Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Speta: Eu intru intr-o intersectie de pe un drum cu Cedeaza trecerea iar in dreapta este un drum cu Stop de pe care vine deasemenea o masina.
Facem abstractie de drumurile cu prioritate si ne concentram doar pe cele 2 drumuri. Cine trece primul?
Se pare ca cele doua indicatoare sunt egale ca grad de obligare la cedarea trecerii (asta inca de pe vremea codului rutier din anii '60 dar nu s-a ajuns decat acum cateva luni la aceasta dilema) si se aplica regula prioritatii de dreapta in aceasta speta, respectiv cel cu Stop trece primul.
Am intrebat 2(doi) instructori de legislatie rutiera si mi-au confirmat.
Acestia se bazeaza pe umatorul aliniat din art.57 din noua lege (la fel era si in vechiul cod rutier):
Art.57: ....(3)În intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai în cazul în care doua vehicule urmeaza sa se întâlneasca, fiecare intrând în intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.
Se pare ca in orice chestionar auto se marseaza pe aceasta idee de prioritate de dreapta in acest caz: http://www.20auto.ro/intreb...e=21&start=10 intrebarea nr. 19
Voi ce parere aveti?
Va rog de aceasta data sa purtam discutiile civilizat nu ca in topicul trecut deschis tot pe aceasta tema cand moderatorii au fost nevoiti sa inchida topicul tocmai din cauza limbajului neadecvat, deci nu faceti ca aici:
https://www.clubopel.com/vie...egislatie+rutiera
Multumesc anticipat pt pareri si raspunsuri la subiect.
Bafta!!!
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
La semnul de STOP esti obligat sa opresti si sa te asiguri ... si sa dai prioritate tuturor de pe drumul cu care te intersectezi.
La semnul de CEDEAZA TRECEREA ai obligatia sa incetinesti si sa te asiguri, iar in cazul in care vine cineva de pe drumul cu prioritate sa opresti.
Cele 2 semne nu sunt egale.
Eu cel putin asa stiu ...
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca erau 5 pagini de discutii fara rezultat, crezi ca o noua discutie va rezolva ceva? Rolling Eyes

Sunt egale. Stop se instaleaza cand nu este vizibilitate. De ce trebuie sa se discute atata pe acest subiect?

Se aplica prioritatea de dreapta si iti repari masina pe RCA-ul aluia. Numa' bine la toata lumea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

La intrarea intr-o intersectie avand "Cedeaza trecerea" cand din dreapta vine o masina care intalneste indicatorul "Stop", se aplica regula prioritatii de dreapta?
Da 50%
Nu 50%
2 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR