Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • bluone

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am un Opel Astra H 1.4 benzina din 2006. Recent mi sa aprins un bec in bord si am pus masina pe tester. Surpriza mare, ambele sonde s-au stricat.
Neavand experienta prea multa in domeniul masinilor va intreb pe voi :
Ce sonde ar trebui sa cumpar ? Sonde universale sau sonde in parametrii? Care sunt diferentele intre cele doua (pe langa diferenta de pret), (banuiesc ca cea in parametrii e mai buna)?
Am vorbit cu mai multi mecanici unii imi recomanda universale altii in parametrii.
Va multumesc Very Happy
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu cred ca este mai bine originala BOSH. De ce ? - pentru ca in timp cea universala poate sa cedeze mai repede, din experienta avuta pe alte marci si din ce am citit pe forumuri din alte tari vecine !
P.S - Esti sigur ca sondele sunt moarte ? chiar amandoua in acelasi timp ? Nu a luat razna cumva ECU ?
  • bluone

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Mecanicul mi-a spus ca sunt duse amandoua din ce a observat pe tester. A sters erorile si a spus ca dupa doar cativa km o sa se aprinda din nou becul in bord. Am mers vreo 20 km si nu sa aprins.
Sa fi fost oare o eroare mai veche iar acum ca a sters-o sa nu mai apara?
  • bezart

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 12 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
posibil..atentie la mufe..poate s-a rezolvat de la "sine". ECU ignora sondele doar in perioada de incalzire a motorului..daca ai mers 20 km si nu s-a mai aprins inseamna ca acum nu mai e nimic in neregula cu ele...

PS. Cateodata se mai prosteste si ECU..nu chiar ca Windowns..dar un restart e bine venit.
  • ugly1031

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salut si eu am avut probleme cu lambda am pus 2 universale care ma tineau fix 1 an am pus una sh originala si uite merge de 2 ani...........
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR