Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salutare !

Unde gasesc si eu asa ceva, un burduf de protectie nou sau vechi (daa sa arate mai bine ca al meu Wink )?

O alta intrebare ... schimbarea lui e complicata ?


CristianTM.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
aia-i planetara? daca da, iti recomand in mod calduros sa ii iei burduf nou
ce zici, te mut la discutii generale? parca te-ar prinde mai bine Smile
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
e axul de la volan , cum trece din interior spre motor
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:e axul de la volan , cum trece din interior spre motor

exact Wink

Scuze pentru foto cu cadru restrans, dar am zis sa se vada mai bine Very Happy
#jE - Poti sa ma muti la discutii generale desi intentia a fost de a ma contacta eventualele persoane care ar avea asa ceva !

CristianTM.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai atunci zici ca vrei sa cumperi un burduf de... preferabil sh sau nou... si asa mai departe. eu am avut sentimentul ca ceri mai degraba lamuriri despre burduf Smile de aia te-am mutat Wink
parerea mea, proprie si personala, ramane: ia un burduf nou, nu unul sh. de ce? burdufurile de genul asta au rolul de a tine vaselina in si mizeria out de la anumite "imbinari". E vital sa fie in conditii bune, altfel pentru un burduf care costa, probabil, cateva zeci de lei, risti sa schimbi o planetara, or something. unul SH, pe langa faptul ca e cauciucul imbatranit, poate nici nu e demontat corect, si te trezesti ca...
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am avut aceeasi problema la fosta Astra si nu am rezolvat-o! Mecanicul meu mi-a spus ca nu a inlocuit niciodata burduful de la coloana de directie. Eu am vindut-o asa. De fapt pe acolo curge ulei hidraulic, cel putin dupa culoare si fluiditate nicidecum vaselina. S-ar putea sa fie foarte greu de inlocuit. Bafta! Wink
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea !

Oricum va trebui sa schimb eu sau mecanicul semeringul de la caseta de directie si cu aceasta ocazie am zis sa schimb si acel burduf. Binenteles ca masina merge foarte bine si asa dar eu fiind mai riguros trebuie sa arate si bine Wink
Inca nu am gasit acel burduf, la recomandarile lui #jE il voi cauta nou si cautarile continua.

Cine poate sa imi dea informatii despre schimbarea semeringului de la caseta de directie dinspre compartimentul interior fara demontarea casetei si de asemenea schimbarea acelui burduf ?!?

Ms.

CristianTM.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:

Cine poate sa imi dea informatii despre schimbarea semeringului de la caseta de directie dinspre compartimentul interior fara demontarea casetei si de asemenea schimbarea acelui burduf ?!?

Ms.

CristianTM.


Chiar nu a facut nimeni de pe forum una din operatiile astea ? Sa schimbe semeringul de la caseta de directie ? sau sa schimbe burduful de protectie ? Crying or Very sad

CristianTM.
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Ba da eu am schimbat semeringul ala si implicit am dat jos si burduful acela; care de fapt nu e un burduf ci mai degraba un element elastic de protectie intre caseta de directie si caroserie.
Ca si montaj trebuie data caseta de directie jos si pt simering si pentru "burduf".
Dupa ce dai caseta jos scoti siguranta de la simering si infiletezi in el 2 holtzsuruburi de rigips si tragi de ele pt a scoate semeringul. Dupa care il bagi pe cel nou la loc ,pui inelul si gata.
Acum problema ta cea mai mare este de unde faci rost de acel semering ca nu prea se gaseste; s-ar putea sa mai am io unul pe care daca il mai gasesc ti-l dau dar sa nu ma pui sa trimit prin posta.
Alta varianta ar fi sa-l contactezi cu incredere pe Trami si sa discuti cu el.
Bafta
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
#Kappy multumesc pentru mesajul tau. De semering am facut rost de la Trami, iar semeringul sper sa il pot schimba fara sa dau jos caseta de directie. Stiu ca nu e imposibil, poate ceva mai complicat dar m-am consultat cu un mecanic si el a zis ca e posibil. De asemenea operatia asta a mai facut-o un membru de pe ClubOpel.

CristianTM.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR