Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
razor84 a scris:Am echilibrat rotile fata spate dar tot trepidaeaza dar nu la fel de tare.problema este ca și când pun frânã mai tare la viteza de peste 160 trepidaeaza volan și nu știu de ce, cu cine am vb. spune ca tot din roti. Mai mã duc sãptãmânã ãsta la cineva în Chitila sa vãd ce spune.


Daca te duci la servicul de cutii de viteza NU O FACE ! Sunt niste imbroboditori, jepcari sa nu folosesc cuvinte mai urate iar pe mine m-au tinut blocat 10 ore si n-au rezolvat problema . Erau 100% convinsi ca daca schimba uleiul din cutie se vor elimina socurile din blocul de valve....niste ...fraieri ca mine le umfla buzunarele....
Skip ads

  • costin-flavius

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceeasi problema.....ma dispera treaba cu tremuratul volanului.am echilibrat rotile la vreo 10 centre diferite....nimic...am schimbat si cauciucurile,parca mai disparuse din vibratii.intr-un final am decis sa merg la reprezentanta opel Focsani sa vad ce are masina si s-a constatat ca aveam o roata foarte putin ovalizata,pe care culmea nu o vazuse nici unul din cei care au echilibrat rotile.Am cumparat 2 jante noi,le-am montat pe fata si au disparut problemele.Aveam tot felul d idei....ca ar fi de la motor,brate..sau alte chestii!Acum ma bucur pe deplin da masinuta mea si la viteze de peste 130km/h Smile
  • robertexe

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
si eu am aceasta problema, daca depasesc 120 incepe masina sa tremure dar cred ca este din cauza anvelopelor


  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
mai bine un sh de firma decat o anvelopa noua chinezeasca la 1/2 pret ! tristar, sunny, buny, fully....
Iar la rotile de iarna...nu faceti compromisuri ...
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Atentie la noroiul ce se aduna la interiorul jantei, poate fi cauza vibratiilor la viteze mari. Pentru cei ce vor anvelope de calitate la preturi chinezesti le recomand anvelopele NEXEN.
  • Freighter

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nexen sunt coreene si nu sunt deloc rele, vedeti si: http://blog.anvelopemag.ro/...tavia-si-vw-polo/

Sper sa nu se considere reclama
  • robertexe

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Ce anvelope ma sfatuiti sa iau? (225/55/R17)
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
robertexe a scris:si eu am aceasta problema, daca depasesc 120 incepe masina sa tremure dar cred ca este din cauza anvelopelor



Daca plimbi palma pe cauciuc spre spatele masinii si simti ca agata atunci ai ceea ce se numeste dinti de fierastrau. Ar trebui sa auzi si ca huruie progresiv de la viteze mici 20 kmh, si atunci e normal sa vibreze la viteze mari. Daca e relativ neted si nu ai bulboane proabil e mecanica problema.
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
robertexe a scris:Ce anvelope ma sfatuiti sa iau? (225/55/R17)


Da, Nexen N'Fera Su4, au caracteristici de top la pret entry level. Laughing
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
robertexe a scris:si eu am aceasta problema, daca depasesc 120 incepe masina sa tremure dar cred ca este din cauza anvelopelor



Vad si eu ca ce ai pozat, santurile cauciucului sunt crapate de negura timpului, la cate cicluri cald rece sa reziste si ele ?
Eu am un set de Dunlop Egle F1 bune 70 % dar din cauza timpului , 6-7 ani au inceput sa uruie ca niste rulmenti stricati....
  • robertexe

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Au ceva ani. Am vrut sa dau comanda de unele noi dar m-am lovit de alta problema. Dupa ce i-am spus toate datele masinii plus dimensiunile anvelopei, vanzatorul(era femeie:)) ) m-a intrebat daca vreau XL sau normale. Aici este problema pentru ca nu a stiut sa ma lamureasca ce inseamna normal sau XL. Ma poate lamuri si pe mine cineva cum sta treaba cu xl sau normale? Merci frumos
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Adica are marginile intarite. Rezista mai bine la gropi dar sunt si mai zgomotoase un pic, totusi eu am optat pe XL.
Skip ads

  • robertexe

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Merci frumos de lamurire. Am primit o oferta destul de tentanta la anvelopele RIKEN MAYSTORM2 B2 XL si trebuie sa specific ca nu as da prea mult pe ele ci doar sa ma tina pana le schimb cu cele de iarna. Din ce am citit sunt cat de cat oke.
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:mai bine un sh de firma decat o anvelopa noua chinezeasca la 1/2 pret ! tristar, sunny, buny, fully....
Iar la rotile de iarna...nu faceti compromisuri ...


Am verificat si eu rotile aici in Norvegia , 70 de euro degeaba ,ca ala mi-a spus ca e posibil ca din cauza calitatii cauciucului sa se toceasca inegal si nu le poate nimeni echilibra pe circumferinta asa ca , cel mai probabil altele noi si de firma decat chinezesti , noi dar ieftine. Si nu am decat vreo 10k cu ele. Inca mai cred ca este si de la volanta vibratia , abia astept sa o schimb acasa sa elimin si asta. In rest , motorina sa fie ca merge brici
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
robertexe a scris:Merci frumos de lamurire. Am primit o oferta destul de tentanta la anvelopele RIKEN MAYSTORM2 B2 XL si trebuie sa specific ca nu as da prea mult pe ele ci doar sa ma tina pana le schimb cu cele de iarna. Din ce am citit sunt cat de cat oke.


Nu lua din astea, mai pune 100 de lei pe bucata si cumpara ce ti-a recomandat colegul iso, Nexen N'fera Su4.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu acum i-am dat de capat. Azi am schimbat planetara pe partea dreapta si am scapat de chin. problema e tripoda care se duce si bineinteles ca nu se gaseste separat ci planetara cu totul care e doar 3600 de lei, dar nu am dat atat pe ea desi aveam banii, dar nu i-am vazut rostul la pretul asta si am luat cu 700 de lei din dezmembrari una cu garantie si fara pic de joc si acum e O.K. Asa ca e bine ca cei care au problema asta sa verifice tripoda dar nu pe elevator ci ridicata pe o rampa, ca masina sa fie in pozitie de mers si sa tina cu o mana blocat arborele planetar ce intra in cutrie, iar cu cealalta sa verifice jocul la tripoda.
  • razor84

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am schimbat și eu ambele planetare și tot face.😠😠..
Am mai vb.cu cineva de la Di-Bas și spus ca dacã am schimbat și planetarele problema vine din cutie.😤😠😠
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Se poate sa fie atunci o problema la grupul sateliti.
  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salutare tuturor!
ma alatur si eu celor "tremurati" cu o problema din gama vibratiilor inexplicabile.
am cumparat acum 2 luni o vectra c break cu trepidatii sacadate, deci nu continu. apar pe la 100-110 si se mentin dupa 140km/h.
am schimbat rotile cu cele pe cealalta vectra si trepidatiile sunt la fel, nici o schimbare. rotile echilibrate la garage diferite.
ce am constatat e ca masina a fost avariata fata stanga (bara si aripa schimbate). asa ca am schimbat in prima fata butucul stanga fata. nici o schimbare.
ce am observat dupa, e ca avand un pasager de 100kg in dreapta trepidatia s-a mutat la 140-150km/h, insa volanul continua sa vibreze nitel. acceptabil zic eu, ca nici drumurile nu sunt perfecte.
asta ma duce cu gandul la planetare. dar care? stanga ca afost lovita sau dreapta?
ce ma omoara e trepidatia sacadata. in mod normal ceva dezechilibrat ar trebui sa produca o vibratie continua si nu sacada. am mai citit la cineva ca avea problema dar nu am vazut si rezolvarea.

a mai patit cineva trepidatii sacadate?

numai bine
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Anvelopã ciupitã(gâlmã), echilibrare , butuc/rulment. În viraje se aude huruind? Geometria e ok?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR