Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • deleted-32350

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2009

  • Mesaj Privat
mai sunt cateva variante de verificat, ma gandesc acum , poate le-ai bifat deja dar...
- treci cutia pe manual si verifica in trepte inferioare , 5 si chiar 4, ca trepidatia tine exclusiv de viteza si nu tine si de turatie
- daca tine de viteza - cauza este undeva la trenul de rulare , inclusiv cutie
- daca tine de turatie atunci poate tine si de motor.
- verifica versiunea de soft ca au fost niste probleme cu unele versiuni , inclusiv cu un update lansat prin vara si apoi retras.
tu spui ca ai schimbat anvelopele. inclusiv jantele presupun. corect? macar de test ...
este anuntata o situatie similara pe un post de pe aici legata de o versiune mai veche de soft, 2009 parca, cred ca trebuie incercat si verificat softul.
de asemenea vezi intretinerea cutiei- schimb de ulei, nivel de ulei.Stiu caz cu cutie automata de Pasat care din cauza neintretinerii corespunzatoare a inceput sa faca numai surprize - atipice si aleatoare . Noroc ca am verificat cu posesorul manualul si caietul de service cu ce au facut baietii de la reprezentanta si am vazut ca nu schimbasera deloc uleiul pina la 140.000.Dupa schimb totul a revenit la normal.
Nu ar strica sa dai mai multe detalii despre masina : an, km, e flexride sau nu, este 4x4, putere si mai ales daca vibratia este puternica ( adica zdrangane cheile sau altceva sau face alt zgomot in interior , etc) sau nu ( la mine intra ceva in rezonanta cand vibra- ceva de la plasticul inconjurator si cred ca si niste monezi de prin cotiera zornaiau tare)
Si flexride si mai ales 4x4 pot da vibratii de la uzura diferitelor componente .
Si inca ceva : nu mai schimba piese care nu sunt cu adevarat defecte : de ex rulmentii- daca nu au zgomot sau joc atunci nu e cazul.Idem cu discurile - daca e o problema cu ele o simti la franare si nu la mers. Trebuie sa fie deformate rau daca se simt la mers si atunci se vad cu ochiul liber.
PS: cei de la reprezentante stiu ca exista o problema cu o conducta de servodirectie care "sare" din brida si mai vibreaza cateodata - face mai mult zgomot decat "miscare" insa!
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
In acest caz mai ramane de verificat:
1)software.ul
2)daca face in acelerare - planetare, tripodele de la planetare
3)turbina
4)electrovalva turbo

Aceasta lista + ce ai schimbat tu mi-au sugerat cei de la reprezentanta ca ar fi posibile cauze.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
La mine...se simte o vibratie stanga/dreapta a masinii. Face in special cand urc o rampa si o accelerez mai tare.
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu la o astra h. Imi vibreaza volanul de pe la 120 km/h. Ma si speriam cand incepea sa tremure destul de urat si devenea si zgomotos. Parca duduia si bordu, un fel de brrrrrrrr. Si in special tremura cand accelerez si daca se intampla sa urci in rampa...trebuie sa tin cu dintii de volan. La franare tremura foarte putin. Am inceput si am schimbat discurile de frana+placute, bieletele de directie+capetele de bara, bara stabilizatoare. Am refacut unghiul de fuga si parca a scazut cu 50% tremuratul volanului si acum nu se mai aude asa zgomotul acela. Dar inca tremura cealalata parte de 50% numai cand accelerez. Face la fel si cu cauciucurile de vara si cu cele de iarna. Tremura in aceleasi proportii. Este foarte enervant si suparator. In partea stanga am apucat de planetara si impingeam inainte si inapoi(dinspre roata-inspre cutie de vit si invers). Avea un joc destul de marisor zic eu, nu stiu cat este normal. Si se auzea zgomot metalic, ca si cum a-i bate intr-un fier. In partea dreapta nu se misca deloc planetara. Galeria de admisie este abia schimbata desi nu cred ca are vreo legatura. Imi mai ramane volanta desi sper sa nu. Am motorul z19dth 150cai. Este suficient sa schimb doar capatul de planetara sau trebuie sa o schimb pe toata ? Specific ca reparatiile le fac eu acasa in parcare Very Happy
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Jantele sunt aceleasi vara - iarna?
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
In cazul meu, jantele difera, insa trepidatia/vibratia se manifesra atat cu cele din aliaj cat si cele de tabla.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Contragreutatea de pe planetara din dreapta, cea lunga este la locul ei? Asta mai poate da vibratii, eu cel putin am avut asa ceva la G, 1.7 cdti.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ambele planetare sunt egale la Astra J si Insignia, nu au contragreutati. Pe partea dreapta exista un arbore intermediar intre cutie si planetara.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La modelele cu planetara cu intermediara (dreapta)pe acceleratie daca vibreza mai poate fi rulmentul care fixeaza inermediarul de bloc.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ii raspundeam colegului cu astra H. @timca. Cu intermediarul asa este, insa ar trebui sa fie ceva zgomot din rulmentul ala.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@mecaNIK
Da, ar putea fi si asta o cauza.
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Jantele de aliaj, da sunt aceleasi. Am fost cu ele sa le controlez si sa le indrept daca este cazul, dar cel de acolo a zis ca sunt bune. Nu sunt strambe, nu au fost sudate etc etc. Nu stiu daca sunt cele cu care a iesit masina din fabrica ptr ca nu am mai vazut modelul asta. Cand am cumparat masina proprietarul care pana la urma era un fel de samsar a zis ca a fost schimbat ceva in partea dreapta ori de tripoda zicea, ori capat de planetara. Oricum piulita care tine capatul de planetara in partea stanga este foarte ruginita la fel si filetul de pe planetara. In partea dreapta nu mai este aceeasi situatie, deci ceva ceva sa schimbat. Unde se afla aceasta contragreutate pe planetara dreapta ? Din cand in cand, eu mereau ziceam ca doar mi se pare, se auzea ca un mic trancanit/parait, destul de greu de sesizat. Dar nu de fiecare data, acum in ultimul timp mai deloc am simtit. Cel mai frecvent se simtea in situatia cand dadeam cu spatele si plecam usor de pe loc cu volanul maxim dreapta, se auzea acel zgomot.
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ce spui tu acolo e semn de planetara uzata. Totusi inainte sa schimbi ceva imprumuta de la un coleg niste roti pentru un test. Jantele sunt totusi cea mai probabila cauza a vibratiilor. Au inele de centrare? Din poze sunt aftermarket.
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Zilele acestea o sa schimb si capatul de planetara pe partea stanga si apoi sa vedem. Eu nu stau in ro si aici nu prea am prieteni/colegi care pot sa imi imprumute jante care sa se potriveasca la masina mea. (sunt singurul care are opel Very Happy). Inele de centrare nu are. Dar janta cand o pun la locul ei, sta fixa pana prind prezoanele. Pe interiorul jantelor pe langa dimensiunea lor, mai scrie si made in germany si dedesubt e scris IRMSCHER. Capacelele alea din centrul jantelor sunt cu sigla opel dar alea se pot schimba. O sa ma duc cat de curand si sa cumpar si acele inele de centrare, dar daca jantele ar fi originale opel, dauneaza cu ceva acele inele ?
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Daca jantele sunt originale nu poti monta inele de centrare !
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
ok multumes de informatie. Chiar nu stiu ce sa zic - sunt sau nu sunt originale jantele.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
timica a scris:Inele de centrare nu are. Dar janta cand o pun la locul ei, sta fixa pana prind prezoanele. Pe interiorul jantelor pe langa dimensiunea lor, mai scrie si made in germany si dedesubt e scris IRMSCHER.


Irmscher produce jante dedicate pt Opel fara inele de centrare, iar unele modele Opel sunt echipate din fabrica cu jante Irmscher. Pune o poza cu jantele.
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Poze cu jantele pe interior nu am. Uite o poza cu janta mai de aproape. Am observat in plus pe langa vibratii ale volanului cand masina este in jur pe la 1700 pana la 2000 rot/min un zumzait (greier in bord). Cand am mai auzit acel zgomot am pus degetul pe ceasurile de bord si sa oprit. Cred ca sa slabit ceva pe acolo si tremura putin putin si ceasurile si de acolo acel zgomot de greiere. O sa desfac si o sa vad ce si cum, oricum asta e mai putin important. Trebuie sa rezolv si vibratiile astea in volan pentru ca sunt foarte deranjante.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cand vei termina cu tremuratul nu se vor mai auzi alte zgomote prin bord. Jantele din ce spui si au scris si colegii sunt ok, nu au nevoie de inele de centrare. Spuneai ca fostul proprietar a schimbat ceva pe dreapta, tu ai fost la un test de geometrie. Poate a umblat si la pivot, bieleta directie sau flansa si geometria e afectata. Anvelopele s-au tocit neuniform, ai observat asta?
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Azi am rezolvat cu acel zgomot care venea din bord. Tot panoul cu turometru si vitezometru, am apucat putin de el si se misca foarte tare. Intra destul de mult inauntru si cele 2 suruburi nu erau foarte stranse. Am desfacut tot si am pus in spatele ceasurilor un fel de burete si a intrat mai fortat pentru ca am pus un strat putin mai gros, dar doar pe anumite portiuni. Am lasat loc sa aibe si pe unde sa se raceasca daca e sa se incalzeasca. Anvelopele sunt uzate uniform. Normal ca am facut geometria, dupa cum am spus am schimbat eu bieletele de directie, cele antiruliu si capetele de bara. Vad cum ma organizez sa schimb cat mai repede capatul de planetara stanga si apoi mai vedem. Va tin la curent.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR