Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am disperat cu masina asta, nu stiu ce sa ii mai fac. Recapitulez: masina tremura incepand din viteza a-3-a cand calci mai "brusc" pe acceleratie si vibreaza si mai tare atunci cand urci in rampa. De obicei vibreaza intre 2000-2500 ture. Am schimbat: toate 4 cauciucurile noi(continental), discurile si placutele de frana pe fata. bielete de directie, bielete antiruliu, capat de bara, suport motor cel din spate, ( cel de langa distributie a fost controlat si este bun), au desfacut capatul de planetara din stanga si au zis ca totul este bine ( nu are joc etc, au mai pus niste vaselina), acum am schimbat si tot kitul de ambreiaj+volanta (1100€- am dus-o la service opel, si asa au zis ca e de vina volanta pentru acele vibratii chiar daca volanta mea nu batea, nu facea niciun fel de zgomot ciudat). Nu mai stiu ce sa ii fac. ! Sad
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Injectoarele le—ai verificat, tinand cont ca iti tremura cand urci in rampa?


Bafta.
  • timica

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra OPC 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nu stiu in ce masura au verificat injectoarele cei de la service. Pe tester spuneau ca sunt in parametri. Poti sa imi spui daca se controleaza altfel ?
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
foarte ciudat cu vibratiile acestea, eu am intalnit un peugeot 607 cu aceeasi problema, avea momente cheie la o anumita turatie de motor sa tremure....cat mi-am reparat eu masina nu i-au dat de cap...roti centrate, avea cutie automata, convertizor....chiar o sa ma interesez de ea sa vad ce a avut daca au reoparat-o.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
timica a scris:Nu stiu in ce masura au verificat injectoarele cei de la service. Pe tester spuneau ca sunt in parametri. Poti sa imi spui daca se controleaza altfel ?


Sper sã fie de ajutor
http://www.termo.utcluj.ro/...c/L27/lucr27.html

Baftã.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
ti-au mai ramas planetarele sa le verifici - pot fi cauza vibratiilor
  • deleted-79478

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si la mine a inceput sa vibreze;
Acelasi raspuns l-am primit si eu de la Di-Bas Ploiesti : volanta e pe duca , si nu mai preia constat socurile de la motor catre cutia de viteze.
Volanta +kit ambreiaj+manopera=5400 ron ( Opel Di-Bas)
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mda....numai ca e cam riscant atata timp cat colegul @timica a schimbat kit-ul si nu a avut un rezultat favorabil!
Inca ceva...la pretul de 5400ron probabil se mai adauga si rulmentul de presiune care e si ala aproximatov 600 lei.
Skip ads

  • secu1983

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A 20 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
teo popescu a scris:Salut
am tot insignia 2l automata...am schimbat 3 seturi de anvelope , jante , echilibrari peste echilibrari, test la reprezentanta si multe alte locuri.
Ideea e ca masina e perfecta din toate punctele de vedere, dar la 120-130 vibreaza. dupa 140 km/h e k , si sub 120 nu bate.
Am schimbat rulmenti, discuri si repet 3 seturi de anvelope....de 8 luni de zile am aceeasi problema si nici o rezolvare.
Solutia in concret e simpla ....ai nostri meseriasi nu o gasesc: deci merg cu vibratii si sper ca la anu sa ajung in Germania si poate o sa rezolv problema. Pana atunci raman cu frustrarea si cu aprox 1500 eur dati pe echilibrari rulmenti, discuri, si alte sfaturi si teste inutile, dar costisitoare.


aceasi probelema o am si eu dupa ce am schimbat anvelopele de iarna la care nu am avut bataie le-am pus cele de vara dar la 120-130 vibreaza si dpua aia nu
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Daca la cele de iarna nu ai avut batai, inseamna ca trebuie sa le echilibrezi pe cele de vara, verifici daca nu sunt deformate, verifici jenti...
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
scriu aici sa nu mai deschid alt subiect, am mers vreo cateva mii de km cu anvelope neechilibrate, imi vibra volanul la viteza mare. am observat zilele astea ca am vibratii/zgomot de la volan cand merg pe drum neasfaltat. am vazut ca volanul se misca pur si simplu cand trag de el sus-jos, face si zgomot. nu se misca axul/coloana, ci doar volanul fata de ea. mai am 2 zile si plec in Turcia cu masina, as merge la vreun service dar din pacate reprezentanta nu mai e in BC . pot rezolva problema urgent la vreun service ? e dusa vreo bucsa sau e desfacuta vreo piulita ? cum e prins volanul ?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai poti merge la RAR sa o bage aia pe banda aia a lor, si iti spun ei ce iti bate.........e o varianta,
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cu masina oprita misc(nu rotesc) de volan , are joc si trancane. pe drum denivelat din cauza vibratiilor volanul trancane ca si cum as trage eu de el. azi am sa demontez capacul de sub volan sa vad ce-i acolo, nu am probleme cu trenul de rulare.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu la fel problema ca teo popescu. Tremura si cu roti de vara si cu cele de iarna, jante de tabla originale pt iarna si de aliaj pt vara. De la 120 pana la 140 trepideaza masina, volanul fiind tapan. Inainte si dupa aceste viteze nu mai are nimic. Eu am cutie manuala motor de 160c.p cu buton sport. Masina este un sport tourer din 2010.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Ai rezolvat problema?
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
mai o explicatie trebuie sa existe doar nu sunt spirite, trepidatiile astea !
Eu cunosc pe cineva de la un service de cutii de viteza din bucuresti care a mai lucrat la astfel de probleme, daca sunteti interesati si credeti ca este o sansa in plus va pot da telefonul omului !
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu am rezolvat nimic. Am mers saptamana trecuta in proba cu ea cu fostul sef de service de la reprezentanta opel, care am avut-o in Bacau si a zis ca e bine, dar cred ca a vrut sa scape de mine. Am verificat planetarele, sunt in jocuri normale, doar daca e vreo una putin descentrata din ax, dar nu stiu. Sa cumpar planetare noi si sa nu fie de acolo, nu mai vreau sa fac experiente pe masina degeaba. As da banii ,dar sa se rezolve problema. La mine nu face cand sunt in turatii neaparat ci si la mers constant chiar aproape de 130 km. la ora. Acolo se simte cel mai mult cum trepideaza, iar volanul nu se misca, totul este echilibrat si reechilibrat, am roluit si jantele si degeaba. Deocamdata m-am obisnuit asa. In general merg mult singur si o tin pe la 180-200, dar cand sunt cu sotia si copilul, nu merg mai mult de 130-140, si atunci e deranjant.
In vara vin in Bucuresti si las masina acolo o saptamana, si daca nu rezolv problema pana atunci, am sa te contactez hog33 pentru nr mecanicului. Multumesc.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ca idee...mi.a soptit cu coleg ca la Vectra C a avut acest trepidat...rezolvare: bucsele de la cadrul motor!
P.S.: si la mine, tot aa20dth....am acel vibrat
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am sa vad cat costa bucsele de la cadrul motor si am sa le schimb
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat ieri chitul complet de ambreiaj cu volanta si degeaba. Am pus sachs, cum era si echiparea ei originala si nu s-a schimbat nimic din acea trepidatie. Doar sa mai incerc sa schimb si tripodele la planetare, dar ma tem ca nu rezolv problema. Aseara imi venea sa ii dau foc, dupa ce am cheltuit vreo 4000 mii de lei. Deci problema nu e de la ambreiaj. Eu am fost nevoit sa il schimb ca se blocase volanta, dar discul si placa erau bune, si sincer am sperat sa fie de la volanta, dar trebuie sa cautam in alta parte problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR