Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salutare mihaidarie
geometria e facuta. singura deviatie e unghiul de fuga ... +4.35' stanga si +3.05' dreapta, fata de valorile standard 1,55' cu 3.25'....
setul original are anvelope noi pe fata, setul 2 are anvelope rulate de anul trecut, uzate uniform (shimbate fata/spate la 5000km).
ambele seturi de roti echilibrate in service-uri diferite.
butuc stanga schimbat.
joc foarte mic in planetare.
nici un huruit, nici un zgomot.
amortizoarele testate, foarte bune, 0% diferenta stanga - dreapta fata, 2% diferenta stanga-dreapta spate.
in majoritatea virajelor pe dreapta, la 120km/h trepidatia e mai pronuntata iar volanul vibreaza puternic.
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Problemele sunt la roata stânga fațã dar și spate. Am pãțit sã am o gâlmã micã în anvelopã de pe spate, cu toate ca pe fațã aveam noi,echilibrate,geometrie,etc. Tot tremura și a fost vina anvelopei de pe spate. Deci, verifica bine și anvelopele spate, roatã stânga fațã și în final vezi planetara stânga poate a fost lovitã puternic. Mergi prin eliminare dar sã fii sigur ca e bn sau nu.
  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
rotile le-am permutat intre ele toate 8. trepidatia e aceeasi.
la planetara ma gandesc si eu. e urmatoarea pe lista schimbarilor.
ce ma omoara e trepidatia sacadata, si nu continua. de parca as trece peste liniile alea transversale de avertizare ... creste trepidatia, ajunge la un maxim, se reduce, liniste 2-3 secunde si iar incepe ciclul.
o sa mai fac un test cu un coleg de 115kg ca pasager in fata apoi in spate dreapta si apoi spate stanga.
merci Wink
  • sudcraiova

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut, si eu am schimbat ieri caucucurile 195/65/15 am avut de vara pe lea 195/60/15 si acum imi atinge pe undeva ?! iar la 130 trepideaza voalanul
Skip ads

  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
1.Pai banuiesc ca le-ai echilibrat, nu? Si eu am avut probleme si era din cauza echilibratului.

2. Diferenta e de 19.5 mm pe inaltime( 195/65/R15 are 634.5 mm inaltime de jos si pana sus iar 195/60/r15 avea 615 mm). Ai suspensie sport? Ca ceea ce ai pus acum pe masina e mai inalt cu doar 19.5 mm...
  • sudcraiova

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
John azi le-am echilibrat la o vulcanizare mai buna , de la 40g pe roata aia imi puse'se 100g ! Am rezolvat treaba dar parca tot vibreaza pe la 140 asa
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Dacã tot Îți pare cã vibreazã încearcã sã schimbi roțile între ele (fațã cu spate) și vezi cum e...e posibil sã ai o galma pe una din anvelope...Ai trecut pe încãlțãrile de iarnã sau încã pe cele de varã?
  • sudcraiova

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Doar ce am cumparat incaltari de iarna la ea sh , cele de vara imi faceau pe la 150/160 cam asa
Skip ads

  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Daca cele de iarna sunt SH,e foarte probabil ca unul sa fie tocit neuniform sau sa aiba o galma,iar galmele se depisteaza mai greu...Oricum iarna nu ai de ce sa mergi cu 140 km/h, te limitezi si tu un pic si la anul pui si iti iei cauciucuri noi , cu garantie, ca in caz de ceva sa le poti da inapoi si sa iei altele.
  • razor84

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Și eu am aceasta problema cu trepidația la 140 pana pe la 160km/h și nu cred ca este de la cauciucuri (ale mele sunt noi)cred ca este o problema la insignia pe care nu o poți depista
Eu am schimbat din cauza asta discuri,planetare și 2 cauciucuri și tot așa facesi nu mai schimb altceva,am sa pun și pe cele de iarna sa vãd dacã este vreo schimbare.....deși nu cred.
  • robertexe

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Toata lumea da vina pe masina:) unde avem noi drumuri de 140-160kmh?Smile)
  • sudcraiova

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Galati=Braila=Buzau=Urziceni=Bucuresti !
Skip ads

  • robertexe

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Si cam ce limita de viteza ai tu pe acolo?
  • sudcraiova

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
No limit prietene cu statia Smile) 120 viteza care merg eu cand fac bucurestiu cu un Vivaro ! Wink
  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,
revin cu trepidatia sacadata.
am reusit sa schimb planetara stanga, dupa vreo 2 saptamani de cautari. e alt model decat cel uzual : ((( am gasit un SH cu chiu cu vai si cu o gramada de bani.
pe langa faptul ca a trebuit sa schimb si uleiul din cutie (nu stiam si nici nu m-am gandit ca o sa iasa uleiul cand scot planetara) am inlocuit-o si am facut test.
vibratia s-a diminuat consideral, insa tot mai apare la 130.
acum ma gandesc eu, ca daca planetara a preluat din soc la impact cand a fost accidentata, cutia a trebuit si ea sa primeasca ceva, nu ?
mai ramane acum de investigat si partea dreapta ... alti bani, alta distractie : ((((
  • razor84

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat ambele planetare și tot așa face....eu o las așa ca nu mã apuc acum sa schimb tot pana nu știu sigur....un mecanic de la opel a spus ca face din cutie.😤 😠(dupã ce am povestit tot ce am schimbat la ea)
  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@razor84 : pai la asta ma gandesc si eu. ca daca a luat socul in roata si a suferit planetara, atunci in capatul celalalt a suferit si cutia. un rulment ceva pe la grup ....
eu am inca garantie la cutie, sa vad cum dovedesc ca e cutia, ca asta-i problema Very Happy
sau fac ca tine, o las balta, ca in rest masina merge foarte bine si se prezinta foarte bine.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mmm....lãsați cutia în pace. Dacã era de acolo, datoritã vibrațiilor era deja spartã. Sfat: ia roata, pune.o pe aparat de echilibrat și vezi daca își mentine pozitia sau își cãuta centrul de greutatate. Dacã s.a mișcat fațã de cum ai pus.o nu este echilibratã cum trebuie!
  • Iedutz

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@alladin ... eu bag mana-n foc ca nu e de la roti. asa cum am scris si prima data, rotile le-am schimbat toate 4 cu cele de la GTS, unde nu aveam nici o problema. le-am permutat de m-am plictisit, vibratia era tot acolo, identica.
am schimbat rulment stanga si nici o imbuinatatire. am schimbat planetara stanga (cu un SH) si iata ca vibratia s-a schimbat din sacadata in continua. doar intr-a 6a pe la 130-140 se transforma in vibratie sacadata. volanul s-a linistit si el. deci, cum ziceam mai sus, masina fiind accidentata fata stanga, daca planetara a suferit din soc, e mai mult decat logic ca si cutia a suferit, nu?
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ce cauciucuri ai (marca)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR