Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:Toti vorbiti de truse, dar nimeni nu se intreaba la ce folosesc ?
Obligii oamenii sa poarte truse, dar nimeni nu stie sa acorde primul ajutor, in caz de fractura interna, sau alte situatii cind nu ai voie nici macar sa-l atingi...

Nu as dori sa ma aflu in situatia sa ajung la un accident si sa incerc sa folosesc trusa medicala pe accidentatul respectiv...

Nu cred ca exista sofer care sa nu stie la ce-i poate folosi o trusa medicala, ar fi tragic in primul rand pentru el si apoi pentru pasagerii lui. Parerea mea e ca odata ce face scoala de soferi, ar trebui fiecare sofer sa primeasca si un minim de cunostinte de acordare a primului ajutor. Eu am avut sansa sa fac un curs de prim ajutor ( obligatie de serviciu) si am invatat multe , chiar si tehnici de resuscitare pe manechin si consider ca n-ar fi de loc de neglijat aceste lucruri pentru soferi. In treba cu trusele medicale auto eu cred ca odata ce suntem membrii UE si trusa e acceptata in marea majoritate a tarilor membre nu ar fi normal sa fim obligati la un singur model de trusa. Ma gandesc ce s-ar intampla daca fiecare turist care intra in RO ar fi obligat ca la intrarea in tara sa-si cumpere si o trusa medicala ca a lui ,cica, nu corespunde ca nu-i omologata RAR. Crying or Very sad
Skip ads

  • IulianB

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva pe unde gasesc astfel de truse ? Am cautat si nu am gasit pe nicaieri .

merci
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:daca nu castig emigrez Smile si scap de tot balamucul asta de aici.


Trebuie sa emigrezi prin Iran sau Iraq ...ca sa scapi de fiscul european de data asta ... Razz

IulianB a scris:Stie cineva pe unde gasesc astfel de truse ? Am cautat si nu am gasit pe nicaieri .
merci


Pai eu am gasit trusa ( chiar omologata RAR...ca era singurul model )...la primul magazin serios de piese auto .. Smile
PS...trusa masinii mele adusa din germania era ....goala ...mai bine zis avea doar niste pansamente sterile ( daca mai erau sterile dupa 3 ani ) Smile
Cit despre primul ajutor...nu va ginditi numai la situatii complicate....ci poti sa ai o taietura..la iarba verde de ex...sau poti sa ai o julitura...la munte...e bun un pansament ....un dezinfectant...etc.
Eu sunt mai batrin Embarassed si am facut citeva ore de curs de prim ajutor la scoala de soferi...era drept ca era optional...dar am fost pentru ca instructorul mi-a spus ca oricum 2*2ore pot sa pierd din timpul liber ...poate o sa ma ajute vreodata.
Si nu-mi pare rau
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca toata aceasta discutie legata de triunghi, trusa si vesta nu ar fi avut loc fara cateva motive:
1. Bataia de joc a autoritatilor.
2. Preturi mari( dpdv al romanilor).
3. O constrangere din ce in ce mai mare.
4. Frica de puncte

Am uitat ceva?
Eu personal nu am nici trusa, nici vesta "antiglont", nici triunghi. Merg cuminte pana voi face rost de ceva bani. In schimb am instinctor, ce-i drept expirat, dar am. Nici nu vreau sa ma stresez pana la 01.02.2007 cand vor incepe baietii sa ne caute prin portbagaje dupa "acest pret de integrare in UE".
Skip ads

  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
costi petrescu a scris:In schimb am instinctor, ce-i drept expirat, dar am.


Costi, ii zice " extinctor "..... Wink
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
JURISTU ' a scris:
costi petrescu a scris:In schimb am instinctor, ce-i drept expirat, dar am.


Costi, ii zice " extinctor "..... Wink



Al meu e cel original al masinii (94 fabricatie)
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Si de ce il mai tii? arma alba ca altceva nu cred ca mai "stie" la ora asta...
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
orinoco,
Las-o nene incolo de treaba cu julitura.
Pai iti trebuie sterila cind te julesti ?

Nu poti sa te duci direct la cel mai apropiat centru medical ?
Eu cred ca trusa medicala este necesara doar in cazul cind nu poti sa te mai deplasezi...
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hai ca iar se deviaza.....
gabrield, dar daca plec in excursie si urc pe drumul forestier pina la schitul Pahomie si fetita mea se joaca, aluneca si se juleste de un bolovan n-o fi buna trusa aia???
sau tre' sa rup masina pina jos la drumul european si mai apoi pina la Valcea?

Apple avea un slogan: "Think Different"

(http://en.wikipedia.org/wiki/Think_different)
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Au anuntat astazi ca nu se iau puncte pentru trusa sanitara, triunghi si extinctor (de fapt au spus ceva de genul ca "panica ce s-a creat legata de sanctiunile privind obiectele mai sus mentionate e nejustificata, cei care au lansat zvonul trebuiau sa citeasca mai cu atentie regulamentul pentru ca acolo nu sunt prevazute penalizari cu puncte pentru asa ceva"), probabil ca amenda se plateste in continuare.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,461
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai na, amenda e perpetua....
Da', daca stau mai bine sa ma gandesc, punctele, din ce am inteles eu, ar trebui sa aiba o actiune punitiva poentru a corecta comportamentul in trafic. E normal sa se dea puncte pentru alte fapte, de genul ca ti-a expirat ITP-ul, nu ai trusa, sau breloc la chei? pentru kestii de genul asta ar trebui sa se dea in talon, nu in carnet.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
pentru itp ar trebui sa-ti dea si puncte in carnet si sa-ti ia si talonul, dupa mine.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,461
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@ktapet, relativ. iei masina imprumut de la un amic, si el uita sa iti zica (sau chiar uita de tot) ca itp-ul sau rca-ul sunt expirate. de cate ori, cand ai luat masina dela cineva imprumut, ai verificat actele?
Intr-adevar, teoretic ai dreptate. Si legal. Dar hai sa gandim practica, ca practica ne omoara Smile
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Sunt si lucruri bune in noul cod rutier dar mai multe sunt tampenii. Nu pot zice ca obligativitatea de a purta biciclistul vesta sau carutasul nu este un lucru benefic fiindca il poti observa mai bine si ai timp sa reduci din timp viteza pentru evitarea oricarui pericol. Dar nu sunt de acord cu modul in care isi fac meseria oamenii legii care stau in drum parca sunt la vanatoare. Nu putem intra in UE cu mentalitati invechite. Nu cred ca asa trebuie pusa problema. Eu zic ca intradevar trebuie inasprite legile fiindca prea multi fitosi merg pe drumurile patriei cu lanturi la gat ºi plete in vant care habar nu au cum au luat permisul si care pun in pericol viata altor persoane. Dar pe astia nu-i intreaba nimeni nimic. Tot muritorul de rand are de suferit. Intai sa faca drumurile si apoi sa vorbeasca de masini puse la punct. Sa faca autostrazi ca in afara si sa nu avem carute si biciclisti sau tiruri pe unde circula autoturismele si apoi sa incerci sa inaspresti legea. Nu stiu cum e la voi dar la noi in Dâmboviþa cei de la RAR stau in drum si vaneaza impreuna cu politia. Iti i-au noxele si o salta sa-þi verifice jocul la directie. Dar drumul este sub orice critica parca ar fi dupa bombardament. Cum poti sa ai o masina pusa la punct pe astfel de drumuri, ca daca pleci de la sevice din Tîrgoviste cu masina verificata si schimbat tot ce trebuie la directie ºi faci un drum spre Gaesti de aprox. 30 km si aici sunt cei de la RAR sigur iti gasesc joc la directie. Mai ales sa ai o dacie si cum bine stim calitatea pieselor romanesti.
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu cred ca ar fi necesar ca toate masinile sa aiba trusa medicala si extinctor, dar nu vreau sa bag in buzunarul unor burtosi negriciosi si nespalati niste bani degeaba.

Nu inteleg cum a fost posibil ca intr-un mare centru comercial din bucuresti niste rromi d-astia sa faca cu randu si sa pandeasca trusele si extinctoarele si sa le cumpere pe toate (adica au asteptat toata ziua si de cateori mai puneau aia in rafturi astia le goleau instant). Deci rromo' tot rrom (ca sa nu fiu acuzat de rasism si sa reproduc zicala originala). Sa revenim - au cumparat trusele VESTA cu 320mii si le-au bagat in targ la 900-1mil; extinctoare cu 215mii si le praduiesc cu 600-700mii.

Si in buna credinta romaneasca toti patronii de magazine de profil au saltat pretul acestor "necesare" la nivelul ciorilor. Impreuna cu monopolul celor e la VESTA INVEST (manifestat prin micsorarea cantitatii de truse livrate catre clienti, chiar stopare - pt a putea mari pretul) a aparut cazul trusa.

PS: daca nu era nebunia cu punctele in Codul Rutier sincer va spun ca nu isi lua nimeni nimic si toti ne p.... pe ei Smile)
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Mai eu am un Extinctor dala mare de stat prin depozit , trusa de prim ajutor din depozit cred ca are 50x50cm (dar am) si e de la vesta invest, am si triunghi, apai sa ma mai lase ca daca vrea sa-mi dea amenda oricum iti da. Cred ca avem probleme mult mai mari decat gainarii deastea. Shocked
  • allias007

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Suntem penibili ,nu atit noi cetatenii acestei tarii cit cei care ne conduc ,am vazut astazi pe un post Tv un reportaj cu privire la aceste truse medicale .
Se spunea ca o ambulanta specializata trebuie sa aiba o trusa medicala omologata de RAR si o masina de interventie a pompierilor trebuie sa detina un stingator omologat de RAR .
Asa ne trebuie o meritam cred ca Congo s-ar parea sa fie o solutie buna.
Sunt curios unde va duce prostia romanilor dar se pare ca tinde la + infinit.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Astra '95 caravan 16 sz
Dacia '75 1300
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
allias007 a scris:Suntem penibili ,nu atit noi cetatenii acestei tarii cit cei care ne conduc ,am vazut astazi pe un post Tv un reportaj cu privire la aceste truse medicale .
Se spunea ca o ambulanta specializata trebuie sa aiba o trusa medicala omologata de RAR si o masina de interventie a pompierilor trebuie sa detina un stingator omologat de RAR .
Asa ne trebuie o meritam cred ca Congo s-ar parea sa fie o solutie buna.
Sunt curios unde va duce prostia romanilor dar se pare ca tinde la + infinit.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Astra '95 caravan 16 sz
Dacia '75 1300
Nu te mira...si in occident mai toate trusele sau stingatoarele sunt omologate sau certificate numai de anumite institutii cu acest drept...la ei e chiar mai strict . Poate exista mai multe institutiim\ care pot da astfel de omologari sau certificari ...dar aceste sunt singurele cu atributii in domaniu.
Nu poti vinde sau folosi o multime de aparate...dispozitive fara certificare.
LE...am auzit ca si brichetele vor avea nevoie de certificare de tip UE ca sa nu poata fi aprinse de copii mici. ( reportaj TV Smile )
Sa nu te miri...dar UE este una din societatile umane in care mai tot este certificat si aprobat....altfel e ilegal Smile
Mai citeste legile si mai ales cele de pe site-ul UE
http://europa.eu/index_ro.htm
Nici nu iti inchipui ca "trusa medicala omologata " si "stingator omologat" sunt mici fleacuri fata de modalitatea de standartizare/certificare/omologare europeana ( CE)...si mai ales de birocratia UE .
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ce dovada mai clara de idiotenie vreti din partea clasei politice? ar fi de rasul curcilor sa vezi soferul de pe o ambulanta cum ia amenda ca n-are rahatul ala de trusa medicala, si pe cel al unei masini de pompieri ca ia amenda pt. ca n-are stingator de la vesta invest..
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Mi se pare mie sau incet incet parca se mai domolesc lucrurile? Acum cateva minute am vazut la TV un director de la RAR care spunea ca nu e nici o problema daca trusa, stingatorul si triunghiul sunt de provenienta dintr-una din tarile membre UE, atata vreme cat ele au fost omologate in UE.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR