Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Gabriel96

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu inchizatoarea de la usa spate vectraB din 96. Fiindca nu functioneaza deloc de la centralizata si mergea numai manual, in urma discutiilor de pe acest forum am vrut sa vad care e problema. Am demontat inchizatoarea complet, am verificat si curent primeste de la centralizata. Dar nu stiu cum sa desfac sa vad motorasul din el. Are un capac ametit de plastic care nu vrea sa iasa. Stie cineva cum se desface?
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am desfacut si eu un actuator de la Vectra B dar nu mai stiu exact cum. Se desface destul de usor pana a inceput sa tina. Nu stiam unde tine si era un bolt. Facusem si niste poze sa nu uit cum se face. Daca le gasesc o sa le postez aici sa te ajute. Wink
  • Gabriel96

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ti-as fi recunoscator pentru ele. Am incercat din toate partile dar nu cedeaza. Mai mult tine ceva in parta unde e acel bolt cu arc de la broasca. Am si invartit de el sperand ca e cu filet dar nimica. Deja s-au rupt si bucati din marginea de plastic si nu-mi dau seama unde si ce-l tine... help
  • ologute

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am pus pe poza ta unde este nitul... cu bormasina cu un spiral de grosimea nitului ii "spargi" capul pana treci de plastic ..apoi ar trebui sa iasa usor ... dupa ce scoti cureti usor marginea de plastic cu un cutit sa nu "tina" cand recapsulezi. eu nu am mai pus nimik in locul nitului si merge OK ..altii zic ca au scos nitul si au pus un surub delicat cu cap ingrobat in locul lui . vezi si tu ..insa de iesit iese usor ..numa sparge nitul ala cu un spiral... vezi ca in imaginea mea modificata nu se mai vede nitu asa bine ..insa vezi ca in poza ta eu lam vazut ,,este exact akolo unde am facut eu semnul ! ..OOPS! era sa uit ..vezi ca jos unde are "dintii" aia de fier e unul putin indoit peste capacul de plastic ..sa nu uiti sa-l indrepti!




Skip ads

  • Gabriel96

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
I-ti multumesc mult pentru informatie. Cred ca in week o sa-l desfac pentru ca nereusind sa-l desfac am montat-o deja inapoi asa cum era. Multumiri inca o data.
  • radu g

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am avut aceeasi problema, de obicei e de la a 2-a apasare a inchiderii, blocarea totala, acuatorul nu detecteaza usa bine, yo am rezolvat cu un vecin, acum MERGE Smile
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
va salut stimati colegi, am avut si eu o problema cu actuatorul dreapta spate la opel vectra b, nu mai inchidea si deschidea decat manual de-si tensiune exista, deci cum am rezolvat? am dat jos actuatorul si pe urma am urmat sfatul colegului olgute dar in continuare am facut niste poze pentru a veni in sprijinul si altor colegi care au probleme cu actuatoarele . Am spart nitul cu un burghiu cu acelasi diametru ca si nitul.

dupa care am desfacut cele trei suruburi
in continuare am desfacut cele doua capace si iata cum arata interiorul desfacut bucati, problema de nu se inchidea si deschidea era de la contactele dintre motoras si cablaj le-am curatat si actuatorul este din nou functional asa ca il tin de rezerva, daca cumva am gresit rog un moderator sa stearga tutorialul sau sa-l mute unde trebuie va salut cu respect.
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
merge desfacut de pe exteriorul usii sau trebuie data jos fata de usa si scos pe interior?
Skip ads

  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Numai pe interior , trebuie sa dai fata de usa (tapiseria de pe usa ) jos, vezi ca sub maner este o siguranta ascunsa eu am improvizat un fel de carlig dintr-o sarma subtire si mai otelita cu care am scos siguranta, pe urma manerul iese usor, ai sa te mai chinui un pic dupa ce desfaci suruburile de la actuator sunt chiar alea de la broasca , ca sa scoti motorasul afara va trebui sa slabesti un pic sina pe care culiseaza geamul, daca nu slabesti sina o sa te chinui de o sa-ti sara capacele.
  • leonashp

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mircea v a scris:Numai pe interior , trebuie sa dai fata de usa (tapiseria de pe usa ) jos, vezi ca sub maner este o siguranta ascunsa eu am improvizat un fel de carlig dintr-o sarma subtire si mai otelita cu care am scos siguranta, pe urma manerul iese usor, ai sa te mai chinui un pic dupa ce desfaci suruburile de la actuator sunt chiar alea de la broasca , ca sa scoti motorasul afara va trebui sa slabesti un pic sina pe care culiseaza geamul, daca nu slabesti sina o sa te chinui de o sa-ti sara capacele.


Salut. Am facut exact cum ai precizat numai ca ....nu am slabit un pic sina pe care culiseaza geamul.....M-am chinuit vreo 2 ore sa-l scot, dar fara noroc, si m-am apucat sa il montez cum era...macar sa ramana portiera functionala "manuala", si surpriza: mi s-a blocat yala pe pozitia inchisa cu portiera deschisa, si nu mai reuseam sa inchid portiera. Am bagat o surubelnita prin exteriorul yalei si s-a deblocat, si iarasi surpriza: nu stiu unde naiba m-a mancat si am inchis portiera si am ramas cu usa blocata si inchisa, tapiseria data jos. am incercat sa trag de tija care intra in 'cutia' aia neagra si am tras pana cand a sarit din locasul ei, din exterior nu merge si nici din interior de maner. asa ca am ramas cu usa blocat si cu ''cutia' prinsa intrun surub.
Ai idee cum pot deschide portiera? Oare daca sparg cutia reusesc sa ajung la yala?
Astept solutii.PLS HELP!
am uitat.....am o vectra b 1.6 16v 97.
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai data jos tapiseria este bine urc trei poze cu un actuator. in prima imagine ai sa vezi actuatorul in pozitia inchis, parghia pe care o vezi de sus trebuie sa o impingi cumva spre dreapta ca sa se deblocheze, vezi ca o sa te cam chinui un pic , actuatorul tau este montat si de aia, incearca sa bagi tija in locasul ei, incearca cu o surubelnita lata daca nu poti sa fixezi tija in gaura. ca sa iti fie mai usor scoate bancheta pe usa cealalta asta ca sa ai spatiu, oricum te vei chinui un pic dar nu are rost sa spargi nimic, cine stie ce minune mai faci Rolling Eyes

p.s nu pot sa urc si a treia poza , vezi ca dupa ce ai impins parghia aia in pozitia deblocat ca sa o deschizi trebuie sa mai tragi de o parghie de culoare verde in poza se vede cea de deasupra dar mai este una care nu este vizibila in poza , de aia trebuie sa tragi, sper ca informatiile au sa te ajute, cu respect.
  • leonashp

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mersi mircea v pentru solutie....dar tot ieri cand incercam sa deblochez usa tija era prinsa .....am impinso spre dreapta...pana cand a sarit ....am pus-o din nou la loc si iar am incercat si din nou aceeasi problema,iar a sarit. nedumerirea mea e ca nu stiu de care parghie tre sa mai trag dupa ce imping tija aia spre dreapta...
Cu respect.
Skip ads

  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Uite 2 imagini din care poti sa-ti dai seama unde trebuie sa apesi pentru deschidere., sper ca te ajuta.
  • leonashp

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Aaaa....aia e parghia care e actionata de manerul din exteriorul portierei....eu ma gandeam ca ii sarit vreun arc.
ms mult.
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Te rog sa-mi spui daca ai reusit sa rezolvi problema, cu stima
  • leonashp

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mircea v a scris:Te rog sa-mi spui daca ai reusit sa rezolvi problema, cu stima


Ramane sa ma bag la ea saptamana viitoare, e cam mult de lucru si nu prea am timp weekend-ul asta
  • tzugui23

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o problema cu inchiderea la un Vectra B. A ramas usa stanga spate blocata si nu se mai deschide nici din interior si nici din afara. Am incercat toate metodele prezentate mai sus si niciun rezultat. Astept o solutie de la voi. Va multumesc!
  • ionutirimia

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2012

  • Mesaj Privat
mi sa blocat si mia portiera spate dreapta si nu se deschide nici din interior nici din exterior.am tras de toate parghiile si nici un semn ce pot face nu pot da nici yala jos ca nu pot deschide portiera.stie cineva vreo modalitate
  • co5tyy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut.ai mai rezolvat problema ? ca am patit si eu la fel
  • ionutirimia

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ca sa o desfaci ai patru suruburi pe capete si un nit pe mijloc
cauti o bormasina usoara cu un burghiu de 4 si gauresti usor nitu doar putin si se desface usor
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR