Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • cipriancv

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2015

  • Mesaj Privat
salutare.
Ma poate lamuri si pe mine cineva:
Am urmatoarea problema la schimbarea treptelor am observat acest lucru in oras.
La schimbarea treptelor de viteza turatia ramane undeva in jur de 1500 sau chiar mai sus pentru un timp(cateva sec.) la schimbarea treptei de viteza. Specific ca am masina de cateva luni si nu am observat acest lucru pana acum.
Acest lucru se intampla daca nu schimb rapid si tin ambreajul calcat. Daca schimb rapid(normal ) nu are timp sa scada turatia. Este normal?
Este vb. despre o Insignia 2.0DTH 2010.

Multumesc
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da...așa se întâmplã...probabil are noul soft instalat!
  • cipriancv

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce soft are. eu am luato acum 2 luni. masina este din 2010.
Sa inteleg ca este normal.
Asa ma m gandit si eu ca practic asteapta schimbarea treptei si nu coboara turatia la relantiu.

Multumesc
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
cipriancv a scris:salutare.
Ma poate lamuri si pe mine cineva:
Am urmatoarea problema la schimbarea treptelor am observat acest lucru in oras.
La schimbarea treptelor de viteza turatia ramane undeva in jur de 1500 sau chiar mai sus pentru un timp(cateva sec.) la schimbarea treptei de viteza. Specific ca am masina de cateva luni si nu am observat acest lucru pana acum.
Acest lucru se intampla daca nu schimb rapid si tin ambreajul calcat. Daca schimb rapid(normal ) nu are timp sa scada turatia. Este normal?
Este vb. despre o Insignia 2.0DTH 2010.

Multumesc

Cum sa schimbi treptele de viteza la 1500 rpm ? Mergi cu ea subturata si o distrugi ! Vitezele se schimba cursiv, fara sa bruschezi levierul de comanda...nu te grabeste nimeni si nici nu iti masoara nimeni timpul ! Este firesc sa scada turatia motorului cand treci intr-o treapta de viteza superioara ( asta, daca nu ramai cu piciorul pe ambreaj in timp ce calci acceleratia....caz in care vei ramane fara disc si placa in scurt timp) Wink
Stai mai putin cu ochii pe instrumentele de bord, da muzica mai incet, asculta motorul si iti vei da seama cand este momentul sa schimbi vitezele (la un stil de condus relaxat, la 2500 rpm, e ok). Masina se simte ! Joaca-te cu ea, bucura-te de ce poate sa-ti ofere si nu te stresa....lasa motorul "sa cante"! Ti-ai cumparat masina, nu o sursa de stres!
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ori vrei sa obții 3 l/100, ori te deranjeaza ca urla motorul! Faptul ca e zgomotos nu înseamnã ca-l doare, asa e conceput. Dimpotriva, il doare sa schimbe viteza la 1500 la fel ca la 5000, dar nicidecum nu plinge la 2000-2500.
  • cipriancv

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salutare
Daca citeati cu atentie poate observati( intelegeati) ca nu schimb la 1500rpm ci ca ramane pentru un scurt timp la aceasta turatie. Am observat acest lucru in oras unde in timp ce schimbam de la 2500-3000 am fost nevoit sa franez din cauza traficului din fata. De obicei nu schimb sub 2500-3000in treptele 2-4 dupa ce se incalzeste motorul si sub 2500 cand este rece. De obicei nu frec cutia sau ambreiajul inutil.
Multumesc pentru ca ma invatati si pe mine ca scade turatia la schimbarea superioara a treptelor de viteza😄!
Alceva intrebam.
Multumesc
  • cipriancv

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2015

  • Mesaj Privat
In plus exista un raport de cuplu.
Depinde de tipul de cutie.
Nu inseamna ca daca voi mergeti cu ele in "10000"😁 inseamna ca ii faceti bine. Se aude la ureche cand motorul se simte bine.
Nu cred ca trebuie mers cu el la o anumita turatie dar nici subturat.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E normal sa se intample asa... cand schimbi dintr-o treapta inferioara in una superioara turatia motorului "cade" pe turatia corespunzatoare urmatoarei trepte pentru a proteja transmisia si a face selectarea treptei mai usoara... asa e softul (asta in cazul in care schimbarea de viteza se realizeaza mai lent... daca o realizezi rapid nu mai are timp sa cada turatia).
Ca sa pici la 1500rpm in tr2 trebuie ca in tr1 sa ajungi la 2900rpm, iar tr2 trebuie sa o duci la 2500rpm ca sa cazi la 1500rpm in tr3 samd (conform rapoartelor de transmisie din cutie)... asta la diesel 2.0 cu F40.
  • cipriancv

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc.
Asa ma gandeam si eu ca asteapta schimbarea treptei superioare. Asta cand schimbi putin mai lent.
Atunci cand schimb normal nu are timp sa scada pana in jurul a1500-1700 unde asteapta putin dupa care cade in relantiu.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Scuze daca te-ai simtit atins, nu ne-am gindit ca pare anormal sa nu scada brusc rotatia. Ai folosit de 2 ori in aceeasi propozitie : La schimbarea treptelor de viteza cumva derutant. Am incercat si noi sa ajutam cumva.
  • cipriancv

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nu este suparare.
Cu toti avem de invatat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR