Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nasoala situatie.......nu a fost accidentata masina, nu?
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu cumva vreun cauciuc are sirmele rupte? Cit de vechi sint? Eu am avut un Fulda de doar 2 ani vechime si s-a rupt.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
A scris omul mai devreme. Face la fel cu ambele seturi vara iarna. Are si jante diferite deci sunt excluse. Poate sa fie o fuzeta stramba de la vreo groapa luata in plin. Sa mai fie dintr-o planetara, dar e aiurea sa tot schimbi piese pe ghicite.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cauze sunt multe si da, e aiurea sa tot schimbi piese.....mai ales cand sunt multe necunoscute......dar in prima faza, jante si anvelope verificate (nu e cazul la colegul) desi aici a fost rezolvarea in multe cazuri, verificare geometrie, verificare caseta de directie, daca nici asa nu se rezolva......mergi pe ghicite daca te deranjeaza Smile.
Skip ads

  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Asa e, ca totul e pe ghicite. Nu a fost lovita sigur masina, am verificat-o. In directie e perfecta si nici nu uzeaza. Deocamdata o las asa. Ma gandesc si eu pe la vreo fuzeta, oricum am sa ii fac iar directia ca s-a dat jos cadrul motor, si am sa ii pun si rotile de vara, ca am luat pe 18 jante cu cauciucuri hancook aproape noi cu dot 2014 si am sa vad. Oricum s-a mers in proba cu ea pentru problema asta cu fostul sef de la reprezentanta Opel care a fost in Bacau si inca vreo doua persoane avizate si nu li s-a parut ceva exagerat, ci doar ca eu sunt prea pretentios si ca ar fi normal. Dar la Astra H pe care am avut-o nu aveam aceasta trepidatie, si mi se pare normal sa am pretentii la o astfel de masina, dar oricum nu mai fac experiente pe buzunarul meu si ma obisnuiesc cu leganatul asta si am sa bag banii sa prepar pentru off road Frontera si sa ma bucur de locurile salbatice din tara; nu ma mai stresez cu Insignia o las asa si am sa o iubesc si cu problema asta. Daca am sa ii gasesc rezolvarea anunt, bineinteles. In rest merge super la drum chiar ma incanta ce poate sa faca.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Poate chiar exagerez eu mai mult, dar ceva trepidat am simtit si in A4 al surorii mele, iar cumnatul meu nu era deranjat de el si nu il simtea, zicea ca e din cauza strazii, dar nu e asa spun eu. De ce de la 150 in sus e totul o.k?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu zic ca in multe cazuri e de la anvelope sau jante........nu trebuie mult sa se simta o mica vibratie in volan.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu tare as vrea sa fie asta cauza si la mine, daca nu asta e ghinionul meu. Eu am pus masina la vanzare si daca o dau incerc cu o Insignia 2012 tot sport tourer, dar neaparat cu trapa si tot dth-ul de 118 kw si poate am noroc.
Skip ads

  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
@ionut , cauta un coleg in zona si da o tura cu masina lui pentru a face diferenta. Poate poti face diferenta , pe aceeasi masina si vezi plusurile sau minusurile si poate poti detecta mai mult?
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Fa combinații iarna/vara pe axe fata/spate si testeaza vibratia. Daca era fuzeta sau planetara ar fi trebuit sa creascã vibratia odata cu viteza, nu sa dispara. La fel si cu jantele.Daca 3 vreun cauciuc, poate la viteza mare greutatea masinii nu mai apasa ca la viteza mica. Daca ar fi rupte sirmele, la viteza mare n-aimai simti vibratia, dar, e adevãrat ca la viteza mica ai avea o veritabila barca pe valuri.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat si cauciucuri si tot la fel. am sa vad cand pun iar de vara, ca am luat acum jante pe 18 originale cu cauciucuri hankooc dot 2014, aproape noi. As mai incerca tripodele si bucsele cadru motor. Ideea e ca volanul nu trepideaza, echilibrarea e buna, doar ca masina are o trepidatie. Asa cum am spus ma impac cu ideea, ca in rest merge bine, am déjà de la sfarsitul lui Iunie 2014 pana acum 35000 de km facuti cu ea.
  • razor84

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema cu trepidatia la 120-130 si dupa nu mai face dar trepideaza si volanu la mine rotile sunt echilibrate. am mers astazi putin cu 120 si m-i sa parut ca trepideaza mai tare ca acum 3 saptamani cand am fost plecat la un drum mai lung vad ca nimeni nu a gasit problema, de la naiba poate sa fie?
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Poate iti bate vreun cauciuc si se simte doar la viteze mai mari.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cât de vechi sunt anvelopele?
  • Freighter

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Si nu uitati sa verificati si jantele....eu am eliminat un tremurat la viteze de 120-130 km/h prin indreptarea ("roluirea") unei jante....
  • razor84

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Unde verific jantele?...Cei de la echilibrat au spus ca sunt ok cand le-am echilibrat....cauciucurile de pe fata sunt 2011 (cred) iar pe spate am cauciucuri noi Pireli 2014 achizitionate anul acesta...am sa le mut sa vad daca mai face dar si cu cele de iarna facea la fel (Jante +cauciuc iarna).
Multumesc
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cele de pe fata este posibil sa fie uzate neuniform,iar la echilibrare nu poti depista acest lucru, mai ales daca se deformeaza..., la viteza...(devin ovale, daca ma pot exprima asa)...😕
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur cele doua anvelope sunt terminate.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu exclud cauciucurile. Acum am roti pe 18 si cauciucuri dot 2014 aproape noi si tot la fel face. Am sa incerc un test amortizoare si verifiare jocuri la platane, poate am joc minor pe la un pivot sau un amortizor care nu mai lucreaza corect, mai ales ca e suspensie Flexiride .
  • Freighter

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2014

  • Mesaj Privat
@razor84, ai mesaj pe privat, nu vreau sa se considere reclama
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR