Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • iulian

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2005 2.2 D T I
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Am o vectra b din 98 si de cand am cumparat masina are aceasta vibratie usoara a pedalei de ambreaj care se simte cand o apas la inceput cc. 5 cm indiferent daca e in viteza sau nu. Eu am luat masina cu 60000 si acum are 87000 km. Dealungul acestor Km facuti aceasta vibratie a ramas aceiasi de la inceput ( nu s-a agravat ) .


O alta problema care o am cu masina asta ( acum nu stiu daca are ceva sau nu pentru ca despre mecanica nu stiu decat niste notiuni esentiale), este ca dupa ce dau cheie si motoru s-a incalzit, acul turometrului nu sta intrun loc la relanteu ... ori se duce mai sus ori mai jos ... fiind vorba de 2 sau 3 liniute (200-300 rpm)
Eu nu cred ca e normal sa faca asa voi ce ziceti? Rolling Eyes

Astept parerile voastre si va multumesc anticipat Wink
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
curata valva de ralanti
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cred ca se refera la o bataie care se simte cand apesi pedala de ambreiaj. Aia o am si eu, dar nu mi-am facut probleme...
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
chiciuc a scris:cred ca se refera la o bataie care se simte cand apesi pedala de ambreiaj. Aia o am si eu, dar nu mi-am facut probleme...


eu i-am raspuns la problema 2
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Embarassed
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Acea vibratie o am si eu. De fapt este un mic tremurat. Cred ca asa e normal.Am simtit-o si pe alte Vectra.
@Iulian : completeaza si tu masina la semnatura.Ce motor ai? Diesel?
  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Zi si tu tipul de motor...ca si a mea bate .
Eu am un X16SZR tot din 98.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si eu simt acea bataie si incep sa cred ca e ceva normal

De curand am mers cu o Fabia TDI si se simte aceeasi bataie in pedala de ambreiaj. La benzinara nu am simtit nimic (tot o Fabia)
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
la mine nu nici o bataie.
  • zoeken

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
iulian a scris:Am o vectra b din 98 si de cand am cumparat masina are aceasta vibratie usoara a pedalei de ambreaj care se simte cand o apas la inceput cc. 5 cm indiferent daca e in viteza sau nu. Eu am luat masina cu 60000 si acum are 87000 km. Dealungul acestor Km facuti aceasta vibratie a ramas aceiasi de la inceput ( nu s-a agravat ) .


O alta problema care o am cu masina asta ( acum nu stiu daca are ceva sau nu pentru ca despre mecanica nu stiu decat niste notiuni esentiale), este ca dupa ce dau cheie si motoru s-a incalzit, acul turometrului nu sta intrun loc la relanteu ... ori se duce mai sus ori mai jos ... fiind vorba de 2 sau 3 liniute (200-300 rpm)
Eu nu cred ca e normal sa faca asa voi ce ziceti? Rolling Eyes

Astept parerile voastre si va multumesc anticipat Wink


Salut! Nu sunt expert deci nu poate fi luat de corect ce spun, dar ma pot corecta altii.... Fiind sofer incepator, cand am pus mana pe o Skoda Octavia am vazut acealsi lucru si am intrebat dealerul despre aceasta bataie. Ca raspuns am primit replica: bataia este normala si are scopul sa avertizeze soferul sa nu ramana cu picorul pe ambreiaj dacanu este nevoie.

Sper ca v-am fost de folos....
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu, Corsa C benzinara de 1.2 am aceeasi bataie, dar e slaba si nu e deranjanta, o am de cand am luat masina, acum 40000 km si nu s-a agravat. Iar pt problema 2 4est are dreptate.
  • Popi3

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La X16XEL stie cineva unde este localizata valva de relanti?
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Care e aportul tau la acest thread?

Cand ai o problema deschide o discutie noua cu un titlu cat mai explicit, postata in categoria din care apartine si poate vei gasi rezolvarea....

Eu am impresia ca nimeni nu mai citeste regulamentul ala...
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Daca iti spun ca trebuie sa dai jos galeria de admisie si corpul clapetei de acceleratie ca sa ajungi la ea te mai bagi sa umbli?
  • Popi3

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2006

  • Mesaj Privat
LEXXX a scris:Care e aportul tau la acest thread?

Cand ai o problema deschide o discutie noua cu un titlu cat mai explicit, postata in categoria din care apartine si poate vei gasi rezolvarea....

Eu am impresia ca nimeni nu mai citeste regulamentul ala...


F bine ca il citesti tu, in felul asta o sa fii extrem de documentat pe subiectul Regulamente, cand iti iei diploma sa ma anunti si pe mine. Bafta
Am intrebat pt ca la inceputul discutiei cineva i-a recomandat sa curete valva de relanti si eram curios la mine oare unde se afla.
  • Popi3

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:Daca iti spun ca trebuie sa dai jos galeria de admisie si corpul clapetei de acceleratie ca sa ajungi la ea te mai bagi sa umbli?


Aha deci aia era! Vroiam sa fiu sigur. Stai linistit ca ma bag, o data la cateva luni o dau jos si o curat, iar la 6 luni toata clapeta de acceleratie. Iar ca sa ajungi nu trebuie sa dai jos nimic, iti trebuie doar o cheie torx, poate doar admisia daca nu esti prea dibaci. Wink
  • Popi3

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:Daca iti spun ca trebuie sa dai jos galeria de admisie si corpul clapetei de acceleratie ca sa ajungi la ea te mai bagi sa umbli?


Intrebare de baraj... Daca acolo este valva de relanti, cea EGR unde este?

Multumesc pt ajutor!
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Draga coleg ( popi3), ce legatura au posturile tale cu titlul acestui topic?
Daca cineva iti atrage atentia asupra faptului ca postezi unde nu trebuie, nu trebuie sa folosesti un limbaj peiorativ, nu este permis pe acest forum.
Daca astfel de comportament se va mai repeta(limbaj, posturi inadecvate, etc) vom fi nevoiti sa luam masuri(gen sters posturi, blocat acces la forum) in functie de greseli. Ai face bine sa iti stergi singur posturile si sa pui intrebari acolo unde trebuie, iar daca nu gasesti topicul creaza unul nou.
  • Popi3

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2006

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Draga coleg ( popi3), ce legatura au posturile tale cu titlul acestui topic?
Daca cineva iti atrage atentia asupra faptului ca postezi unde nu trebuie, nu trebuie sa folosesti un limbaj peiorativ, nu este permis pe acest forum.
Daca astfel de comportament se va mai repeta(limbaj, posturi inadecvate, etc) vom fi nevoiti sa luam masuri(gen sters posturi, blocat acces la forum) in functie de greseli. Ai face bine sa iti stergi singur posturile si sa pui intrebari acolo unde trebuie, iar daca nu gasesti topicul creaza unul nou.


Draga moderator,
Am inteles, Sa Traiti!
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi bataie bineinteles trebuie sa ai piciorul foarte fin! nici pe departe nu se compara cu bataia pe care o aveam la dizel insa....e sesizabila pe la 2/3 din cursa ambreiajului
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR