Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Verifica nivel ulei cutie si reglaj timonerie, daca tot nu vrea ai simering de V belit, se intampla des sa pice impreuna cu rulment care o sa-l vezi vanat. Asa numitul 'noroc' e ca trebuie desfacut doar capacul de V nu si toata cutia.
Skip ads

  • laureti30

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2012

  • Mesaj Privat
multumesc...,inainte mergea in a v a dar agata un pic,dupa ce am dat cu sprei de rugina sub capota ....,a doua zii nu a mai vrut sa intre in a v a decat fortat de am crezut ca rup schimbatorul....
  • morarmihai O.A

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2012

  • Mesaj Privat
sunt noul posesorul a unui opel agila 1.0 din 2002 si as vrea sa schimb maneta de la cutia de viteza originala cu cea din poza...am vazut mai multe poze cu agilulele care au maneta asa ca in poza...am incercat sa caut piesa peste tot si nu gasesc... puteti sa ma ajutati?unde se gasesc?sunt luate de la alte modele?
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am citit cred ca de 3-4 ori acest capitol si tot nu am inteles unde anume caut sa vad uzura sau cum o depistez. Ca trebuie curatat si gresat asta am inteles. Ce portiune se uzeaza mai exact? In poza aceea este neclar ce segment din plastic are tendinta de uzura. Componenta din fier cu cele 2 bile se uzeaza? La mine jocul este destul de mare dar nu cunosc daca este joc sau parghiile respectiv arcul nu mai faciliteaza revenirea manetei la punctul 0. La mine se joaca la o scara de 3/10 de cum joaca la o dacie 1300 uzata. Dar cu toate acestea nu am absolut nici o problema la introducerea in viteze. Asta si faptul ca se apropie de 300k si presupun ca este cea mai veche de pe aceste plaiuri. Ma astept la surprize.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uzura apare mai inatai la nuca, pastic alb si nuca gri inchis. Daca merge tras in sus de schimbator ai uzura. Curatare-gresare se face la 2-4 ani, de obicei cand nu ai ce face sau umbli la reglaj frana de mana.
  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am si eu problema cu jocul din maneta schimbatorului de viteze. Se poate cumpara bucsa aceea, sau piesa uzata datorita careia exista acest joc? Se poate remedia acest ''balanganit''? Daca da va rog sa-mi dati un cod pentru aceasta piesa.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu vei gasi decat bloc schimbator complet si doar pe orignal, cam scump. La second ai sanse de unul fara joc, daca nu gasesti am eu unul care sta degeaba.
Pe prima pagina ai poze cum se desface si unde poate aparea uzura. Incearca sa pui un adaos ceva sa o scoti, asa fac samsarii.
  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
O sa incerc sa remediez situatia cumva, dar sunt convins ca o sa fie de scurta durata dupa care v-a revenii problema. Cred ca cel mai bine ar fi sa-l schim! Se poate sa-mi spuneti cat ma costa cel de la d-vs,daca spuneti ca este ok?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Schimbatorul are joc sus deci pe maciulie de maxim 5mm stanga-dreapta sau inainte-inapoi, peste aceste valori adica uzura la nuca si nu intra in viteza e de schimbat sau daca are joc vertical. Perfect bat nu va fi niciodata, nuca are nevoie de putin joc la fel si restul, daca multiplicam cu lungimea lui cam asta obtii, maxim 5mm. In mers nu trebuie sa se balangane dupa cum accelerezi, simti in el motorul si atat. Balanganeala mai mica e la cele cu tija schimbator scurta, gen Corsa sau Astra etc. Si la ele este dar cam 3mm, vorbesc de cele bune. Daca la nuca in loc de vaselina gasesti praf sau 'fulgi de sapun' clar ca e uzat. Cei de la Astra/Vectra au facut tot felul de improvizatii, sticle pet decupate, nuci la strung etc dar improvizatia ramane improvizatie, vezi la cum sa sau tutoriale.
Am cautat schimbatorul pe balcon, este complet cu soclu, burduf, maciulie cu uzura de parca e noua, pret 150lei. Nu are joc, cred ca au ale mele joc mai mare dar sa fac mutari si sa vand uzuri nu am chef. Nu neg ca ai gasi mai ieftin dar cum a stat bine mersi 3 ani mai poate sta inca atat.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Folosesc adaos din sticla pet decupata de vreo 5 ani si functioneaza fara nici cea mai mica problema si astazi.
  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Domnule dancuciureanu este foarte buna oferta d-vs. O sa iau piese cand fac rost de bani.
  • coste

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
PL500 a scris:Folosesc adaos din sticla pet decupata de vreo 5 ani si functioneaza fara nici cea mai mica problema si astazi.


Imi puteti spune si mie cum ati pus acel adaus la bila schimbatorului ca as incerca si eu sau daca puteti face si o poza e perfect. Embarassed
Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate operatiunea am facut-o cu ceva timp in urma, foto nu prea am cum sa fac (pe
frigul asta nu mai demontez).
Postez aici o fotografie de-a lui Dan:
.
Am folosit o portiune de sticla pet mica, din care am decupat o forma asemanatoare unui iglu, asa cum
este cochilia superioara (cea alba care apasa pe nuca). Am decupat de undeva din zona gatului sticlei,
eventual incercati sa gasiti o sticla cu dimensiuni adecvate.
Aici nu-mi mai amintesc daca am intercalat aceasta piesa intre cochilia alba si cea de cauciuc
sau intre aceasta din urma si suportul negru din plastic de desupra, in niciun caz nu venea in
contact cu nuca de pe tija schimbatorului.
Ca sa stranga pe nuca am polizat (cate putin, pe incercate si probate) baza cohiliei albe
(zona marcata cu rosu in foto).

L.E.: In definitiv ar merge orice adaos (banda izolier, cauciuc subtire, cauciuc siliconic) care are ca
scop sa preseze mai mult cochila alba (ajustata corespunzator la baza) pe bila.
  • coste

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Timis
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles, eu am pus niste bucati de plastic de o stricla de cola dar am pus intre buca schimbatorului si acel plastic alb. Prima data ma gandeam sa polizez din plasticul acela alb sa stea mai presat pe nuca dar dupa ma gandeam ca poate polizez si nu o sa mai mearga bine.
Cand prins o zi cu soare o sa iau o pola si o sa incerc sa vade ce reusesc sa fac ca deocamdata merge destul de bine si cu acel adaus intre nuca si acel plastic alb. Multumesc pentru raspuns.
  • gheorghe ursan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Detin un Opel agila 1.2 si de cateva zile nu mai merge bine schimbatorul de viteza.Am citit ce scria pe forum si m-am apucat de demontat timoneria din masina de sub maneta schimbator.Ce am gasit puteti vedea in fotografiile atasate.Momentan ma aflu in germania si o sa incerc sa caut piesa defecta,se pare ca sa dus garnitura din acea nuca(posibil sa fie o problemaa astaa?) si inca ceva:exista la cablul de mers inainte inapoi un joc si nu stiu daca e normal.Am facut doua foto cu distanta jocului.Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturiiii,Sunt mai nou in ale mecanicii.Multumesc mult.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cumpara o timonerie completa de la dezmembrari.
  • gheorghe ursan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru promtitudine domnule dancuciureanu si pentru sfat.Spuneti-mi daca puteti ce se intampla daca merg cu masina asa fara sa schimb nimic pana reusesc sa cumpar o timonerie noua sau second daca oi gasi aici in germania.Am incercat sa evit service auto deoarece aici e foarte scump dar daca nu am alta solutie voi apela la ei.Multumesc inca o data.
  • gheorghe ursan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
P.S poate stie cineva cum se numeste TIMONERIE in germanaaaaaa sau ceva de genul? Pe net numa prostii imi traduce.Multam fain.
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Bafta!
http://shop.afterbuy.de/ANT...l/a41382214_u917/

  • gheorghe ursan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc tare mult pentru ajutorrrr.Am dat deja comandaa.Si sper,o ultima intrebareee,as putea sa schimb singur toata timoneriaaa(am cautat dar nu am gasit nici un tutoriall).E complicat tareeee,(nu de alta dar de banii ce ar trebui sa ii dau la manopera la service in germania as cumpara si eu un mielut ca tot sunt aproape pastele).Multumesc mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR