Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • vladph

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut membrii mai experimentati ai forumului ,

vara aceasta am facut mai multi km decat media , ideea este ca vreau sa fac schimbul de ulei si filtre saptamana viitoare cand am aproape 11 000 km de la ultimul schimb.
masina estre un astra h 1.4 benzina , model 2009 , 40 000 km , pana acum a fost utilizat numai ulei gm 5w-30 , acum vreau sa il schimb cu mobil super 3000 xe 5w-30 dexos 2.
sa raman la gm sau sa merg pe mobil ?
Skip ads

  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
pe principiul "nu schimba ceva ce merge bine doar de dragul diversitatii", in cazul in care ai fost multumit de GM, eu as zice sa nu schimbi marca.
oricum, poti gasi foarte multe pareri aici : https://www.clubopel.com/vie...15&highlight=
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Mergi pe aceeasi marca, asta recomanda si orice mecanic priceput, doar daca esti tu nemultumit de anumite aspecte! Numai bine
  • Neek
  • Suspendat
  • 40 mesaje
  • din 03 Nov 2013
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • Neek

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Pune Castrol sau macar Mobil. Uleiul ala GM nu se stie provenienta lui plus ca mai toate motoarele pe care le-am vazut cu GM in ele incepeau sa clantane dupa 1000 km de la schimb sau chiar imediat dupa. Nu degeaba este mai ieftin.Parere persoanala si nu numai a mea.
Gm-ul ala il scoti apa dupa 10 000 km ... Smile.
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Eu te contrazic, majoritatea uleiurilor de la noi sunt de provenienta autohtona, unele chiar contrafacute! Dau un exemplu uleiul TOTAL, e facut la o mica fabrica de langa Brasov, nu are nici o legatura cu originalul, nu se compara! Afirm asta, deorece am lucrat o perioda la rafinaria TOTAL din nordul Frantei, si nu au aceeasi calitate. Uleiul GM este produs de Fuchs din cate stiam, in Germania, si importat direct la noi in tara!
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Neek a scris:Pune Castrol sau macar Mobil. Uleiul ala GM nu se stie provenienta lui plus ca mai toate motoarele pe care le-am vazut cu GM in ele incepeau sa clantane dupa 1000 km de la schimb sau chiar imediat dupa. Nu degeaba este mai ieftin.Parere persoanala si nu numai a mea.
Gm-ul ala il scoti apa dupa 10 000 km ... Smile.


Atata timp cat toate reprezentantele Opel folosesc uleiul GM 5W30 Dexos2, inseamna ca se stie provenienta lui, altfel nu l-ar fi folosit daca l-ai scoate "apa" la 10000km. Nu stiu ce masini ai vazut tu care sa "clantane dupa 1000 km de la schimb sau chiar imediat dupa", dar probabil ca masinile alea ar fi clantanit cu orice tip de ulei. De exemplu, eu folosesc GM 5W30 Dexos2 (schimbat la fiecare 15000km - afara se schimba si la 30000km conform cartii de service) de la 0km si pana acum, la 90000km, nici nu mi-a clantanit, nici apa nu l-am scos. Provenienta dubioasa s-ar putea sa aiba celelalte uleiuri de pe piata noastra.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Atunci toate masinile aduse din DE, nu rezistau pana aici in tara, ce naiba tot vorbiti acolo ? Acolo se schimba la 30.000 km, si ajung in tara cu 200-250k km pe bord si inca mai merg la noi... si merg inca pe atat !
Asculta ce spune @ sebontz - " Nu schimba ceva ce merge bine doar de dragul diversitatii "
  • vladph

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri ,
pana acum am utulizat numai gm5w-30 , nu am obervat nici o problema.
intamplarea face ca uleiul mobil super 3000 5w-30 dexos 2 sa il primesc gratis din partea unui cunoscut , deci as avea costuri decat cu manopera si filtrele ,
din cate am inteles acest mobil are acreditari pentru motoare opel , cred ca nu as avea nici o problema.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Este OK, poti sa il folosesti, indeplineste norma Dexos2

http://www.gmdexos.com/lice...censedbrands.html
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR