Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • StaRFloriN

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Buna,am iesit cu masina la plimbare si ii dau a 2-a si incepe sa se tureze puternic...care ar fi explicatia?Si nu doar cand ii dau a 2a,dar nu tot timpul se tureaza,are anumite momente...Astept pareri Very Happy
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
trage aer fals pe undeva sau patineaza ambreiaju
da mai multe detalii
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ambreiajul cupleaza si decupleaza motorul de la transmisie. deci, in mers, daca pastrezi aceeasi treapta de viteza, tu nu folosesti ambreiajul, drept urmare ambreiajul nu are nici o treaba in acesta discutie. Probabil senzorul de acceleratie sau cel numit ,, pas cu pas ,,. Si mie mi s-a intamplat o singura data, anul trecut, cand s-a accelerat singura de la 1000 pana pe la 3000, dar fiind caz singular, nu m-am mai gandit la asta.
  • catalin-g3

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Test pentru ambreiaj: mergi constant cu 60km/h in treapta 4, accelerezi brusc. Daca motorul se tureza dar masina isi pastreaza mersul costant inseamna ca patineaza ambreiajul.
Daca trage aer fals, de multe ori se aude un fasait.

La problema ta e posibil sa fie de la ambreiaj. Ai reglat vreodata cablul? Pedala de ambreiaj sta cam cu 2 cm mai sus de cea de frana. Normal se regleaza sa fie la o anumita distanta de podea. Din pacate nu am la indemana manualul ca sa iti spun valoarea exacta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR