Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu o intrebare:
Exista astra H (sau G) pe care s-a pus AIRBAG doar pe laterale fata? Au ori cortina ori nimic?
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cea mai simpla configuratie este cu doua airbaguri frontale (sofer si pasager) si doua centuri pretensionate (sofer si pasager). Vorbim de Europa pentru ca mai exista si China sau America de Sud unde pot fi configuratii si mai sarace.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
seftaka a scris:Nu e nici o aroganta, nu ma intereseaza cum sunt airbagurile, eu doar mi-am exprimat parerea, si anume in masina se afla 10 casute pe care scrie airbag, eu asa le numar, am inteles ca se numara diferit.. In fine

De bun simt ar fi fost sa-ti ceri scuze!Intr-un post vii si spui si faci....... in altul o dai cotita ca defapt nu te intereseaza subiectul. Ce concluzie pot trage - MISERUPISM, bataie de joc atuutri deosebite.....
Diferenta dintre cum inteleg eu sa-mi formez cultura tehnica si tine, este, ca eu citesc manuale tehnice pecand tu capacele.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
O carte tehnica contine altele, nu cum se numara airbag-urile la o masina! Poate in reviste auto exista articole de genul. Parerea si-o poate exprima oricine, doar pentru asta este forumul. Cand cumperi o masina si vezi lista de dotari, airbag-urile sunt numarate ca atare, eventual in paranteza numarul celor cortina!
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Insistenta de care dai dovada este una lipsita de sens. Raspunsul meu este pentru cei care au timp sa citeasca si sa nu faca ca tine!
TIS-ul este manualul tehnic de reparatie pentru masinile OPEL care se gaseste in format electronic. In el gasesti absolut tot ce vrei sa stii despre masina: scheme electrice, coduri de defect, interepretari si rezolvari pentru diferite simptome aparute in exploatare, rechemari in service etc....
In alta ordine informatia o gasesti pretutindeni, trebuie doar sa-ti dai silinta sa o cauti. Pentru asta iti trebuie bani, vointa, cultura! Daca ai fi facut un efort financiar modic, ti-ai fi luat o interfata op-com, cu care ai putea sa vezi cam cate airbaguri are masina pe care o testezi.
Cum cititul pe capacele si in stele se pare ca este in continuare la moda pe mine nu poate decat sa ma ingrijoreze.
Intradevar forumul este facut pentru discutii! Dar discutii pertinente, constructive din care sa poti invata ceva. Cu parere de rau observ ca isi fac aparitia pe firmament tot felul de diletanti ieftini care vor sa se erijeze in formatori de opinii bazate pe simple supoziti....
Ca sa n-o mai lungesc prea mult ca poate unii se plictisesc, din tot acest topic esentiale sunt doua trei posturi. restul explicatii pentru........
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pt informatii. Da stiu ca v-ati basicat unii dintre voi.
Am aici un anunt de vanzare cu poza, a unui airbag cortina de astra h facelift, care e diferit fata de varianta de dupa 2004, in sensul ca pare a fi mai lung, adica probabil protejeaza in acelasi timp si fata si spatele. Posibil ca la modele prefacelift sa fi protejat doar fata, sau sa fi fost si separat pt spate.

http://www.pieseauto.ro/cer...mijloc-48638.html
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR