Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Va salut! A achizitionat dupa internet 4 jante de tabla,in vederea echiparii cu anvelope de iarna 185/65r15.Pana aici totul inregula.
La montare am observat ca doua sunt de GM si doua de fiat grande punto cu et 43.Astea ies un pic in afara cu vreo 7 milimetri decat cele de GM cu de 49. Pe butuc,pe fata,am observat ca joaca,ar avea cam 1-1.5 milimetri joc.Se strang bine,suruburile de strangere sunt cu con.Mentionez ca jantele sunt in 4 prezoane.Ar fi vreo problema daca circul cu ele asa ? Ma refer la acea distanta dintre butuc si janta.
Skip ads

  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
la opel e 4x100 prinderea.. la fiat 4x98 de asta si jocu... se pot pune pe 4x100 cat de periculos este asta nu stiu, dar daca ai inele centrare sau se fixeaza bine pe punte nu stranse in suruburi.. e ok
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
La strangere am observat ca vin bine. Adicã nu trage prezoanele spre interior. Pe jante nu scrie nimic de dimensiunea dintre prezoane. La cele de GM scrie 4×100.Ceia ce ma straseaza este acea distantã dintre butuc si jantã,care este sub un 1mm.Am rulat cu ele si incet si cu vitezã mai mare,nu am observat nimic.
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
daca ai distanta intre butuc si janta nu e chiar ok, la viteze gen 110-120 sunt 100% ca ai trepidatii..dar poti rezolva acea trepidare cu inele de centrare.. sau. .e iarna, mergi mai legal:))
Skip ads

  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am vãzut acele inele de centrare pe internet.Unele sunt din plastic.Nu cred ca acele inele ar putea menține roata pe butuc.Am circulat de ieri pana azi în jur de 400km,cu viteze diferite ,în localitãți și în afara lor.Am ajuns și la viteza de 140 km.Nici cea mai mica trepidație.Am "ajuns" în aceasta situație,pentru ca magazinele de piese auto,cer pana 400 lei pe jante de tabla,bine înțeles GM originale din Turcia,din tabla de conserve.Pe internet toate jegurile de jante sunt "noi sau aproape noi".Cei din parcurile auto,nu le selecteazã dupã marca mașini,ci dupã dimensiune.Acum o ora am ridicato personal pe cric,am slãbit roata si am așezato din nou..Prezoanele intra perfect,ca la geanta originala.
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
atunci e ok, n-ai probleme daca la 140 nu trepideaza, si crezi sau nu, acele inele de centrare fac multe cand e vorba de trepidatii la viteze pe jantele pe 16 nu aveam la inceput inele de centrare din plastic, altfel ca janta nu se centra perfect ptr ca avea un joc destul de mare intre butuc si janta, dupa montarea acelor plastice[inele centrare] nici cea mai mica trepidare nu mai era. drumuri bune !
  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR