Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • obyy
  • *
  • 4 mesaje
  • din 22 Nov 2015
  • Astra 2012 A17DTR
  • Bucuresti
  • obyy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Servus...am tot cautat topicuri dar nu am vazut, referitoare la curatarea galerie de admisie si/sau a claptei. Mi-am curatat si eu azi vestitul EGR la un opel astra 1,7 cdti/2012/85.000 km. De cateva saptamani imi dadea in nas fie ca era motorul cald sau rece, infundat, infranat, insa problema a fost remediata pe jumatate deoarece ceea ce am vazut in galerie dupa desfacerea EGR-ului nu pot descrie.Acum este totul in regula, insa as dori sa curat si galeria. Ma gandesc ca mai devreme sau mai tarziu vor apare iar probleme, unele chiar mai mari.
Deci si prin urmare va rog sa-mi comunicati cateva contacte pentru Bucuresti fie particulari, fie service-uri cu preturi rezonabile. Merci
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pai erai aproape ! Daca tot ai avut curaj sa te apuci de EGR, inca cu putin elan te apuci si de galerie.
Sau simti lipsa sa fi batjocorit pe banii tai in service ?
  • obyy
  • *
  • 4 mesaje
  • din 22 Nov 2015
  • Astra 2012 A17DTR
  • Bucuresti
  • obyy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Dragul meu, una e sa desfaci 4+2 suruburi cu doua chei (12-13) sa scoti o mufa, total timp 2 min. mai pui frecatul propri-zis si remontatul 1-2 ore, iar alta este galeria, clapeta..
Sincer aveam de gand, insa sunt de scos multe si m-am lasat pagubas. Stau la bloc, nu am spatiu sa ma desfasor, iar timpul imi este pretios asadar la sugestia unui forumist, am dat azi cateva telefoane, iar raspunsul a fost sec 400 - 450..ex. auto a...etc...
Sezonul rece e pe cale de a veni, asadar cred ca o las pentru primavara. Si totusi...namolul de pe galerie..nu-mi da pace..
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Curaj...... !
Smile
Si eu stau la bloc si ma chinui in parcare cu mucii la nas.
Si am inceput primele demontari cu semne facute cu marker, notari pe hartie si poze cu telefonul. Dar nici 450 lei n-o sa platesc pt o galerie admisie demontata !
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Daca bine stiu, pentru demontarea admisiei trebuiesc demontate o mie si o suta de anexe, rampa comuna, tevarai, clapeta acceleratie, egr si cred ca si distributia.... avand in vedere la cate surubururi sunt mai bine platesc 450 de lei la service.
  • obyy
  • *
  • 4 mesaje
  • din 22 Nov 2015
  • Astra 2012 A17DTR
  • Bucuresti
  • obyy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Nu se ajunge atat de departe...si anume la distributie..in ceea ce priveste ,, o mie si una de anexe" da-mi voie sa nu fiu de acord. Ca sa ma exprim mai plastic, toate sunt la indemana cel putin la mine.
Un individ cu minime cunostinte de logica mecanica, si asistat de propria-mi persoana nu i-ar lua mai mult de 1,5 ore (demontat-montat, incluzand si pauzele de cafea, tigara), la care se mai adauga si curatatul.
Service-urile in aceasta perioada lucreaza la capacitate maxima datorita gumelor de iarna, prin ianuarie o sa se indeletniceasca cu datul zapezii, daca o sa fie si aia, de nu..se vor baga si la o curatatul admisiei.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
M-as bucura sa iti ia doar o ora jumtate dezasblat-asblat, dar ma cam indoiesc
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
obyy a scris:
Un individ cu minime cunostinte de logica mecanica, si asistat de propria-mi persoana nu i-ar lua mai mult de 1,5 ore (demontat-montat, incluzand si pauzele de cafea, tigara), la care se mai adauga si curatatul.
Service-urile in aceasta perioada lucreaza la capacitate maxima datorita gumelor de iarna, prin ianuarie o sa se indeletniceasca cu datul zapezii, daca o sa fie si aia, de nu..se vor baga si la o curatatul admisiei.

Demontarea admisie la Z17DTH/L ar trebui sa dureze cam 2 ore demontat + 2 ore montat.
Intr-adevar la DTJ/R se simplifica un pic treaba deoarece rampa comuna este desupra admisiei + ca s-au gandit la pozitia imposibila a suruburilor prezente pe admisia de DTH/DTL pozitionandu-le intr-o zona mai accesibila DAR timpul de 1.5 ore mentionat de colegul mai sus este cam tras de par . Un 2 ore jumate tot dureaza.
P.S. Tre` sa fii masochist sa stai in ploaie la 3 grade Celsius sa cureti admisia...
Skip ads

  • obyy
  • *
  • 4 mesaje
  • din 22 Nov 2015
  • Astra 2012 A17DTR
  • Bucuresti
  • obyy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Dragilor usor se patineaza spre polemici, iar subiectul cade in derizoriu si zau ca nu am chef.
Eu ceea ce am vrut de la unii dintre voi a fost sa aflu date, contacte despre persoane, service-uri. Si am aflat...lecturand mai bine acest topic.
Timpul estimat de mine s-a datorat in urma vizionarii unui clip cu dezmembrarea unui motor identic cu al meu si inlocuirea pe un altul. A fost o PARERE....si nimic altceva.
PS. Nu stau in ploaie...ci intr-un birou la 24 grade, iar masochist imi place sa fiu, in pat cu cine merita.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiam ca ai aceeasi experienta cu vreun tip din clip care are 2500 de scule si 2500 de zile lucrate ca mecanic....
Pana una alta, timpul de demontare si montare nu exista in TIS-ul cela?
  • Peska

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut.

Intentionez sa curat si eu EGR-ul la masina concediul asta. Totusi am si o intrebare referitoare la curatarea lui si v-as multumi pentru ajutor. Garniturile acelea de metal de la EGR, se curata si se pun la loc sau se schimba? E prima oara cand il desfac. Masina e J, 1.7.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La masina mea le-am curatat si le-am pus la loc.
Dar fasaia pe la una dintre ele.
Am demontat din nou dupa un timp si am pus vaselina.
Acum totul pare ok, nu mai sufla, dar cu prima ocazie imi cumpar unele noi si le pun pe toate noi...
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Peska a scris:Salut.

Intentionez sa curat si eu EGR-ul la masina concediul asta. Totusi am si o intrebare referitoare la curatarea lui si v-as multumi pentru ajutor. Garniturile acelea de metal de la EGR, se curata si se pun la loc sau se schimba? E prima oara cand il desfac. Masina e J, 1.7.


mai bine le cumperi si daca ai si alte garnituri din cauciuc la care umbli e bine sa le schimbi si pe acelea ca e mai sigur si nici nu costa mult. foloseste si gasket inainte de a pune garniturile, unul rezistent la temperatura. succes
  • Peska

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Am vazut ca exista un silicon rezistent la temperatura, pentru etansare, la tuburi de 50 - 100g. Cred ca la asta te referi prin termenul gasket?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
o fi rezistent la temperaturi mari, dar trebuie sa ai grija sa nu curga in interior (sa nu intre pe admisie si sa faca alte prostii).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR