Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Gabriel gaby

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Buna! am si eu o problema.
De cateva saptamani nu imi functioneaza butonul Max de la ventilatie,se aprinde beculetul de la el insa ventilatoarele nu actioneaza in nici un fel,plus ca acest buton nu imi lasa sa intre nici aer din exterior,si acum, cum este perioada asta de toamna sunt obligat sa inchid ventilatoarele cand trec prin fum,sau cand stau in spatele acelor masini care "fumeaza"...daca stiti care este treaba,va rog sa ma ajutati,ce ar trebui sa fac...sa schimb...Multumesc !
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca butonu(rotita)de dirijare a aerului,este pusa pe pictograma<parbriz> ca in poza pusa de tine,nu va functiona recilcularea aerului,schimba pozitia butonului de dirijare si va merge si recilcularea
sau citeste instructiunile de folosire a masinii,sunt foarte utile
  • Gabriel gaby

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2013

  • Mesaj Privat
da,stiu faza cu pictograma >parbriz< ...si nu merge nici in dreptul celorlalte...m-am mai interesat pe net si zicea unul ca nu merge butonul Max sub +16 grade celsius...sa fie adevarat ?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pe d....u,la mine de ce merge,dupa ce am reparat motorasu de la recilculare si serile astea a fost destul de frig in Bucuresti
Skip ads

  • Gabriel gaby

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Nu am inteles ce ai vrut sa spui ...trebuie sa verific motorasu de la recilculare?
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Da are dreptate.Sub torpedou se aflã ventilatorul ºi motorasul care acþioneazã capacul ventilatorului
  • Gabriel gaby

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Revin : Astazi nu aveam ce sa fac si m-am gandit sa desfac torpedoul ! OK..am desfacut,apoi am obesrvat ca bara aia de plastic care face legatura intre motoras si clapeta de inchidere/deschidere aer afara/interior ,era sarita din clapeta!
Bun! apoi am dat contact sa vad daca merge si nu a dat nici un semn de viata...stau 5 minute si ma uitam pe acolo ce mai este (contact pus,butonul Max era activat,ventilatia 0) observ ca se deschide clapeta de la recirculare! ok! mai apas pe buton de cateva ori,merge! apoi cand sa montez torpedoul observ ca nu am bagat bine bara aia de plastic in clapeta(acolo sus),acolo trebuia sa se auda un ticait cand sa fixat bine...cand am pus la punct,apas din nou pe butonul Max sa verific...nu mei merge...m-am lasat pagubas si am montat torpedoul! ... deci ce zice-ti? stiti cam ce are ?se pare ca m-am bucurat prea devreme si nu a vrut sa mai mearga! ..Sad
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie sa schimbi motorasul . Cauta la dezmembrari unul bun.Nu incerca sa-l repari ca s-ar putea sa nu reusesti . Toate componentele sunt din plastic.Se blocheaza din cauza jocurilor pe care le au pinioanele datorate uzurii
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR