris bazaconia aia de text a fost in ukraina si a testat el automobilul ala ? nu vreau sa intru in offtopic dar daca vreti pareri si exprimari de adolescent luati revista moka 4cars (parca asa ii zice) de luna asta ( e pe la benzinarii, city mall etc) care are toate articolele semnate de acelasi individ care e in situatia de a confunda forumurile cu o publicatie ce se vrea serioasa, cu exprimari de nea caisa (gen: "avem amenzi de kkt", "fuck'em all" etc).

ma rog revenind la topic...asa se vorbea si de cayman, un automobil de teren cu motor de lada niva, cu mai stiu eu ce proprietati offroad...

morala: nu tot ce are 4 roti maaari si o garda la sol mai inalta + tractiune integrala e un offroad militar...altfel englezii si UN ar renunta la defendere si ar lua kia sportage, iar americanii ar arde-o prin khabul cu vreun ford explorer...

masinile militare intra in alt domeniu...de ex nu stiu cati au auzit de offroadere santana etc.

apreciez, costel, ca ai vrut sa ne impartasesti aceasta informatie dar daca vrei neaparat sa ii sustii pe autorii articolului si sa spui ca bate hummerul, argumenteaza si prin altceva decat poza unei masini de teren.
hint: masina militara cu farurile alea si stopuri lexus style si scaune de piele? eu zic sa mai studiezi masinile militare si vei descoperi ca la -30 grade sau la +45, in zona de razboi, chiar nu te ajuta scaunul de piele sau bordul ala cu imitatie lemn...
Skip ads

  • costel21d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 12 SC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
cred ca ai dreptate .... nu am stat sa studiez dar imi place designul Very Happy

nu era cazul sa citesti mesajul anterior
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu b28cxh.

Oare au fost implicati in acest "proiect" "designerii" de la ssang-yong ? Smile

p.s. forma spatelui imi aduce aminte de dubita din A-Team iar eleronul ala e punch-line-ul glumei cu 4 roti.
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
.....mdea ....mi-ar prinde bine un exemplar d-asta sa "ma sui" pe catziva taximetristi si cateva ciori care trec pe rosu Evil or Very Mad
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
cateva ciori ? si eu care credeam ca Romania nu stie ce-i ala rasism...
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alergia la ciori nu e rasism, e o conditie medicala. Si in cazul alergiilor medicul ne recomanda sa evitam factorul declansator. Ori, eu deja evit cimitirele... so...
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
faruri si stopuri de pejo? LOL
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
urata cu spuuume!!!

e facuta din bucati adunate pe ici pe colo, nu are linie si un design unitar, un rahat rusesc ca multe altele, cu ceva timp scule si bani cred ca mie mi-ar iesi mai bine un monstru din asta.
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Design-ul, mai ales spatele aduce aminte de vechile dube rusesti(DUBE nu masini de teren), platorma este mai mult ca sigur de pe un GAZ sau alta vechitura din anii 50 care se produce si acum. Rusii mai produc un "SUV" de "lux" care are majoritatea pieselor provenite de la... ARO. Cand o sa ajung acasa o sa pun poze si alte caracteristici(deocamdata sunt la birou)
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Asta cam asa e...e suficient sa ne aruncam un ochi la linia ultimului geam...cred ca au luat un flex si s-au apucat sa indese cate ceva luat de la dezmembrari...mai mult ca sigur ca e facut dupa o degustare de vodca la prima ora...

asa cum a zis si lexx, daca ne adunam toti cu aparatura si piesele potrivite, cred ca putem incropi un monstru facut pe platforma de duba TV, ii punem niste faruri de astra, stopuri de zafira sau ce vreti voi, mai montam cate un geam dupa ce in prealabil am decupat tabla si bagam niste roti imense = si dupa aia postam pe net: TV bate Hummer:)
ori eu m-am tampit sau alea-s farurile peugeot-ului 206?

nu prea am inteles textul celor de la autmotor.."in ceea ce priveste motorizarea lucrurile sunt mult mai clare: monstrul ucrainean este propulsat de un turbo-diesel de 4.0 litri." - adica li se pare fenomenal un motor de 4litri sau mi se pare...dar de americanismele 6.2litri diesel ce mai zic? plus ca in cazul transportoarelor militare deja avem motoare gen camion..unde o cilindree de 10litri e ceva normal (ca sa nu zic de ex de volvo fh16 cu 16litri etc).
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Urata rau nu am cuvinte. Cat despre hummer ramane hummer. Nu cred ca exista termen de comparatie intre cele doua masini.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ba exista, @pif. "ciudatenia aia nici la butucul hummer-ului nu ajunge"
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Un singur motiv va dau ca sa vedeti de ce nu se "atinge" rahatul ala rusesc de un Hummer: in ultima versiune care s-a produs pana anul trecut, H1 Alfa era dotat cu un motor turbodiesel de 7 (sapte) litri, 303 CP/3000 rot/min. Cuplul-in jur de 850 Nm/1600 rot/min. Mai au rost comentariile...?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR