Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • MarianStancu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Dupa cum probabil toti detinatorii de opel vectra b stiu ca pozitioarea ecu la mai multe tipuri de motoare este defectuoasa vin cu o intrebare :
- Se poate schimba pozitia acestuia sau se poate izola termic cumva ? Am purtat discutii cu mai multe persoane legate de acest subiect si multi m-au sfatuit sa izolez cu azbest. A mai facut cineva acest lucru ? Este indicat ? Care ar fi avantajele si dezavantajele ?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu rezolvi nimic. Problema ECU la aceste motoare revine din contructie, nu amplasament. Oricum, in caz de defectiune exista mai multe persoane specializate si pot remedia problema, si pot si preveni alte probleme ce ar apare ulterior, si asta la sume nicidecum mari. Pe mine m-a costat 700 ron depanarea ECU. Dupa depanare am putut sa observ ca masina trage mult mai bine decat inainte sa apara problema.
  • MarianStancu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
am apelat si eu la depanare ecu,am rezolvat problema pt 1 an jumate iar acum vad ca iar incepe sa faca figuri
  • kosmin85

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sal ,
probleme cu ECU am avut si eu dar la mine era faza de inceput, nu facea figuri decat cand ajungea temperatura motorului la 90 grade
am rezolvat prin demontarea ecu si lipirea unei benzi de azbest pe spatele lui cu ajutorul unei bagete metalice l-am prins mai departe de blocul motor atat cat mi -au permis firele ,asfel nu mai exista transfer de caldura intre bloc si ecu
am aceasta modificare facuta de mai bine de 6 luni si nu am mai avut nici un fel de problema
mentionez ca motorul este z18xe cu ecu pe blocul motor
  • opelvectrab2002

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2013

  • Mesaj Privat
aceiasi roblema o am si eu cu ecul la 90 de grade cand se ridica apa merge in 3 bujii nu trage mai deloc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR