Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • sanduion

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2013

  • Mesaj Privat
salutare 22ror...am cumparat de curand un astra f cc din 1993,C16Nz,monoopunct....merge bine saracul,dar dupa a 5a la 100 la ora,trage greu de tot,adica de la 100 pana la 120,imi trebuie 15 secunde cu pedala la podea....in curte,accelerat la maxim,se teie benzina\>alimentarea,face dum,dum,dum,dum si scoate un fum gri care umple toata curtea......pareri....ati mai patit asa cv?
Skip ads

  • herby

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sal, trebuie sa o iei metodic si anume consumabilele : filtru aer, filtru benzina, buji, fise, furtune vaccum crapate, verifica in ce stare sunt si cand au fost inlocuite, apoi treci la etapa a - II -a , test agrafa, verificare alimentare benzina, injector(daca pulverizeaza sau picura), pompa benzina, curatare clapeta, etc. Eu zic sa incepi cu prima parte de verificare, apoi revi cu noutati, nu schimba nimic pana nu esti sigur daca ai gasit ceva defect.Apropo, motoru mananca ulei?.O zi buna
  • sanduion

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2013

  • Mesaj Privat
da,cred ca ,mananca.....cand o accelerezla podea,se taie alimentarea si scoate un fum gri deschis de se umple toata curtea...agrafa am incercat,dar becul sta doar aprins,nu palpaie....cred ca trebuie in alta mufa bagata eu am bagat la A siB si nu merge regleta e cu 10 pini....
  • herby

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sal...repet ai schimbat recent filtrele si ce am spus mai sus, sau ai cunostiinta cand au fost schimbate ?, testul agrafa se face in metoda descrisa in link-ul urmator : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=21696, Bafta
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
inca ceva daca apesi brusc pedala la podea la 100 la ora e posibil sa isi ia prea multa benziona brusc si astfel creste mai geoi in ture si iplicit in viteza ia incearca daca iti permite drumul sa o iei mai usor in acceleratiea adica sa nu calci brusc la podea ci sa o apesi mai putin incet cu incet
  • sanduion

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2013

  • Mesaj Privat
herby....eu nu am astfel de mufa,ca in pozele pe care le ai pus......la mine,C16NZ,1993,langa rezervorul de antigel,e o mufa doar cu 2 pini....deci cum fac agrafa? uita<te la pozele mele de la motor si de la sigurante+Nicusor.....eu deja am incercat varianta pe care mi ai spus<o.....asa este cred ca isi ia prea multa benzina.....ajunge in a 5a la 130,dar imi trebuie soseaua libera si vreo 2 minute bune,sa accelerez pana la viteza asta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR