Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Buna.

In primul rand am citit peste tot pe unde s-a pomenit de P0141 si alte coduri de eroare legate de lambda 2 , insa nu mi-am raspuns la intrebarile mele.

Datele problemei : Z16XE + GPL ( motorul in toate mintile lui)
Catalizator infundat cu fagure , l-am spart (era irecuperabil) si am circulat cu el cateva luni fara absolut nici o problema.
Problema aparuta : P0141 + cresterea consumului de gpl pana pe la 13.5-14 l/100 km urban masurat de la plin la plin . Inainte de asta consuma urban maxim 10.6-11 .
Revizie facuta la filtrele GPL acum 10k km.(urmeaza urmatoarea).FIltru aer + ulei si alte consumabile noi.

Intrebari: Exista o solutie sa pacalesc lambda 2 cu un circuit ceva , sa indice amestecul ideal ?
Instalatia de GPL nu e conectata decat la lambda 1 , este posibil sa ajusteze amestecul si pe gpl ca pe benzina ?
Solutia finala va consta in catalizator nou/ SH / universal ?

Va multumesc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
P0141 cumva spune de circuit preincalzire lambda defect... parca. Atunci nu are treaba cu consumul. Verifica in valori, daca lambda 1 fluctueaza des intre 0 si 1 volt iar lambda 2 este stabila la mijlocul zonei unde fluctueaza 1, e OK
Cat despre catalizator, span de strung ai putea pune in el sa nu mai ai o curgere usoara.
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
De eroare am scapt. Spray contacte + schema cu condensator si rezistor. De consum mare inca nu. Deja ma am 2 linii de la plin gpl si am facut 70 km. Trece usor de 13 l / 100 km. Mai sap.
  • Al3x_xct

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
Poti posta aici te rog schema cu rezistenta si condensatorul prin care ai scapat de eroare?
Am schimbat esapamentul si in urma operatiunii mi-a aparut si mie aceasta eroare.

Multumesc!
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eroare de lamba 2 era din cauza aprinderii. Timpul m-a batut si de data asta , nepostand rezolvarea.

Schimband bobina inductie + bujii + revizia ce a urmat , au rezolvat toate problemele. Consumul a revenit la normal 10.4-10.8l/100km urban si 8 l extraurban.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR