Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare colegi!

A venit vremea sa schimb distributia masinii, insa nu sunt foarte sigur ce anume sa cumpar, fiind prima data cand achizitionez asa ceva. M-am orientat catre acest set de distributie, insa nu stiu daca se potriveste.

Detalii masina: C 14 NZ, 1.4i 44KW 60CP
Exista vreo metoda prin care pot afla?
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
da, exista o metoda
te duci cu cartea masinii intr-un magazin de piese auto si 99,9% iti vor da exact ceea ce ar trebui pt masina ta
nu cred sa difere preturile foarte mult fata de ce gasesti tu pe internet
in plus ai si siguranta ca in caz ca ceva nu se potriveste sau nu este conform, iti vor inlocui piesa sau returna banii
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si mai potoliti-va cu cumpararea de piese de pe net de la firme fantoma!
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
O sa merg intr-un magazin auto sa vad exact ce rezolv, desi ma indoiesc de faptul ca se va uita cineva pe cartea masinii si-mi va garanta potrivirea pieselor. Din cate stiu, garantia tine doar de conformitate, nu si de compatibilitate.

Mie nu-mi pare respectivul magazin ca fiind fantoma, sincer. Are toate datele expuse si mai mult, acestea se verifica. Nu incerc sa-i fac reclama, insa nu vad un motiv pentru a se face anti-reclama unei entitati legitime.
Skip ads

  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
De ce te indoiesti atata de magazine ? In magazin faci cum vrei tu, banii sunt la tine . Pe internet stiu ca lucrurile stau altfel .
Crezi ca toti posesorii astia de masini din tara asta, de opel si nu numai, evita magazinele si gandesc la fel ? Sau restul posesorilor de masini care cumpara din magazin sunt niste ... ?
Da, garantia tine de conformitatea pieselor in concordanta cu datele inscriptionate in cartea masinii, ceea ce inseamna ca tine si de compatibilitate, atata timp cat nu s-a intervenit asupra masinii, schimbandu-se anumite piese cu altele neconforme sau intreg motorul, de-a lungul timpului .
De curiozitate, cei de pe internet ti-au asigurat si compatibilitatea ? Sunt ei cumva ''mama omida'' ?
Referitor la fantoma sau nu, prea putin ma intereseaza . Sunt banii tai ...
Sunt un pic ironic, dar de fapt nu vreau decat sa te sfatuiesc cum este cel mai sigur sa procedezi .
De fapt nici nu stiu de ce iti scriu . O sa ma opresc aici.
Sper ca nu ai deschis acest subiect doar de dragul de a sporovai si tu pe aici ...
Concluzie : fa cum crezi tu ca este mai bine pt tine
Bafta
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am deschis subiectul ca sa cer un sfat. Cred ca asta este si motivul pentru care mi-ai raspuns, nu? Sa-mi oferi un sfat. O sa merg in magazin, sa vedem cu ce vin acasa.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sau cauta un depozit de piese auto. Aia vor sti mult mai sigur ce ai tu pe masina si iti vor da ceva conform.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
iti merge orice distributie de opel 1,2 1,4 1,6 doar cele 8 valve. merge si cea de cielo 1,5 8 valve absolut perfect. sunt exact aceleasi distributii.
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am mers la magazin cu cartea masinii in mana dreapta, iar impreuna cu vanzatorul de acolo am alcatuit urmatoarea lista:



Piesele se potrivesc, a fost verificata seria motor si seria sasiu. Cum vi se pare? Fiind relativ nou in ceea ce priveste mecanica, va intreb: am omis vreo piesa? La momentul respectiv nu l-am intrebat pe vanzator, insa am citit pe aici de rola ghidaj, insa n-am vazut-o inclusa in vreun kit de distributie.

Cine ma lamureste si pe mine? Smile
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Schimba acea rola INA.
Sunt destul de proaste.
Pe mine rola m-a lasat dupa ~10.000 de km. Dupa aceea am tot citit pe net si multi se plang.
Din cauza acelei role a trebuit sa schimb curea+rola.
  • mulahul

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Distributia o schimbi tu ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR