Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • oly72

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare! Revin cu o intrebare. Ce dimendiuni are racordul flexibil de la sistemul de evacuare? Vreau sa il cumpar dar nu stiu cum sunt categorisite dimensiunile. Lungimea este sigur de 200 mm, dar grosimea in functie de ce se ia. Trebuie urmarita grosimea racordului propriu zis sau grosimea capatalor unde treduie sudat. Care sunt aceste cote? Va multumesc.
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Diametrul e cel interior al racordului. Teava trebuie sa intre in el. Deci masori cu sublerul diametrul exterior al tevii si ala e diametrul racordului.
In mod normal ar trebui sa intre cam 1,5 cm in racord teava in fiecare parte, deci ori il iei mai lung cu 3cm decat cel original ori il iei de aceeasi lungime si mergi la un atelier unde iti prelungesc cu cativa cm teava. Depinde si de cat spatiu ai. Cel mai bine mergi cu masina la un service care face asta si ori au ei racord ori iti spun ce sa cumperi. E o treaba unde nu merita sa te apuci singur. Piulitele sunt de obicei intepenite, trebuie incalzite cu autogen sa se desfaca, sudura trebuie sa fie de calitate sa etanseze bine si sa tina.
Eu am schimbat racordul la http://www.tobe-esapament.ro/ro/service.php
  • oly72

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Este evident ca nu il montez singur. Vreau sa ma ocup de achizitie si dupa merg la service pentru montaj si sudura. Multumesc foarte mult.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Recomand si eu linkul pus de colegul cristidb,este acolo un baiat super de treaba care iti spune de ce ai nevoie si ce dimensiune.Este un service care doar asta face,esapamante si tot ce tine de ele,racorduri,tobe,catalizatoare.Mie mi-a montat ( sudat ) un racord flexibil desi masina mea nu era prevazuta cu asa ceva si sunt ft multumit de asa-zisa improvizatie.De pret...nu mai zic...mi s-a parut ¨gratis¨ Very Happy .
Skip ads

  • ciresimarius

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 w0l0xcf
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2014

  • Mesaj Privat
racord flexibil pt opel corsa are dimensiunile 190 mm cu grosimea de 45 mm

l-am masurat la mine trebuie schimbat
  • 0megga

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Colegu daca tot te duci la service de ce nu iti iau ei masura?Inainte de Craciun aceasi problema aveam si eu,mi s-a rupt racordul flexibil,facea mai rau ca o dacie,am fost la service ei mi-ai luat masura si tot ei au dat comanda,a fost undeva la 60 ron piesa si 100 ron manopera.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR